Lai uzsāktu savu uzņēmējdarbību, iespējams, vēlēsies meklēt kādu investoru. Ir ļoti labi, ja pats spēj finansēt pirmos izdevumus, taču visbiežāk šādās situācijās ir jāmeklē papildus finansējums. Ir uzņēmēji, kas gadu gaitā plānojuši īstenot biznesa ideju un laicīgi veidojuši iekrājumus. Ja krāt naudu nav bijis tavu uzdevumu saraksta augšgalā, tad šobrīd ir jāsāk interesēties par aizdevumiem, organizāciju finansējumiem vai citām iespējām. Daudzi cilvēki atbalsta, ka nepieciešamo naudas summu piešķir kāds no radiniekiem (tāpat arī paziņas un draugi). Ģimenes locekļi nevēlas iegūt papildus maksu, neievieš procentus par katru neatmaksāto gadu, tomēr ir jāmāk nošķirt biznesa lietas no ģimenes lietām. Ir jāmācās pārkāpt pāri drošības salai, ko sniedz ģimene. Ir jāpieņem patstāvīgs lēmums meklēt kādu investoru savai unikālajai idejai. Lai gan ideja aizņemties no vecākiem šķiet vilinoša, jo nebūs jāatgriež nauda ar uzviju, tomēr tam pastāv savi slēptie akmeņi.

Atmaksāšana Tev un ģimenei var būt atšķirīgs priekšstats par to, kā viņi ir iztēlojušies saņemt atpakaļ savu aizdevumu. Varbūt aizdevējs vēlas, lai naudu atdod visu pilnu summu vienā reizē, nevis pa daļām. Varbūt viņš gaida, kad tavs bizness sāks uzņemt lielus apgriezienus un tad saņems savu naudu atpakaļ, turpretī tu esi sapratis, ka viņš vispār nevēlas, lai atdod aizdoto summu. Šādas un vēl dažādas situācijas var rasties, ja nav konkrēts līgums ar pārrunātiem noteikumiem. Tāpēc tāds ir jāizveido. Varbūt izklausās pārāk formāli, taču tas atbrīvo no liekiem pārpratumiem uz priekšdienām.

Vainas apziņa Iedomājies situāciju, ka cilvēks, kas tev labprātīgi aizdeva naudu ir nonācis finansiālos zaudējumos un steidzami ir nepieciešams atbalsts. Šobrīd tu nespēj nekā palīdzēt, jo visu jau es ieguldījis, un peļņa vēl nav sākusies. Pat, ja jums ir izveidots atmaksāšanas līgums un tu zini, ka atdosi naudu, līdz ko tev būs stabili ienākumi – vainas apziņa paliek, jo tu nespēj palīdzēt situācijā, kādā tev iepriekš palīdzēja.

Kontrole Var gadīties, ka ģimenes loceklis, kas aizdevis tev naudu, uzskatīs, ka viņam ir tiesības iejaukties tavā biznesā, jo ir palīdzējis tā uzsākšanā. Protams, vienmēr var uzklausīt padomus, un tie nemaz nav tik slikti, taču nedrīkst pieļaut tādu domu, ka tavs radinieks sāks tevi kontrolēt, jo esi viņam parādā. Ja tev pašam ir skaidrs princips, kā strādās tavs uzņēmums un tu nevēlies, lai kāds no malas iejaucas tavās lietās, galu galā var novest pie konflikta. Šo punktu arī iepriekš ir jāpārrunā noslēgtajā līgumā, lai radinieks automātiski nedomā, ka puse no uzņēmuma ir viņa pārraudzībā. Ir iespējama ne tikai iejaukšanās biznesa jomā, bet arī privātajā dzīvē. Radinieks var sākt tevi kontrolēt un uzskatīt, ka pārāk daudz mētājies ar naudu, ja izej kādu dienu atpūsties. Padomā, vai šāds lielais spiediens ir tā vērts, lai nepieņemtu kādu citu aizdevuma iespēju.

Sabojātas attiecības ģimenē Apvienojot šos divus pēdējos punktus – kontrolēšana no ģimenes puses var radīt konflikta situācijas un galu galā sabojāt attiecības. Persona, kas aizdeva tev naudu, viegli var ievilkt strīdā līdzi pārējos ģimenes locekļus. Domstarpības var rasties ne tikai kamēr parāds vēl pastāv, bet tāpat arī vilkties līdzi kā ēna visu atlikušo mūžu. Kamēr nav atdots parāds, jums ik pa laikam var būt strīdi par visiem iepriekš minētiem punktiem. Ja tev liekas, ka ar naudas atgriešanu jūsu attiecības ir glābtas, tad, iespējams, tā nebūs – tev visu mūžu var atgādināt lielo aizdevumu, ja kaut vienu reizi, kad tev palūgs izpalīdzēt, tu atteiksi. Darba lietas ar ģimeni nekad nevajadzētu apvienot, ir jāprot nošķirt robežu, cik daudz ģimene var palīdzēt un kuras situācijas pašam strēbt ārā. Vislabākais atbalsts no ģimenes puses ir būšana blakus un ar šādu atbalstu nekad nevarēsi pazaudēt dārgās ģimenes attiecības.