Vai zinājāt, ka tikai pieci procenti no visiem Zemes iedzīvotājiem ir uzņēmuma īpašnieki? Tieši tā. Tikai pieci procenti no visas pasaules populācijas ir kāda uzņēmuma īpašnieki un uzņēmējdarbības veicēji, kamēr pati lielākā jeb 95% pasaules iedzīvotāju ir darbinieki un darba ņēmēji – cilvēki, kas katru rītu agri ceļas, lai dotos uz darbu un vēlu vakarā dotos mājās, piecas dienas nedēļā pēc kārtas. Protams, pastāv arī vēl citas populācijas daļas – viena no tām ir tā populācijas daļa jeb cilvēki, kuriem darbs no mājām ir ārkārtīgi tuvs un ikdiena līdz tādam līmenim, ka tas vairs nav nekas jauns vai svešs.

Pateicoties mūsdienu straujajai attīstībai, interneta laikmetam un visām jaunajām inovācijām, cilvēks ar vien vairāk ir sācis mācīties un rast veidus, kā nopelnīt naudu mājās, bez nepieciešamības doties uz reālu darba vietu, darba intervijām un bojāt visus savus nervus ar visām parasta, standarta darba padarīšanām. Tieši darbs mājas apstākļos ir atvieglojis simtiem tūkstošu cilvēku dzīves un devis tiem iespēju pilnvērtīgi uzturēt sevi un savu ģimeni, vien darot visu darbu, ko ir iespējams darīt, piemēram, kādā ofisa telpā, turpat mājās – pie sava datora, pidžamā, ar savu interneta pieslēgumu un kādu savu tehniku (printeris, fotoaparāts u.c.). Mūsdienu darba jēdziens ir kļuvis ārkārtīgi plašs, taču, protams, tas savā būtībā nekad neizmainīsies – darbs ir un paliek cilvēka rīcība ar mērķi gūt atalgojumu par padarīto. Bet darbs patiesi ir kļuvis viens no visversatīlākajām lietām šodien. Cilvēki strādā un pelna sev iztikas līdzekļus ar papildus darbs no mājām, ofisa telpās, studijās, mašīnās, veikalu kasēs, lidmašīnās, ceļojumos, pagrabos, debesskrāpjos un daudz kur citur. Lasīt vairāk.

Taču, darbam un arī pašiem uzņēmumiem mainoties, ārkārtīgi lielu popularitāti ir ieguvis tieši darbs mājās, kas ir kļuvis par ārkārtīgi pieprasītu viscaur pasaulē – tiklīdz cilvēkam ir spējas, iemaņas un zināšanas darbos, kurus ir iespējams paveikt attālināti caur datoru, tie izvēlas darbu no mājām un meklē tādas darba vietas vai darba devējus, kuri ir pilnībā atvērti tam, ka darbs mājās pie datora būs viņu jaunā darbinieka vadmotīvs un strādāšanas veids.

Darbs no mājām pavisam noteikti daudziem ir kaut kas jauns – vēl joprojām arī cilvēki Latvijā uz to skatās skeptiski un nereti kāds mēdz būt pārsteigts, ka atrodoties mājās, ir iespējams pilnvērtīgi strādāt un iegūt tik pat daudz naudas, kā veicot “reālu darbu”, fiziski atrodoties darba vietā. Diezgan bieži cilvēkiem, kas strādā no mājām, nākas sastapties arī ar diezgan nekautrīgiem komentāriem no tuvieniekiem vai draugiem, ka piemēram: “Tu jau nemaz nestrādā!”; “Tu jau neko nedari!”; “Tev jau nav darba!”; “Es jau strādāju!”. Lai vai cik tas varētu šķist nepatīkami tajos brīžos, ikviens cilvēks, kam darbs mājās ir tuvs, sapratīs mūs, ka šādus cilvēkus vienkārši nav vajadzīgs ņemt vērā, un tas ir tieši tādēļ, ka darbam no mājām piemīt vairāki reāli ieguvumi.

