Pagātnē bija tikai viena vieta, uz kuru bija jādodas, lai saņemtu kredītu: vietējā banka. 2015. gadā mums ir daudz vairāk iespēju aizņemties kredītu, un aizdevums, kas darbojas pēc principa cilvēks – cilvēkam, var būt saistošs lielai daļai aizņēmēju, kas meklē izdevīgus darījumus – turklāt, individuālie aizdevēji meklē arī investēšanas iespējas. Kā rāda pieredze, pašlaik tādas indivīdu aizdevumu (peer-to-peer) kompānijas kā, piemēram, Lending Club, Prosper un SoFi iegūst pieprasījumu un popularitāti tādos tempos, ka to izsniegto aizdevumu skaits dubultojas ik pēc 9 mēnešiem. Tātad – kāda ir indivīdu (peer-to-peer) aizdevumu būtība?

Kas ir indivīdu kreditēšana?

Indivīdu kreditēšana jeb peer-to-peer (P2P) norisinās ārpus banku un nebanku kreditēšanas sistēmas, pielietojot algoritmus, kas saved kopā aizņēmējus un investorus, balstoties uz katras puses prasībām. Šī tipa kreditēšanas kompānijām ir tikai daži noteikumi, jo tās nav bankas – tās darbojas kā vienkārši starpnieki starp aizņēmējiem un aizdevējiem, tāpēc maksas un procenti ir zemāki. Kā pierāda dati, pērn amerikāņi šādā veidā aizņēmās un aizdeva 6,6 miljardus ASV dolāru.

Kādas ir šīs aizņemšanās priekšrocības?

Tiem aizņēmējiem, kuriem ir laba vai izcila kredītvēsture, ir iespējas saņemt kredītu par konkurētspējīgāku procentu likmi nekā to piedāvā bankas. Šis aspekts ir īpaši noderīgs kredītu konsolidēšanai – kā pierāda Lending Club dati, kredītņēmēji, kas konsolidēja savus kredītus, atzina, ka pēc savu kredītu konsolidēšanas tie maksāja par aptuveni 7% zemākus procentu maksājumus. Tomēr jāatceras, ka kredītu konsolidēšanai ne vienmēr ir tādi rezultāti – kredītņēmējam savā dzīvesveidā ir jāievieš vairākas pārmaiņas, lai ik mēnesi varētu veikt kredīta maksājumus laikā un pilnā apmērā. Arī šajā jautājumā indivīdu kreditēšanas kompānijas var palīdzēt. Kādas vēl priekšrocības ir šim kreditēšanas veidam? Dažas kompānijas nodarbojas ar kredītņēmēju profilu veidošanu, lai veidotu to uzticamību un cienīgumu, norādot arī, piemēram, kredītņēmēja kredītreitingu, darba pieredzi, izglītību, kā arī sociālo tīklu aktivitātes. Jāpiebilst, ka arī viss pieteikuma process ir ievērojami modernāks nekā citu aizdevumu gadījumā, piemēram, potenciālajam klientam ir jāaizpilda daudz mazāk dokumentu, un apstiprinājums par kredīta izsniegšanu tiek iegūts (vai neiegūts) ne ilgāk kā 2 dienu laikā.  

Kas ir indivīdu aizdevumu izsniedzēji?

Īsumā sakot, tie ir ikviens. Sastopoties ar pastāvīgo noguldījumu procentu likmju stagnāciju, investori meklē arvien jaunas iespējas, kā gūt peļņu vai diversificēt savu investēšanas stratēģiju jeb samazināt risku, ieguldot dažādos aktīvos. Lielākajai daļai indivīdu aizdevumu atmaksas termiņš ir tikai daži gadi, tāpēc tie sniedz iespēju ātri saņemt investīciju atdevi, neapstādinot līdzekļu plūsmu uz ilgu laika periodu. Jāpiebilst, ka vienīgais šī kreditēšanas veida trūkums ir risks, kas ir salīdzinoši augsts, tāpēc potenciālajiem aizdevējiem pirms kreditēšanas ir jāveic rūpīgs izpētes darbs – par laimi, šajā kreditēšanas tirgū pastāv iespēja diversificēt savas investīcijas vairākos simtos kredītņēmēju aizdevumu.