Ja tu kaut reizi esi runājis ar profesionālu finanšu plānotāju, finanšu ekspertu, vai kaut vai lasījis kādu finanšu plānošanas grāmatu vai rakstu, tu noteikti būsi pamanījis, ka visi eksperti un publikācijas uzsver vienu būtisku lietu, lai tu spētu efektīvi ietaupīt, – tev ir nepieciešams mērķis, jo šie eksperti uzskata, ka cilvēks, kurš vēlas ietaupīt, taču viņam nav konkrēta mērķa, kam šo ietaupīto naudu tērēt, noteikti to nespēs efektīvi izdarīt. Taču, manuprāt, tā nav taisnība, jo, pat ja tev nav konkrēta mērķa, tu tik un tā vari veiksmīgi ietaupīt naudu, kuru pēc tam varēsi pielietot tad, kad tev radīsies kāds mērķis.
Nav nekāds noslēpums, ka neviens vien no mums vienkārši nespēj konkrēti pateikt, kāds ir to dzīves vai pat tuvākās nākotnes mērķis, īpaši, ja tas ir jāizskaidro kādam svešiniekam, piemēram finanšu plānotājam. Piemēram, ja tavs mērķis ietaupīšanai ir, lai nodrošinātu, ka tev jebkurā brīdī būs pietiekami līdzekļi, lai iegādātos visas lietas, ko vien tu vēlies, no apģērba līdz mājoklim, bieži vien tas nešķiet kā pietiekami vērtīgs dzīves vai finansiālais mērķis, taču tajā pašā laikā sapnis kļūt par atzītu grāmatu autoru var šķist par lielu un nesasniedzamu. Tādēļ mēs nolemjam, ka pašreiz mums vienkārši nav konkrēta dzīves mērķa, kuram pretī tiekties. Un šādā gadījumā lielākā daļa finanšu plānotāju mums ieteiks izdomāt šo mērķi, un tad atgriezties viņu kabinetā, lai turpinātu apspriest tavas finanses.
Ja tu esi viens no tiem, kuriem pašreiz nav konkrēta dzīves mērķa, tad tev tomēr ir vēl viens variants bez tā, ka tu vari sākt ietaupīt tikai tad, kad tev ir skaidrs savs mērķis. Tu tāpat veiksmīgi vari izplānot savas finanses un ietaupīt naudu, tāpat kā tu to darītu, ja tev tavs mērķis būtu skaidrs.
Pirmais, kas tev šajā gadījumā ir jāatceras ir, ka lai gan, jā finanšu plānotājiem ir taisnība un mērķa nostādīšana ir laba motivācija, lai tu turētos pie sava finanšu plāna, šis mērķis nav obligāts, jo tu tik un tā ar gribasspēka palīdzību vari piespiest sevi sekot finanšu plānam un iekrāt naudu. Bet, ja tu pašreiz domā, ka tavs gribasspēks nav no tiem labākajiem, un tātad tev nav vērts pat mēģināt sekot finanšu plānam, otrais, ko tev vajadzētu atcerēties, ir, ka lieliski izplānots finanšu plāns jau pats par sevi ir daļa no uzvaras.
Ja tu nezini, kā īsti izplānot savas finanses tā, lai tu būtu drošs, ka tu spēsi ietaupīt, šeit būs pats finanšu plāna pamats, kuru tu vari apaudzēt ar vēl citiem līdzīgiem punktiem, lai vēl efektīvāk ietaupītu savus līdzekļus.
Pirmais, ko tev vajadzētu izdarīt, ir atvērt krājkontu, kurā tu katru mēnesi ieskaiti kādu noteiktu summu. Tie var būt 10 eiro vai 50 eiro, viss ir atkarīgs no tā cik daudz tu pelni un cik lieli ir tavi izdevumu, bet es ieteiktu mēģināt ik mēnesi šajā krājkontā ielikt 25 eiro, jo tā nav tik ļoti liela summa, lai tā būtiski iedragātu tavas finanses, taču tajā pašā laikā tā nav arī ļoti maza summa, un tikai 4 īsu mēnešu laikā tavā krājkontā jau būs 100 eiro.
Vēl viens labs padoms ir jau tagad sākt domāt arī par savu pensijas plānu un kaut kādā mērā arī to ik mēnesi sekmēt, kaut ar maziem pārskaitījumiem uz šo kontu.
Pirms sāc veidot lielus uzkrājumus, vispirms arī noteikti nomaksā visus tev pašreiz esošos parādus un
kredītus. Noteikti sāc ar
kredītkartes kredīta apmaksu vai kādu citu īstermiņa parādu, un tad palēnām apmaksā citus
ilgāka termiņa kredītus, kas tev, pēc to apmaksas, dod iespēju brīvāk izmantot vairāk līdzekļus un neuztraukties par soda procentiem.
Vēl es ieteiktu arī iegādāties kādas akcijas vai obligācijas, jo tās nodrošinās tev ilgtermiņa ienākumus pat tad, kad tev nebūs darba vai tu jau būsi atvaļināts.
Nav komentāru