Būt par vientuļo māti un audzināt savas atvases vienai ir viens no visgrūtākajiem darbiem pasaulē. Diemžēl tas arī nemaksā nekādu taustāmu algu. Faktiski mūsdienās lielākā daļa vientuļo māmiņu cīnās, lai atbalstītu un izaudzinātu savus bērnus, it īpaši tās, kuras lielākoties balsta savus ienākumus uz bērnu pabalstiem un uzturlīdzekļu maksājumiem. Nesen veiktais pētījums, ko veica Nacionālais sieviešu tiesību centrs Amerikas Savienotajās valstīs, atklāja, ka pat tik pārtikušā valstī bērna pabalsts un uzturlīdzekļu maksājumi veido līdz pat 45% no vientuļās mātes ikmēneša ienākumiem. Tajā pašā pētījumā secināts, ka 41% no vientuļajām mātēm dzīvo zem nabadzības sliekšņa, jo šādi maksājumi no bērnu tēvu puses nekad netiek veikti vai tiek veikti ļoti neregulāri, vai nepilnā apmērā. Ja kritiski trūkst finanšu līdzekļi, bērnu audzināšana kļūst par smagu izaicinājumu. Tāpēc māmiņām, kuras audzina bērnus vienas, ir nepieciešama visa palīdzība, ko vien viņām var sniegt. Šī iemesla dēļ esam apkopojuši dažādus finanšu padomus, kā nopelnīt vairāk, ietaupīt vairāk, veidot uzkrājumus, atmaksāt parādus tā, lai jauni kredītu piedāvājumi nepapildina parādu slogu, un kā plānot nākotni. Padomi, kas šīm sievietēm varētu noderēt dažādās dzīves situācijās.

1. Esiet reālas par to, ko jūs patiesībā varat atļauties

Tā kā jūsu ģimenē ir tikai viens pelnītājs, jums ir nepieciešami vairāki papildus finansiālie “drošības spilveni”, ja nu kas noiet greizi jūsu smalkajos plānos. Tas ietver gan dzīvošanu saskaņā ar jūsu reāli pieejamajiem līdzekļiem, gan parādu maksimāla samazināšana, gan uzkrājumu veidošana ārkārtas situācijām un ilgtermiņa noguldījumu veikšana dažādām finanšu krīzēm, kas jūs var sastapt tālākā nākotnē. Neatkarīgi no tā, vai par vientuļo māti esat kļuvušas laulības šķiršanas, neplānotas grūtniecības, personīgas izvēles vai partnera nāves rezultātā, ir viegli iegrimt melanholijā skatoties uz apkārtējām divu vecāku ģimenēm un izjust spiedienu uz noteiktu dzīvesveidu. Bet, ja jūs reāli nevarat atļauties tāda tipa dzīvesveidu, kas jums visapkārt tiek reklamēts kā tūkstoškārt labāks, izlemiet šeit un tagad, ka neskriesiet pakaļ modei, bet realitātei. Veiksmīgas vientuļās māmiņas nekopē savas kaimiņienes dzīvesveidu, bet gan izveido tādu, kas vislabāk derēs tieši viņām un viņu atvasēm. Viņas būvē savas un savu bērnu apbrīnojamās dzīves pēc saviem ieskatiem un atbilstoši saviem personīgajiem līdzekļiem.

2. Tērējiet savus līdzekļus gudri

Mēs visi laiku pa laikam vēlamies nopirkt jaukas lietas, taču ir ārkārtīgi svarīgi pārzināt savu ikmēneša budžetu un tērētu tikai tajā pieejamos līdzekļos. Neatkarīgi no tā, cik daudz naudas jums ir ikmēneša tēriņiem, svarīgi, lai tā tiktu tērēta saprātīgi un maksimāli gudri. Tikai tā naudai būs iespēja augt un vairoties. Kredītkartes izmantošana un ātrie patēriņa aizdevumi nevar ievērojami palielināt jūsu izdevumu sadaļu šī vienkāršā iemesla dēļ: jums ir sajūta, ka jums ir daudz vairāk naudas, nekā jums patiesībā pieder. Kā arī jūs tīri fiziski neredzat šo naudu, kas apgrūtina iespēju reāli apzināties, cik daudz jūs faktiski iztērējat, un tas galu galā var novest pie kopējām finansiālām grūtībām, kas radīsies, kad jums būs jāsāk atmaksāt visas kredītkartes un aizņēmumi, kuriem vēl papildus tiks piesaistīti brangi procentu maksājumi. Izzināt to, kuras ir jūsu budžeta vajās vietas, var viegli tiklīdz jūs detalizēti izsekojat izdevumiem un izveidojat mēneša budžetu. Mācīšanās no kļūdām un izdevumu samazināšana var būt sarežģīta, bet ļoti nepieciešama prakse. Mazie, vieglprātīgie izdevumi ir viegli izdarāmi, ja tanī brīdī ir sajūta, ka tie padarīs jūsu bērnus laimīgus. Diemžēl tie kopuma savāc ievērojamu summu, kuru varētu novirzīt gudrākiem mērķiem, piemēram, uzkrājumiem. Uzlabojiet savas izredzes pateikt savam bērnam “nē”, kad kopā iepērkaties, vienmēr līdzi ņemot vajadzīgo pirkumu sarakstu, kuru nozīmīgumu izskaidrojiet arī bērnam.

