Aizstāt savu pašreizējo, labu laiku nokalpojošo automašīnu ar labāku lietotu auto vai pavisam jaunu automašīnu, vienmēr ir nozīmīgs lēmums, kas bieži vien ir otrs lielākais aiz dzīvesvietas iegādes, ko lielākajai daļai mūsdienu cilvēku ir jāpieņem vismaz reizi savā dzīvē. Tomēr realitātē daudzi pavadīs krietni vairāk laika, piemēram, plānojot ģimenes brīvdienas, nekā uztraucoties par pareizā transportlīdzekļa iegādi atbilstoši ģimenes vai personīgajām vajadzībām. Kaut arī automašīnu varētu uzskatīt par daļu no personīgajiem aktīviem, līdz automašīnas aizdevuma atmaksas beigām jaunais transportlīdzeklis bieži vien būs vērts daudz mazāk par to, ko jūs patiesībā par to kopā samaksāsiet. Tāpēc mūsu stingrā pārliecība ir tāda, ka pilnīgi noteikti ir vērts ieguldīt mazliet papildus laika un uzmanības, lai iegūtu vislabāko piedāvājumu, iegādājoties jaunu vai lietotu automašīnu.

Iepazīstieties ar vairākiem padomiem, kas palīdzēs jums pievērst uzmanību svarīgākajām lietām, kad runa ir par automašīnu iegādi:

Labākais laiks, lai pirktu automašīnu

Kā jums šķiet, kad tas varētu būt? Atbilde ir pavisam vienkārša – labākais laiks, lai iegādātos jaunu vai lietotu automašīnu, ir tad, kad jūs to varat atļauties. Tā varbūt nav tā atbilde, kuru jūs cerējāt izlasīt, bet to ir vērts uzsvērt! Bet ja skatāmies uz tirgus tendencēm – vasaras beigas un agrs rudens ir tas laiks, kad automašīnu dīleri vēlas iztīrīt savas noliktavas, lai dotu vietu nākamā gada modeļiem, savukārt, lietoto auto īpašnieki vēlas tikt vaļā no saviem auto vēl pirms ziemas un visiem izdevumiem, kas saistīti ar auto sagatavošanu ziemas sezonai. Tāpēc šis varētu būt lielisks laiks, lai tiktu pie cenu ziņa vislabākā darījuma.

Daži no labākajiem piedāvājumiem parādās tieši mēneša beigās

Ne visiem ir zināms, ka labākie auto pārdošanas piedāvājumi parādās tieši mēneša beigās, to apliecina arī auto tirgotāji. Tā kā tas tuvojas finansiālā pārskata mēneša beigas, auto pārdevēji darīs visu iespējamo, lai noslēgtu vēl vienu darījumu, tai skaitā, piedāvās nebijušas atlaides vai papildus rīkus (piemēram, segs KASKO apdrošināšanu), lai tikai ieinteresētu jūs pirkuma veikšanai. Apmeklējiet auto plačus un tirdzniecības vietas mēneša garumā un atrodiet to auto, ko patiesi vēlaties iegādāties. Pēc tam, tuvojoties mēneša beigām, vienojoties par jums izdevīgāku darījumu.

Ko iekļaut savā automašīnas budžetā?

Rūpīgi apsveriet savu budžetu auto iegādei, vēl pirms sperat savu kāju auto plačos. Šādā veidā jūs būsiet labākā pozīcijā, lai pieņemtu finansiāli stabilu un izdevīgu piedāvājumu, nevis ļausieties impulsīvam vai emocionālam pirkumam. Izpētiet savu finansiālo situāciju un radiet sev skaidru priekšstatu par to, cik daudz jūs varat atļauties tērēt transportlīdzeklim katru mēnesi, ja pieņemam, ka auto iegādāsieties līzingā. Bet papildus šajos aprēķinos iekļaujiet ne tikai aizdevuma maksājumus, bet arī OCTA un/vai KASKO apdrošināšanu, degvielas izmaksas, stāvvietas apmaksu, ekspluatācijas nodokļus un tehnisko apkopi. Ja plānojat iegādāties jaunu transportlīdzekli, arī tam uzturēšanas izmaksas joprojām var būt augstas, jo jums būs jāpakļaujas garantijas līguma prasībām.

Ja plānojat auto iegadāties kredītā – vispirms veiciet kredītu salīdzināšanu

Arī šis mājasdarbs ir jāizdara vēl pirms dodaties īstā auto meklējumos. Tiešsaistē pieejami vairāki Latvijas ātro kredītu salīdzināšanas portāli, kur jūs vienuviet varat uzzināt visu aktuālāko informāciju par šobrīd Latvijā esošajiem kredītdevējiem un viņu piedāvājumiem auto iegādei. Vai jums vēl rodas jautājumi, kāpēc salīdzināt kredītus? Tas patiesi ir viens no ātrākajiem un efektīgākajiem veidiem, kā tikt pie neapšaubāmi izdevīgākajiem kreditoru piedāvājumiem, lai piesakoties kredītam jums nebūtu lieki jāpārmaksā.

