Kredītkartes var būt gan jūsu draugs, gan ienaidnieks, taču tas – kurs tieši, būs atkarīgs gan no tā, kādi ir jūsu paradumi kredītkaršu izmantošanā, gan arī no jūsu vispārējā finansiālā stāvokļa. Izmantot visas kredītkartes piešķirtās atlaides un priekšrocības ir viena lieta, taču vienmēr maksimāli izmantot visu kredītkartes kredītlimitu un laicīgi neatmaksājot vairāk kā minimāli noteikto atmaksas summu, var strauji pazudināt jūsu iepriekš uzkrāto, labo kredītreitingu. Ikvienam, kurš tuvākā vai tālākā nākotnē plāno aizņemties naudu, lai iegādātos automašīnu, dzīvokli vai māju, vai lai konsolidētu parādu, ir svarīgi uzturēt un saglabāt pozitīvu kredītreitingu. Tomēr dzīve var apmest kūleni jebkurā brīdī un mēs ne vienmēr varam tam 100% sagatavoties jau iepriekš. Lai pārliecinātos, ka jūs esat maksimāli gatavi tādiem negaidītiem notikumiem, kur būs nepieciešams aizņemties papildus līdzekļus no Latvijas kreditoru TOP finanšu iestādēm, ir lietderīgi veikt dažādus pasākumus jau tagad, lai uzturētu pozitīvu kredītreitingu un izvairītos no bieži pieļautajām kredītkartes lietošanas kļūdām.

Tālāk uzskaitīti populārākie veidi, kā cilvēki, neuzmanīgi izmantojot kredītkartes ikdienā, var zaudēt savu labo kredītreitingu. Piefiksējiet, vai arī jums raksturīgs kāds no šiem ieradumiem, un izpētiet – kā jūs to varētu mainīt, lai nenodarītu neatgriezenisku ļaunumu savam kredītreitingam.

1. Atmaksāt kredītkartes pārtēriņu pārāk ātri

Tā ir absolūta taisnība, ka efektīva kredītkaršu izmantošana var palīdzēt izveidot pozitīvu kredītreitingu. Tomēr, ja jūs esat veiksmīgi tikuši ārā no parādiem un esat noraizējies par pāragru atgriešanos tajā pašā situācijā, ja aktīvi izmantosiet kredītkarti, tad var būt ļoti vilinoši tās atlikumu atmaksāt, tiklīdz tas izmantots. No naudas pārvaldības viedokļa tā ir ļoti laba prakse, taču tas nepalīdzēs izveidot pozitīvu kredītreitingu. Jūsu kredītkartei ideālajā gadījumā ir jāatspoguļo aktivitāte un neliels pārtēriņš, pat ja tas ir ļoti mazs, jo kredītkartes izdevējkompānija ziņo par tās lietojuma informāciju kredītu birojiem. Par šī mēneša maksājumiem informācija tiek ziņota nākamajā mēnesī, un jūs sākat uzkrāt pozitīvu, nevis neesošu vai negatīvu kredītreitingu. Ja jūs izmantojat kredītkartē pieejamo naudu un teju tūlīt arī atmaksājat atlikumu, tad tas neuzrādīsies tā mēneša ziņojumos kā kredītkartes aktīva darbība. Tāpēc, lai gan vienmēr ir izdevīgi atmaksāt kredītkartes bilanci līdz attiecīgā mēneša noteiktajam maksājuma datumam, lai jums nebūtu jāmaksā papildus procenti, jums tomēr nevajadzētu veikt regulāras atmaksas pirms noteiktā maksājuma datuma.

2. Atmaksāt kredītkartes pārtēriņu pārāk lēni

Daži cilvēki mēdz jokot, ka ir savas bankas labākie klienti dēļ visiem samaksātajiem procentiem un iekasētajiem nokavējuma sodiem. Neskatoties uz to, ko jūs bieži vien dzirdat, ka aizdevēji ir tikai priecīgi par to, ka esat šāds “lielisks klients”, kurš maksā lielākos procentus, neapmaksāta bilance, kas tāda velkas gadiem ilgi, ir slikta jūsu kredītreitingam. Ja jums ir parāds, kas nekad tā arī līdz galam netiek atmaksāts, tas aizdevējam var liecināt par to, ka jums ir lielāki parādi, nekā jūs varat atļauties nomaksāt. Kad tas notiek, aizdevēji kļūst ļoti uzmanīgi attiecībā uz jums kā klientu un pieņem, ka jūs varētu arī noklusēt citas parādsaistības, kuras esat uzņēmušies vēl pie cietiem aizdevējiem. Kredītkaršu parāda pārāk lēna atmaksāšana vai tā pilnīga nenomaksāšana ilgtermiņā var nozīmīgi samazināt jūsu pozitīvo kredītreitingu.