Ieguvumi un veidi, kā darbs no mājām ar datoru var pilnībā izmainīt dzīvi ne tikai darba ņēmējiem, bet arī pašiem uzņēmumiem:

 • Vairs nav nepieciešams celties agri no rīta, lai aktīvi postos un gatavotos, meklētu drēbes, ģērbtos, ziemā sildītu savu automašīnu vai ledaini aukstā laikā skrietu uz sabiedrisko transportu, lai tikai laicīgi nokļūtu darba vietā;
 • Pazūd nepieciešamība pēc jebkāda veida ofisa telpām – visus darbiniekus ir iespējams nodarbināt attālināti. Ir iespējams strādāt no citām valstīm un pasaules malām, jo darbs internetā no mājām ir iespējams no jebkuras pasaules malas, kur sniedzas interneta pārklājums.
 • Vairs nav vajadzīgi pilnībā nekādi transporta izdevumi; uzņēmumiem vairs nevajag iegādāties jaunas telpas, remontēt tās, maksāt par regulāru uzkopšanu, algot apkopējus, maksāt ārkārtīgi lielas īres un citas uzturēšanas maksas. Kur nu vēl ir runa par komunālajiem maksājumiem!
 • Uzņēmumiem nav jārūpējas par darbinieku labklājību – vairs nav nekādu izdevumu par darbinieku ēdināšanu, kafijas parātiem, labierīcībām, higiēnas precēm, uzkodām, dzērieniem, dzeramo ūdeni un citām lietām, kas paaugstina darbinieku labklājību un “dzīves kvalitāti ofisa telpās”.
 • Beidzot ir iestājusies pilnīga brīvība – katram cilvēkam, katram darbiniekam ir iespēja būt pašam savas dzīves noteicējam. Tagad darbinieks pats izvēlas, kad darbs mājās tiks darīts, kādas un cik ilgas būs darba stundas. Vairs nav nekādu nervu, stresa un uztraukuma par skriešanu kaut kur, steigšanos, kavēšanām un tamlīdzīgām lietām.
 • Ievērojami pieaug darbinieku produktivitāte un tie paveic daudz vairāk darot darbu mājās, nekā strādājot oficiālā darba vietā.
 • Gribot vai negribot – darbinieki aktīvi trenē savas spējas komunicēt ar citiem cilvēkiem, jo darbs no mājām prasa nemitīgu komunikāciju ar citiem kolēģiem, ar vadību un daudzām citām iesaistītajām pusēm. Īpaši komunikācijas spējas tiek attīstītas, kad darbs ir saistīts tieši ar klientu apkalpošanas sfēru. Tieši šajā sfērā visi darbinieki tiek pakļauti nemitīgai komunikācijai teju no visām pusēm. Darbs mājās to neizmaina. Tieši otrādi – darbs mājas apstākļos liek cilvēkiem komunicēt divtik vairāk, jo savādāk nekādā veidā nekas netiktu izdarīts un neviens neko nezinātu – katrs darbinieks sēdētu savā mazā burbulī un nespētu neko paveikt.
 • Darbinieku, kuri aktīvi strādā, kļūst ar vien vairāk – tad, kad darbinieks strādā no mājām, viņš var paveikt daudz vairāk, arī slimības laikā. Uzņēmumam ievērojami pazūd pieteiktās slimības lapas un visas galvassāpes ar darbinieku aizstāšanu saslimšanas gadījumā. Tā pat arī darbiniekiem – tie var droši turpināt strādāt un pildīt savus darba pienākumus arī tad, ja tie ir slimi. Dators klēpī un aiziet!
 • Talantīgiem darbiniekiem un nozares speciālistiem ir iespēja atrast lielisku darbu, un otrādi – uzņēmumiem ir iespējas atrast neticami labus darbiniekus. Tas viss pateicoties tam, ka darbs, kas veicams mājās, pilnībā sagrauj robežas un attālumu – darbinieks var atrasties Ņujorkā, kamēr uzņēmums ir Ēģiptē.
 • Vairāk laika sev un savai ģimenei – darbs mājas apstākļos pavisam noteikti vainagojas ar trīskārtēji vairāk laika ģimenei un arī sev personīgi. Darbiniekiem paveras patiesi lielas iespējas nodarboties ar saviem hobijiem, aizrauties ar dažādām sporta aktivitātēm, plānot pašiem savu laiku un paveicamos darbus, termiņus un citas lietas – darbinieks kļūst par savas dzīves noteicēju, nevis darba vieta par cilvēka.
 • Iegūst abas puses – darbs mājās sniedz ieguvumus gan uzņēmumam, gan darbiniekam.

Darbs pavisam noteikti vairs nav tas, kas nāk cilvēku prātā pats pirmais – tas vairs nav nogurdinošas, garas darba stundas ofisā, pie veikala kases vai kādas rūpnīcas noliktavā. Darbs mūsdienās ir ārkārtīgi plašs jēdziens, kas turpina graut attāluma un iespēju robežas cilvēku dzīvēs. Turklāt, kad ir nepieciešams vairāk līdzekļu, papildus darbs no mājām vienmēr ir bijis lielisks veids, kā to izdarīt bez ielaišanās parādos.