Sāciet automašīnu meklējumus no sava dīvāna ērtībām

Paņemiet savu klēpjdatoru vai baltu papīra lapu, ērti iesēdieties dīvānā un padomājiet par to, kā jūs šobrīd izmantojat savu automašīnu. Vai jūs prognozējat, ka, līdz ar jaunā auto iegādi, jūsu vajadzības mainīsies? Kāds ir iemesls tam, ka šobrīd esat nolēmuši iegādāties jaunu automašīnu? Pierakstiet visus plusus un mīnusus jauna un lietota auto iegādei, nopietni apsveriet abus variantus. Ņemiet talkā sava budžeta iespējas, lai izzinātu, kādas papildus funkcijas pie sava auto jūs varat atļauties (elektriskie logi, autonomā apkure, parkošanās sensori u.c.) un bez kurām jūs varēsiet iztikt, lai ietaupītu uz iegādes izdevumiem. Izveidojiet visaptverošu sarakstu un glabājiet to ērti pieejamā vietā, lai izmantotu to brīžos, kad veicat piemērota auto meklējumus tiešsaistē. Pēc tam jau varat izvēlēto transportlīdzekli aplūkot klātienē un veikt izmēģinājuma braucienu. Galvenais iemesls, kāpēc jums vajadzētu uzsākt auto meklējumus no sava dīvāna, ir tas, ka citādi jums būs ļoti viegli ļauties kārdinājumam iegādāties automašīnu, kuru jūs patiesībā nemaz pilnībā nevarat atļauties. Izvēle šodienas auto tirgū ir teju bezgalīga un auto pārdevēji centīsies jums izteikt veselu lērumu vilinošu piedāvājumu.

Apsveriet iespēju veikt auto maiņu

Vai jūs zinājāt, ka varat notirgot savu transportlīdzekli apmaiņā pret tādas pašas vērtības, bet cita tipa modeļa auto? Tas nozīmē, ka jūs varētu tikt pie jaunas automašīnas bez naudas iesaistīšanas darījuma veikšanā. Šāds variants, protams, nederēs ikvienam darījumam, bet, ja jums ir savs transportlīdzeklis labā stāvoklī (piemēram, kaut kas sportisks un šobrīd populārs), un jūs vēlaties iegādājaties tādas pašas vērtības transportlīdzekli (piemēram, kaut ko lielāku, bet vairāk ģimenei draudzīgu, ne tik modernu), tad jums ir visas iespējas veikt šādu stratēģiski nozīmīgu darījumu. Lai to izdarītu, jums ir jāapbruņojas ar zināšanām par jūsu pašreizējās automašīnas reālo vērtību tirgū un tas pats jānoskaidro arī par auto, ko vēlaties iegādāties. Tirgotājs vienmēr būs ieinteresēts samainīt jūsu auto pret mazāk vērtīgu, lai to vēlāk varētu pārdot ar peļņu, taču jūs vienmēr varat panākt sev izdevīgāku vienošanos sarunu ceļā. Arī kaulēšanās māksla jums var lieti noderēt. Lēmums par to, vai notirgot savu veco transportlīdzekli pirms jauna iegādes vai tomēr iemainīt to pret līdzvērtīgu auto, var būt liela dilemma. Privāti pārdodot automašīnu, bieži vien jums varbūt iegūsiet nedaudz vairāk naudas, taču tas var aizņemt arī ļoti daudz jūsu laika, un tam ir arī zināmi riski (tieši tāpat kā maiņai). Izvērtējiet visus plusus un mīnusus, kas jums personīgi ir svarīgi, lai nonāktu pie labākā lēmuma.

Ja pēc visu pētījumu veikšanas saprotat, ka nevarēsiet atļauties jaunu auto, esiet gatavi atteikties no auto iegādes vai atlikt to uz laiku

Iegūt savā dzīvē pastiprinātu stresa stāvokli un katru mēnesi raizēties par to, vai pietiks naudas visu rēķinu un jaunā auto parādu nomaksai, nav tā vērts, lai tiktu pie svaigāka transportlīdzekļa. Pat, ja esat pavadījuši neskaitāmas stundas meklējot to vienu īsto automašīnu, kas būtu jums pa kabatai, un esat veikuši savu izdevumu un ienākumu pētījumus, kaulējušies ar pārdevēju, bet tik un tā saprotat, ka finanses ir “nedaudz par īsu” – atlieciet iegādi. Dodiet sev mazliet vairāk laika, ja nepieciešams, lai vēlreiz padomātu un pārrēķinātu. Iespējams, šis nav īstais laiks jūsu finanšu situācijā, lai atļautos auto iegādi.