Ja jūs, tāpat kā lielākā daļa cilvēku, iespējams, nezināt, kas ir mikrouzņēmums. Mikrouzņēmumu izmanto, lai klasificētu uzņēmumu, kā sākuma budžets bija salīdzinoši mazs, piemēram, mazāk nekā 35 000 ASV dolāru (30 930 eiro) Amerikā un nodarbina mazāk nekā piecus cilvēkus. Saskaņā ar Uzņēmumu iespēju asociācijas (Association for Enterprise Opportunity) datiem aptuveni 87 procenti no visiem uzņēmumiem ASV tiek uzskatīti par mikrouzņēmumiem. Ar 24 miljoniem mikrouzņēmumu valstī ir liela iespēja, ka kāds cilvēks pazīst kādu, kam ir doma par tādu vai tāds jau ir. Lai gan daudz populārāki ir uzņēmumi, tas nenozīmē, ka nav vērts sīkāk apskatīt mikrouzņēmumus.

Mikrouzņēmumi ir lieliski daudzu iemeslu dēļ, šeit ir daži:

Iesaistītas zemas izmaksas.

Kaut arī Amerikā mikrouzņēmuma pamatkapitāls ir 35000 ASV dolāri, ko ieguldīt uzņēmumā, lai to uzskatītu par mikrouzņēmumu, taču daudzi ir sākuši ar daudz mazāk. Protams, tas gan nenozīmē, ka tas var strādāt dažādās valstīs. Tāpat arī atšķirīgās valstīs mikrouzņēmuma nodoklis atšķiras. No 2018. gada tas ir 17%, ja apgrozījums ir virs 40 000 eiro vai 15% likme, ja mikrouzņēmuma apgrozījums ir mazāks. Tāpat sakarā ar jauno likumu pēc pārejas gada mikrouzņēmums skaitīsies tikai tāds, kuru apgrozījums nepārsniedz 40 000 eiro gadā. Ja apgrozījums ir lielāks, tad ir jāreģistrē uzņēmums un jāmaksā nodokļi, kas attiecas uz to. Tomēr mikrouzņēmuma izmaksas vienmēr būs mazākas nekā uzņēmuma, jo pats termins jau pasaka priekšā, ka tas ir mazs uzņēmums ar mazāk darbiniekiem un mazāku apgrozījumu, līdz ar to arī ar mazāku finansiālo atbildību pret valsti. Tomēr jāņem vērā arī tas, ka mikrouzņēmuma alga būs ierobežotāka, jo tas ir viens no aspektiem, kas nosaka uzņēmuma iedalījumu mikrouzņēmumā.

Zemais pieskaitāmās izmaksas

Šādas izmaksas jums parasti ir, tiklīdz esat sākuši darbu. Ar mazāk nekā pieciem darbiniekiem vai jūs esat vienīgais mikrouzņēmuma darbinieks (vai kāds cits), jums nav jāuztraucas par lielas algas izmaksāšanu katru mēnesi vai par lielu veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem savai komandai.

Jūs varat vienkārši pievērsties kādam no saviem talantiem, lai to izmantotu un padarītu to par ienākumu avotu

Darot to ar lielākiem uzņēmumiem, ir daudz grūtāk, jo jums ir jāpārliecina ieguldītāji, ka jūsu talants ir vērts to finansēt. Līdz ar to arī mikro uzņēmums spēj radīt patīkamāku atmosfēru, jo cilvēki var darīt to, kas patīk vai nav tālu no tā, kas patīk.

Internets ir atvieglojis iespēju jums sasniegt mērķauditoriju

Jums vairs nav jāmēģina pārdot tikai tiem, kas atrodas jūsu pilsētā, jo iespējas ir bezgalīgas.

Mikrouzņēmumi atrodas visur. Dažus no tiem jūs varat redzēt, bet citus jūs nekad neredzat, jo tie darbojas no mājām, automašīnām vai telpās. Tie var būt dienas aprūpes centrs pa ceļam, cepumu vai kūku konditors, kurš katru nedēļu pārdod savu produktu lauksaimnieku tirgū vai tiešsaistes grāmatu veikals, kas specializējas Pilsoņu kara grāmatās.

Mikrouzņēmums ir mazs uzņēmums, kurā strādā nedaudz darbinieku. Mikrouzņēmums parasti darbosies ar mazāk nekā 10 cilvēkiem un mikrouzņēmuma dibināšana sākas ar mazu kapitāla apjomu. Lielākā daļa mikrouzņēmumu specializējas preču piegādē vai pakalpojumu nodrošināšanā savās vietās. Mikrouzņēmumiem ir būtisks mērķis uzlabot jauniešu dzīves kvalitāti jaunattīstības valstīs. Mikrofinansēšanas mērķis ir palīdzēt mikrouzņēmumiem, kreditējot nelielu kapitāla apjomu šiem uzņēmumiem. Tas ļauj nabadzīgajiem indivīdiem vai ģimenēm sākt savu uzņēmējdarbību, gūt ienākumus un gūt labumu viņu kopienām. Piemēram, sieviete jaunattīstības valstī var izmantot mikrokredītu, lai saņemtu aizdevumu un iegādātos šujmašīnu. Viņa varētu izmantot šo mašīnu, lai izveidotu mikrouzņēmumu, kas specializējas individuālu apģērbu izmantošanā. Sieviete varētu palielināt savu bagātību un palīdzēt savai sabiedrībai, sniedzot pakalpojumu. Tāpat ir jāpiebilst, ka kredīts ar negatīvu kredītvēsturi ir pieejams, līdz ar to noteikti ir vērts apsvērt sniegtās iespējas.