3. Pelniet tā, it kā jūsu dzīve būtu no tā atkarīga

Lielākā daļa vientuļo māmiņu audzina savus bērnus ar nelielu finansiālu vai ikdienas pienākumu palīdzību no viņu bērnu tēva puses. Neskaitāmos pētījumos ir konstatēts, ka tikai 22 procenti tēvu, kuri ikdienā dzīvo atsevišķi no saviem bērniem, tos satiek biežāk kā vienu reizi nedēļā, un vidējā saņemtā bērna uzturnaudas summa ir krietni zem 200 eiro mēnesī un visbiežāk netiek izmaksāta vispār, jo šādu tēvu uzskats ir, ka māte uzturnaudu iztērēšot savām vajadzībām. Citiem vārdiem sakot, vientuļajām māmiņām uz pleciem ir uzkrauta milzīga atbildība un pienākums pret savām atvasēm. Tāpēc, kad runa ir par pelnīšanu, mērķējiet augstu un tikai augstu! Nepieņemiet savas profesijas izvēles un attīstības lēmumus “kā vientuļā māte”, jo vientuļo māmiņu finansiālā statistika mūsu valstī ir gaužām slikta. Māmiņas, kuras audzina bērnus vienas, tiek uzskatītas par nabadzīgām. Pieņemiet amata paaugstinājumu darbā, ja tas jums tiek piedāvāts un pat ja tas nozīmē, ka jums katru nedēļu būs jāstrādā nedaudz vairāk stundu, kā ierasts. Padomājiet, kurš no draugiem vai radiem varētu vakaros bez maksas pabūt kopā ar bērniem, lai jūs varētu neklātienē iegūt augstāko izglītību vai pārkvalificēties, lai saņemtu lielākas un daudzsološākas darba iespējas nākotnē. Tikai augot savā izglītībā un karjerā jūs būsiet īsti vērtīgas saviem bērniem un viņu nākotnes labklājībai.

4. Uzstādiet sev lielus mērķus

Ja pastāvīgi cenšaties sevi salīdzināt ar saviem kaimiņiem un draugiem, kuri, šķiet, dara finansiāli labāku darbu nekā jūs un dzīvo finansiāli labāku dzīvi nekā jūs, tad pavisam viegli nokļūsiet vāveres ritenī, kurā sev uzliksiet tikai mazus īstermiņa mērķus un šādā modelī: atmaksāt minimālo kredītkartes pārtēriņu uz iztikt līdz mēneša beigām ar mazu naudas atlikumu, būsiet iestrēguši līdz pat vecumdienām. Bet te būs mērķu pamatprincips – ja nospraudīsiet mērķi un uzmanīgi un pārdomāti dosieties tā virzienā, tad, visticamāk, jūs to arī sasniegsiet. Tad kāpēc gan nenoteikt sev lielus mērķus? Lielus, biedējošus, bet krāšņus mērķus! Izsapņojiet savu perfekto karjeras ceļu vai savu ideālo māju, un pēc tam apsēdieties un izdomājiet visus soļus, kādus jums būtu nepieciešams veikt, lai šādus mērķus sasniegtu. Noteikti neaizmirstiet šajos mērķos iekļaut nepieciešamos finanšu glābšanas rīkus. Lai arī pastāv uzskats, ka vientuļajām mātēm ir ļoti grūti ietaupīt vai ieguldīt regulāri, jo pēc nepieciešamo izdevumu apmaksāšanas pāri paliek ļoti maz līdzekļu, taču tanī pat laikā – tieši šīm sievietēm ārkārtas uzkrājumi ir tik ļoti nepieciešami. Sliktas lietas var notikt un parasti arī notiek bez iepriekšējas brīdināšanas, un atbilstošs ārkārtas līdzekļu fonds ir būtisks solis pozitīvu finanšu plānošanā un lielo mērķu sasniegšanā, jo tas darbosies kā finanšu drošības tīkls. Nosakiet sev mērķi, lai jums kontā būtu vismaz sešu mēnešu mēnešalgas uzkrājumi, kuriem jūs ikdienā neaiztieciet, bet kuri tiek uzkrāti neparedzamām dzīves situācijām. Ticiet, ar bērnu uz rokām, šādas situācijas tikai dubultosies. Izveidojiet ārkārtas līdzekļu kontu nošķirtu no jūsu norēķinu konta, un vislabāk, ja tas ir krājkonts, tad jūsu nauda var papildus pelnīt arī dažus noguldījumu procentus.