3. Kredītkartes turēšana, lai izmantotu tikai ārkārtas situācijās

No daudzi cilvēkiem ir nācies dzirdēt, ka kredītkartes, kuras viņi patiesībā ikdienā nemaz neizmanto, viņi uztur kā drošības spilvenu neparedzētām situācijām. Ar domu, ka, ja kaut kas notiks, viņi par to varēs samaksāt ar iepriekš neizmantoto kredītkarti. Kad jūs paļaujaties uz kredītkarti, lai tā jūs izglābtu tikai šajās retajās situācijās, un ikdienā tā ir karte, kuru jūs vispār neizmantojat, tad tā jums patiesībā pēkšņi var arī nebūt pieejama tad, kad tas visvairāk nepieciešams. Kāpēc? Tāpēc, ka neizmantotie konti ir saistības gan kartes turētājam, gan kredītkartes kompānijai. Ja kāds, kuram ir slikti nodomi, pēkšņi tiktu klāt pie šādas neizmantotās kredītkartes konta numura un citām detaļām, tad viņiem būtu visas iespējas kārtīgi izklaidēties ar jūsu kredītkarti, pirms jūs to pamanītu pēc vairākiem mēnešiem, kad nolemtu beidzot to izmantot un, piemēram, pieslēgtos tai tiešsaistē. Par neizmantotajām kartēm jums parasti galva nesāp katru mēnesi, tāpēc jūs nepievērsiet uzmanību to aktivitāšu pārskatam. Tā var paiet vairāki mēneši pirms jūs pamanāt krāpnieciskās darbības. Un, ja jūs esat pieteikušies kredītkartei, ar domu, ka izmantosiet to tikai ārkārtas gadījumos, un tā arī neesat to aktivizējuši pēc saņemšanas, tad kredītkartes izsniedzējs, visticamāk, jūsu neaktivizēto kontu pēc kāda laika aizvērs bez iepriekšējas brīdināšanas. Aktivizēšana pierāda, ka esat saņēmis karti, tādēļ kartes neaktivizēšana padara to par lielu nezināmo un vieglu riska objektu. Daudz saprātīgāka stratēģija ir piestrādāt pie jūsu avārijas situāciju līdzekļu fonda izveides un uzkrājumu palielināšanas ārpus kredītkaršu konteksta. Tādā veidā jums būs nepieciešamā nauda rokas stiepiena attālumā, lai izmantotu to ārkārtas situācijās. Ja sirdsmieram vēlaties atsevišķi uzturēt arī kredītkarti, tad jums vajadzētu to izmantot vismaz reizi mēnesī, piemēram, lai katru mēnesi ar to samaksātu par kādu konkrētu preci vai pakalpojumu, lai tādā veidā tanī varētu parādīties regulāras darbības, kas aktivizēs jūsu kredītreitingu pozitīvā virzienā.

4. Kredītkartes konta slēgšana, kad tanī vēl ir atlikums

Ja jūs katru mēnesi ar visiem spēkiem mēģināt atmaksāt savas kredītkartes parādu pilnībā, bet tik un tā izjūtiet kārdinājumu to regulāri izmantot, jums varētu šķist, ka kredītkartes konta slēgšana ir jūsu labākā iespēja, lai atturētos no šāda kārdinājuma. Lai gan globāli šis patiesi ir labs veids, kā pārņemt kontroli pār impulsu vadītiem izdevumiem jūsu budžetā, tomēr, ja runājam par jūsu kredītreitingu, tad tā tomēr nav pati gudrākā ideja. Jo mazāks ir jūsu parāds uz jūsu kredītkartes saistībā ar tās limitiem, jo ​​labāk tas ir jūsu kredītreitingam. Ja kredītkartes konts ir atvērts, jums ir noteikts limits, un jūsu bilance ir zemāka par šo limitu. Tomēr, aizverot kontu (vai, ja tas ir slēgts), limits tiek samazināts līdz nullei, tāpēc jebkura summa, kas jums jāmaksā, ir augstāka par apstiprināto konta limitu. Pārsniedzot limitu, jūs zaudējat savu kredītreitingu. Ja jūs vēlaties savā dzīvē izvairīties no impulsu vadītiem tēriņiem ar savu kredītkarti, tīši sabojājiet savu karti, lai to vairs nevarētu izmantot, un noglabājiet to atvilktnē. Kad būsiet atmaksājis visu pārtērēto limitu, un, ja vēlēsieties savu kredītkarti vēlāk atkal izmantot, piezvaniet savai bankai un lūdziet aizstāt bojāto karti ar jaunu.

Ja jūsu mērķis ir ievirzīt jūsu kredītreitingu uz pareizā ceļa, tad tas jums var prasīt zināmu laiku, bet atcerieties, ka visas mazās lietas, ko jūs darīsiet tā labā, radīs pozitīvu ietekmi. Diemžēl, vēl joprojām nav tādas ātrās programmas, ar kuru palīdzību varētu “saremontēt” jūsu negatīvo kredītreitingu, jums ir jāierēķina laika rezerve. Bet ja ikdienas praksē piekopsiet labas naudas pārvaldības iemaņas un regulāri uzlabosiet savu finanšu prasmju līmeni, tad pozitīvu rezultātu sagaidīsiet daudz ātrāk.