Kā izveidot rezerves uzkrājumus?
Finanšu situācija mūsu valstī pēdējo gadu laikā ir kļuvusi diezgan stabila. Vismaz šobrīd nav pamata uztraukties par savu finansiālo situāciju valsts ekonomikas ietekmē. Tomēr jebkurā brīdī valsti var skart ekonomiskā krīze vai kādas citas ar naudu saistītas problēmas. Jebkuras šādas izmaiņas ekonomikā var ietekmēt cilvēku finanses un radīt nepatīkamas situācijas ikdienā. Lai tādām situācijām tiktu cauri cilvēki bieži izvēlas vienkāršāko variantu – ņemt kredītu. Kredīta ņemšanai ir savs risks un atbildība, toties ir cita alternatīva jeb uzkrājumu veidošana. Tā ļaus bez pārāk liela uztraukuma nosegt visas vajadzīgās izmaksas vai kompensēt zaudējumus ārkārtas situācijās. Uzkrājumi bankas kontā ļauj uz noteiktu termiņu noguldīt naudas summu, kuru var izņemt ārkārtas situācijās vai termiņa beigās. Krājkontu var papildināt jebkurā brīdī krāšanas termiņa laikā. Nav vispārlietojamas un universālas formulas, kas norādītu precīzus datus un skaitļus, kā izveidot uzkrājumus. Toties ir vairāki ieteikumi, kurus ievērojot, to var veiksmīgi izdarīt, sākot jau šodien.
Jāuzstāda uzkrājuma mērķis. Dzīvē visu var sasniegt tikai tad, ja ir zināms mērķis. Tas pats ir ar uzkrājumu veidošanu. Pirms turpmākas rīcības, jāizdomā kādam mērķim tiks izlietota iekrātā naudas summa. Tā var būt bērnu izglītības apmaksa, kāds ilgi kārots pirkums, piemēram, jauna automašīna, ceļojums, uzkrājums pensijas vecumam vai vienkārši drošības spilvens ārkārtas tēriņu gadījumā. Pēc mērķa uzstādīšanas nepieciešams izdomāt, kurā vietā jūs krāsiet savu naudu.
Uzkrājumus var veidot vairākos veidos. Pats primārākais un nedrošākais būtu naudas krāšana ‘’zeķē’’ jeb fiziskas valūtas krājumu veidošana apslēptā vietā. Protams, drošību var palielināt naudu liekot seifā un ievērojot dažādus citus drošības pasākumus, bet šajā gadījumā par naudu atbildīgs būsiet pats. Daudz drošāk un izdevīgāk ir glabāt naudu bankā, kur par naudas glabāšu atbild valsts. Krājumus var veidot krājkontā, termiņdepozītā vai savā norēķinu kontā. Šajos gadījumos jūsu nauda droši glabāsies bankā, tai varēs piekļūt jebkurā brīdī, un jūs pat saņemsiet nelielu peļņu. Šie noguldījuma veidi paredzēti salīdzinoši īsa termiņa uzkrājumu veidošanai, kas svārstās mēnešiem līdz pāris gadiem. Ja vēlaties izveidot uzkrājumus vecumdienām, tad nauda jāiegulda kādā no banku piedāvātajiem pensiju līmeņiem.
Tad, kad ir izdomāts mērķis uzkrājuma veidošanai un vieta, kur to glabāt, jāizdomā no kurienes ņemt pašu naudu. Vislabākais variants ir daļu no saviem ienākumiem algas dienā ieguldīt savos uzkrājumos. Lai tas notiktu, ir jābūt stabiliem ienākumiem un kopējiem mēneša izdevumiem jābūt daudz mazākiem par ienākumiem.
Ienākumu lielums vai starpība starp ienākumiem un izdevumiem nav pietiekami liela, lai visi uzreiz varētu atļauties atlicināt daļu uzkrājumu veidošanai. Ja tas nav iespējams, jāmeklē veidi, kur iegūt vajadzīgo naudu. Vispopulārākais veids, kā samazināt izdevumus ir taupīšana. Vienmēr var atrast lietas, kuras mainot var ietaupīt noteiktu naudas daudzumu mēnesī. Taupīšanai noteikti nevajadzētu sagādāt neērtības, jo uzkrājumu veidošana liksies kā pienākums, un to vairs negribēsies darīt ar prieku. Cits veids ir gūt vairāk ienākumus, atrodot papildus darbavietu. Mūsdienās visai viegli var atrast pusslodzes darbavietas, kur pelnīt naudu brīvajā laikā. Ja arī šis variants nav izpildāms, tad var censties pārdot nevajadzīgas mantas, kurām ir pietiekami liela vērtība. Ir arī ļoti daudz citu veidu, kā gūt papildus ienākumus.
Lai veiksmīgi izveidotu uzkrājumu, tajā nauda jācenšas ieguldīt katru mēnesi, arī tad, kad saņemti kādi papildu ienākumi. Mēneša ieguldījums uzkrājumā jāveic algas dienā, jo tādā veidā ar palielināsies jūsu uzkrājumi, un jūs ar atlikušo ienākumu daļu varēsiet veikt tālākas darbības, nedomājot par uzkrājumu. Šo opciju bankās iespējams izveidot automātiski, lai bankas klientam nebūtu jādomā kādu summu ieguldīt uzkrājumā, un tā paveikšanai jātērē laiks. Tāpat nav nozīmes, ar kādu naudas daudzumu jūs vēlaties sākt veidot savu uzkrājumu. Tie var būt 50 eiro vai 1000 eiro, bet laika gaitā summa palielināsies, un, kad tā būs jau pusgada ienākumu apmērā, jūs varēsiet justies droši un neuztraukties par liekiem izdevumiem ārkārtas situācijās.
Nav komentāru