Ātrie kredīti, patēriņa kredīti, auto līzingi, preču līzingi – tie un daudzi citi ir mūsdienu cilvēka dzīves realitāte. Kredīti un līzingi ir kā apsēduši teju katru ikdienas dzīves sastāvdaļu, par cik tie ir pieejami teju uz katra stūra, katrā veikalā un iepirkšanās centrā. Šodien ar kredītu ir iespējams iegādāties visu, ko sirds kāro – atliek vien pieteikt ātro naudas aizdevumu, ātro kredītu vai dažāda veida kredītlimitus un iegādāties nepieciešamo. Mūsdienās kredītu tirgus un visa sfēra ir tik ļoti attīstījusies, ka jau šodien ir viegli pieejams ātrais kredīts ar sabojātu kredītvēsturi jau tagad. Arī cilvēki ar vairākiem aktīviem kredītiem vai izbijušām kredītu atmaksāšanas problēmām pagātnē ir spējīgi tikt pie jauniem kredītiem.

Kredīti mūsdienās ir attīstīti līdz pakāpei, kas agrāk cilvēkam nekad nebūtu spējusi ienākt prātā – ja agrāk kredīta iegūšanai nācās doties uz banku, kārtot daudz dažādu dokumentu, saņemt daudz dažādas izziņas, gaidīt vairākas dienas vai pat nedēļas līdz kredīts tiks izskatīts tad šodien, mūsdienu interneta laikmetā, pietiek vien ar pāris datora peles klikšķiem vai pirksta pieskārieniem mobilā tālruņa skārienjūtīgajā ekrānā.

Kredīta kalkulators – jaunākās paaudzes tehnoloģija, kas ar matemātisku skaitļošanu kādā galvenajā datorā aprēķina cilvēka pieteikuma datus, procentu likmes, kopējo kredīta summu un termiņu, un noformē kredītu. Lai gan joprojām lielākā daļa kreditoru pievieno skaistu paziņojumu blakus līzinga kalkulators, kas vēsta par to, ka tam ir tikai informatīva nozīme, tā viss vairs nav – mūsdienu kredīta kalkulatori ir tik ļoti attīstīti, ka tie bez jebkāda veida problēmām nosaka tiešus kredīta nosacījumus un procentu likmes, balstoties pēc klienta ievadītajiem datiem, kredīta summu un atgriešanas termiņu. Kas ir vēl trakāk – ar vien vairāk kredītiestādes sistematizē un pārveido savas ātrā kredīta izsniegšanas sistēmas, padarot tās automātiskas – to darbu, ko agrāk darīja cilvēki, tagad dara tikai dators un viņu izveidota sistēma. Šī sistēma aprēķina visus kredīta nosacījumus, automātiski noformē kredītu un tik pat automatizēti veic naudas pārskaitījumu uz cilvēka bankas kontu, kad kredīts tiek apstiprināts.

Varētu teikt, ka vienīgais kredīta kalkulators, kas vēl joprojām ir ar patiesi informatīvu nozīmi ir tieši hipotekārā kredīta kalkulators, par cik ar to ir ļoti grūti noteikt galīgās summas un lēmumus kredītam, jo hipotekārā kredīta pieteikšanai taču ir nepieciešamas tik daudz lietas, neatkarīgs dzīvokļa novērtējums, kredītiestādes vai bankas atzinums un daudzi citi faktori, kas visi ietekmē hipotekārā kredīta nosacījumus, gala summu, procentu likmes un citus kritērijus. Protams, tas nenozīmē, ka šādam kredīta kalkulatoram nav nekādas jēgas. Tieši otrādi – arī kredīta kalkulatori ar informatīvu nozīmi ir vērtīgi, jo tie sniedz katram interesentam ieskatu viņa izvēlētajā kredītā un ļauj uzzināt aptuvenus kredīta nosacījumus – prognozētu procentu likmi, apmaksas termiņu, maksimāli pieejamo kredīta summu un citas lietas, kas ir saistītas par un ap kredītu.

Viens no mūsdienu pieprasītākajiem kredītu kalkulatoriem pavisam noteikti varētu būt tieši auto līzinga kalkulators, par cik katru dienu tiek pirkti un pārdoti simtiem dažādu auto, kur diezgan liela daļa no tiem tiek iegādāta tieši ar auto līzinga palīdzību, jo mūsdienu vidusmēra latvietim vienkārši nav tik daudz nepieciešamo līdzekļu, lai varētu atļauties iegādāties automašīnu uzreiz. Piedevām, auto tirgus ir ļoti aktīva nozare, kur līzings patiesi ir viens no pieprasītākajiem. Savukārt, pārkarot auto līzinga vietu varētu patēriņa kredīts, kur visbiežāk izmantotais pavisam noteikti būs patēriņa kredīta kalkulators. Šis kalkulators pavisam noteikti ir visbiežāk lietotais kredīta kalkulators visā Latvijā, par cik patēriņa kredīts ir pats galvenais kredīta veids blakus ātrajam naudas aizdevumam, kas tiek pieprasīts. Patēriņa kredīts ir tieši tas, kas ļauj iegādāties teju jebkuru preci vai pakalpojumu, vai arī tik pat labi ļauj jebkuram cilvēkam pieteikt to personīgiem mērķiem – kavētu komunālo maksāju nomaksāšanai vai citiem personīgiem tēriņiem un izdzīvošanas vajadzībām. Tā pat arī patēriņa kredīta kalkulators tiek izmantots, lai iegūtu kredītu dažādu parādu atmaksāšanai, ja tādi ir sakrājušies tādā daudzumā, ka finansiālas slogs vairs nav izturams.

