Kā ir labāk – tērēt naudu tagad vai krāt un tērēt to vēlāk?
Tā ir mūsdienu patērētāja dilemma. Jautājums, kas sagādā problēmas daudziem, jo cilvēkiem vienkārši nav ne jausmas, ko iesākt ar savu naudu. Protams, lielākā daļa saprot uzkrājumu vajadzību un vēlas tos veidot, lai spētu iegādāties kaut ko vērtīgāku, taču ne visi to apņemas izdarīt. Dzīvot no algas līdz algai, vai tomēr būt finansiāli stabilā situācijā ar ”drošības spilvenu” ārkārtas tēriņiem, ir katra cilvēka personīga izvēle un katrai no tām ir savi trūkumi un priekšrocības.
No statistikas viedokļa mūsdienās neprecēti cilvēki iztērē krietni vien vairāk naudas, kā viņu precētie vienaudži, kuri dzīvo no algas līdz algai. Pie šāda secinājuma nonāca ASV centrālās statistikas birojs. Starpība starp šiem tēriņiem ir vairāki simti gadā un to var izskaidrot ar precēto pāru krājumu veidošanu. Precēti cilvēki vairāk naudas iegulda savas ģimenes nevis privātajām vajadzībām. Aptuveni pusei cilvēku līdz 55 gadu vecumam ir vismaz kādi iekrājumi. Neskatoties uz attiecību stāvokli un statistiku ir vairākas metodes, kā tērēt naudu attiecīgiem gadījumiem un kādas maksāšanas metodes izmantot vislabāk.
Plānojot savu budžetu noteikta daļa naudas ir jāatliek ēšanai un maziem pirkumiem. Vislabāk, ja šī nauda būtu skaidrā, jo tā jums būs vieglāk orientēties, cik daudz esat iztērējis vienai no cilvēka primārajām vajadzībām – ēšanai. Norēķinoties ar skaidru naudu cilvēki paliek daudz uzmanīgāki un vairāk padomā par saviem tēriņiem. Skaidras naudas priekšrocība ir veikalu piedāvātās atlaides, kad jūs ar tādu maksājat. Tomēr ir arī ļoti liels trūkums. Ja skaidra nauda tiek nozagta, to dabūt atpakaļ nav iespējams. Pirkumiem internetā izmantojiet PayPal. Tas ir drošākais veids, kā iepirkties internetā, jo nauda caur sistēmu tiks pārskaitīta pārdevējam, bez vajadzības uzrādīt savus kredītkartes datus. PayPal izmantošana ir bez maksas un tas atļauj norēķināties ārzemju valūtās. Alternatīvs iepirkšanās veids ir kredītkaršu vai debetkaršu izmantošana. Ar kredītkaršu vai debetkaršu izmantošanu ir jābūt uzmanīgam jebkuram patērētājam. Tās nevajadzētu izmantot ikdienas pirkumiem vai izklaidei, jo cilvēkam pazūd iztērētā naudas daudzuma izjūta. Karti labāk ieteicams izmantot ceļojumiem, nosakot konkrētu tēriņu apmēru. Noteikti, ka ārzemēs ir ļoti daudz iespēju, kuras var izbaudīt par samaksu, bet ar tām vajadzētu rēķināties jau laicīgi. Turklāt kredītkartes viesnīcas un citos tūrisma objektos ļauj izmantot dažāda veida atlaides vai akcijas pakalpojumus.
Kad labāk saprotat, ar kādu metodi vajadzētu norēķināties par konkrētām precēm vai pakalpojumiem, jums arī vajadzētu sākt domāt par naudas uzkrājumiem. Vispirms ir jāveic budžeta plānošana un daļu no saviem ienākumiem vajadzētu novirzīt uzkrājumiem. Nekrājot naudu un neveidojot uzkrājumus cilvēki ”zog no savas nākotnes”. Loģiski padomājot, tā ir patiesība, jo naudas uzkrājumi ļautu nākotnē veikt lielākus pirkumus, neaizņemoties kredītus. To varētu saukt par finansiālu stabilitāti un neatkarību, jo iespējas izmantot naudu ir daudz plašākas un nav jāuztraucas par tās daudzumu.
Varam secināt, ka uzkrājumu veidošana būs labs ieguldījums jūsu nākotnē un tie atmaksāsies ilgtermiņā. Tas nenozīmē, ka naudu nevar tērēt arī uzreiz pēc saņemšanas, bet ir jāievēro pāris principi. Galvenais no tiem ir stratēģiski sadalīt savu budžetu, daļu naudas atliekot tēriņiem, kas būs līdz nākamajai algai un daļu naudas atstāt krāšanai. Tādējādi jūs pamazām sāksiet veidot uzkrājumus, neciešot no naudas krāšanas radītajiem ierobežojumiem.
Nav komentāru