Mikrouzņēmumi, kam atsevišķi ir mazs izmērs un darbības joma, var kolektīvi pārstāvēt ievērojamu ekonomikas daļu un nodarbinātību. To uzņēmumu veidi, kurus uzskata par mikrouzņēmumiem, ir šādi:

  • Zālāju un ainavu uzņēmumi
  • Ielu pārdevēji
  • Galdnieki
  • Santehniķi
  • Mašīnu noliktavas operatori
  • Mehāniķi

Konditorejas īpašniekus un ēdināšanas uzņēmumus var uzskatīt par mikrouzņēmumiem, tāpat kā šūšanas uzņēmums, ķīmiskā tīrītava un privātie tīrītāji var iekļūt šajā kategorijā. Pašas mikrouzņēmuma nozares var būt ļoti dažādas, jo tām pašām par sevi nav ierobežojuma – viss ir atkarīgs no ienākumu lieluma un darbinieku skaita, lai mikrouzņēmuma likums atbilstu to darbībai. Papildus pieņēmums ir, ka šie uzņēmumi, visticamāk, nepalielināsies, ja vien netiks uzsākta agresīva stratēģija. Piemēram, ielu pārdevēja ar draudzeni pārdod pītus groziņus lielā apjomā, lai izgatavotu un pārdotu žiroskopus. Ja vien viņiem nav resursu, lai pieņemtu darbā citus, kuri pastāvīgi var veikt vienu un to pašu uzdevumu – un viņiem ir līdzekļi, lai iegūtu vairāk pārdodamās preces, būs grūti paplašināt uzņēmējdarbības iespējas. Ņemot vērā to lielumu un resursus, mikrouzņēmumiem var būt ierobežota piekļuve finanšu konsultantiem un zināšanām, kas var palīdzēt viņiem labāk pārvaldīt savu uzņēmējdarbību. Kamēr viņi var atļauties strādāt un nodrošināt ienākumus sev un personālam, viņiem, iespējams, nav likviditātes, lai iepirktu citus pakalpojumus, kas varētu palīdzēt viņiem attīstīties. Lai mikrouzņēmuma likvidācija nebūtu viens no aspektiem, kam ir jāpievērš uzmanība, ir jāprot pieņemt labvēlīgi lēmumi. Vienlaikus mikrouzņēmumiem ir pieejami veidi, kā kļūt par maziem uzņēmumiem un lielākiem uzņēmumiem. Ja tie var nodrošināt finanšu resursus, viena pieeja ir iegūt vairākus līdzīgus uzņēmumus un pēc tam apvienot tos ar lielāku uzņēmumu, kas darbojas vairākos. Jebkurā gadījumā ir jāpievērš uzmanība likumiskajam aspektam, viens no tiem ir mikrouzņēmuma reģistrācija, kam ir nepieciešams ne tikai noteikts finanšu daudzums, bet arī sagatavotība, noteikts darbinieku skaits u.c. informācija, kas visa tiks reģistrēta. Tāpat arī mikrouzņēmuma grāmatvedība ir svarīga, lai varētu veiksmīgi VID nodot ikgadējo atskaiti un veikt precīzus maksājumus. Ir izveidots mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju reģistrs, kas nodrošina to, ka iestādēm ir pieejama vienviet informācija par nodokļa maksātājiem un nemaksātājiem. Tādā veidā darbs ir efektīvs. Arī mikrouzņēmumiem noteikti ir izveidoti savi nodokļu maksāšanas pieraksti, kas mūsdienās galvenokārt tiek veikti elektroniski. Mikrouzņēmuma uzskaite ir krietni vieglāka nekā uzņēmumam un līdz ar to prasa mazāk resursu. No nosauktajiem faktiem arī jūs varat atrast kaut ko jaunu un interesantu, lai apsvērtu iespēju atvērt šāda veida uzņēmumu, iegūt aizdevumu vai uzlabot jau esošā uzņēmuma funkcionalitāti. Ir dažādas iespējas, kā mikrouzņēmums var kļūt konkurētspējīgās pat ar diviem darbiniekiem. Ir tikai jāsāk uz pareizā ceļa un tad arī neradīsies problēmas sasniegt vēlamo rezultātu, kad tas nepieciešams, lai nodrošinātu ilgtspējīgu pastāvēšanu u.c. Arī Latvijā ir iespējams atrast daudzus mikrouzņēmumus, kas ir atraduši savu nišu un veiksmīgi darbojas jau vairākus gadus.