Kā jau minējām iepriekš – visbiežāk izmantotais un visplašāk pieprasītākais kredīta veids Latvijā ir ātrais naudas aizdevums. Līdz ar to tieši aizdevuma kalkulators ir tieši tas kalkulators, kas katru dienu iegūst vislielāko skaitu datora peles klikšķu vai cilvēka pirksta pieskārienu mobilās ierīces skārienjūtīgajā telefonā. Ar katru jaunu dienu simtiem cilvēku piesaka jaunus naudas aizdevumus, kas parasti ir ar termiņu līdz vienam mēnesim, un ne vairāk. Šis varētu būt arī vislielākais sabiedrības ienaidnieks, jo tieši ātrais kredīts un ātrais naudas aizdevums ir tas, kas visbiežāk mēdz novest cilvēkus pie parādiem un dažādām citām finansiāla rakstura grūtībām. Tādēļ ir patiesi svarīgi izvēlēties aizdevumu apdomāti, izvērtējot savas iespējas atmaksāt. Turklāt, ātrais kredīts ar sabojātu kredītvēsturi jau tagad ir tikpat pieprasīts un sniedz cilvēkiem otru iespēju pilnvērtīgai dzīvei vai kaut kādai ļoti steidzami nepieciešamai lietai un/vai pakalpojumam. Neskatoties uz to, ka ātrie kredīti ir pirmais iemesls, kādēļ daudzi cilvēki ir finansiāla rakstura grūtībās un maksāt nespējā, uz naudas aizdevumu ir jāskatās arī no gaišās puses:

  • Tas palīdz finansiāli grūtos brīžos;
  • Tas ir labs finansiālas atbalsts;
  • Tas sniedz iespēju atdot parādus;
  • Tas sniedz iespēju atļauties kaut ko ļoti nepieciešamu.

Cilvēku nespēja izvērtēt savas spējas atmaksāt kredītu ir iemesls tam, kādēļ tie ir nonākuši situācijā, kurā tiem ir jāmaksā soda naudas, soda procentu likmes un jārēķinās ar citām sankcijām. Naudas aizdevums ir palīdzīga roka grūtos finanšu brīžos, taču tā nauda pavisam noteikti ir jāatdod atpakaļ.

Pastāv arī citi kredītu kalkulatori. Viens no jaunākajiem ir operatīvā līzinga kalkulators, kas Latvijā pamazām gūst ar vien lielāku popularitāti un atpazīstamību. Pagaidām operatīvo līzingu ir iespējams sastapt visbiežāk pie automašīnu dīleriem. Operatīvais līzings ļauj cilvēkam izmantot automašīnu, pārvietoties ar to un uzturēt to savā īpašumā kā turētājam, cik ilgi cilvēks vēlas un kamēr tas maksā operatīvajā līzingā noteikto summu par automašīnu. Latvijas Mobilā Telefona “atvērtais līgums” ir tieši tāds pats operatīvais līzings – cilvēks iegādājas telefonu, maksājot par to ikmēneša maksu. Jau pēc sešiem mēnešiem cilvēks var droši pārtraukt šo operatīvo līzingu vai arī apmainīt telefonu pret kādu citu, un maksāt par to. Ja cilvēks tomēr izmanto telefonu divus gadus, atmaksājot pilnu ierīces vērtību, tad operatīvajam līzingam tiek piešķirta simtprocentīga atlaide un ierīce pie cilvēka paliek mūžīgi, līdz brīdim, kad cilvēkam vairs tā nav vajadzīga un tā ir jāatdod atpakaļ (ko īsti neviens nedara).

Starp citiem kredītu kalkulatoriem ir atrodami arī tādi, kā mājokļa kredīta kalkulators, dzīvokļa kredīta kalkulators, aizdevuma kalkulators, kredītlīnijas kalkulators, un citi. Katrs kredīta kalkulators ir izveidots tā, lai sniegtu cilvēkam maksimāli patiesus datus par izvēlētā kredīta procentuālajām likmēm un pārējiem nosacījumiem.