Eiro valūtas nosaukums “euro” jeb “eiro” ir izvēlēts 1995. gadā, balstoties uz vārda “Eiropa” pirmajām divām zilbēm. Eiro simbols “€” ir grieķu alfabēta burts epsilons, kas ticis izmantots, atsaucoties uz Eiropas civilizācijas šūpuli – Seno Grieķiju, bet abas simbola paralēlās līnijas apzīmē stabilitāti. 1995. gadā tik izvēlēts ne vien valūtas nosaukums, bet arī simbolika, ko toreiz izraudzījās tā laika Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žaks Santērs un komisārs Īvs Tibo de Silgī. Valūtas pašreizējais dizains tika izstrādāts gadiem ilgi, jo iegūt līdzsvaru starp estētiku, praktiskiem izmēriem un obligātajiem aizsardzības elementiem bija sarežģīts uzdevums. Tomēr uzdevums tika veiksmīgi paveikts, un rezultātā tika izstrādāts tas 7 banknošu un 8 monētu veidols, kas tika laists klajā 2002. gada janvārī. Eiro banknošu izskats visās eiro zonas valstīt ir vienāds, savukārt monētu viena puse visās valstīs ir vienāda, bet otra puse katrā valstī atšķiras, jo ir izstrādāta pēc katras valsts ieskatiem un vēlmēm. Atļaut eiro zonas valstu centrālajām bankām emitēt eiro banknotes ir tiesības tikai Eiropas Centrālajai bankai jeb ECB. Valstu centrālo banku uzdevums ir to iespiešana un laišana apgrozībā, savukārt monētas emitē eiro zonas dalībvalstis. Eiro banknotes un monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis visā eiro zonā. Patlaban eiro valūta ir ieviesa 19 Eiropas Savienības valstīs.

Banknotes

eiro banknotesIr 7 dažādu nominālu eiro banknotes – 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro banknošu nomināli. Katra nomināla banknotes krāsa ir atšķirīga un arī to izmērs ir dažāds – jo lielāka banknotes vērtība jeb nomināls, jo lielāks banknotes izmērs. Par krāsu, izmēru un reljefu ir īpaši padomāts, lai arī, piemēram, vājredzīgajiem nebūtu grūtības atpazīt nominālu. Banknošu dizainā pielietotas dažādu Eiropas vēsturisko periodu arhitektūras stilu iezīmes un elementi. Aversā jeb banknotes priekšpusē ir attēloti tādi arhitektūras elementi kā, piemēram, logi un durvis, kas simbolizē atvērtību un brīvību. Savukārt reversē jeb banknotes aizmugurē ir attēloti tilti, kas kalpo par cilvēku sadarbības simbolu ne vien Eiropā, bet arī visā pasaulē. Jāuzsver, ka attēlotie logi, durvis un tilti nav īstu celtņu vai to fragmentu attēli, bet gan stilizētas ilustrācijas. Tāpat uz banknotēm ir attēlota arī Eiropas karte dažādās variācijas un Eiropas karogs. Banknotes dizainu ir izstrādājis austriešu mākslinieks Roberts Kalina. Pārējie banknošu dizaina elementi ir eiro nosaukums gan latīņu valodā ( EURO), gan grieķu valodā (EYPΩ), gan kirilicā (EBPO), Eiropas Centrālās bankas nosaukuma saīsinājums 5 (1. izlaiduma banknotēm) vai 9 (2. izlaiduma banknotēm) lingvistiskajos variantos, simbols ©, kas norāda uz autortiesību aizsardzību, Eiropas Centrālās bankas 1., 2. vai 3. prezidenta paraksts, burts vai valsts kods, kas norāda, kura centrālā banka pasūtījusi attiecīgās banknotes izgatavošanu, horizontālais un vertikālais Eiropas izlaiduma banknošu sērijas numurs banknotes reversā. Protams, nevar nepieminēt arī ikvienā banknotē iestrādātās aizsardzības zīmes, kas banknotēm piešķir unikalitāti un oriģinalitāti, apgrūtinot to viltošanu.

Monētas

Eiro monetasIr 8 dažādu nominālu eiro monētas – 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu, kā arī 1 un 2 eiro monētas. Arī monētu lielums, krāsa un biezums atšķiras, atkarībā no to nomināla vērtības, proti, jo lielāka nomināla vērtība, jo lielāka un biezāka monēta. 1 un 2 eiro monētas ir sudraba un dzeltenā krāsā, 10, 20 un 50 centu monētas ir dzeltenā krāsā, bet 1, 2 un 5 centu monētas ir vara krāsā. Kā jau pieminēts, monētu averss visās valstīs ir vienāds, bet reverss – katrai valstij atšķirīgs, kas veidots, izmantojot katras Eiropas Savienības dalībvalsts individuālo simboliku. Lēmums par aversa un reversa kopīgo un atšķirīgo dizainu tika pieņemts 1966 gadā. Monētas aversā, kas visās valstīs ir vienots, ir dažādos veidos attēlota Eiropas Savienības karte un Eiropas Savienību simbolizējošās zvaigznes dažādos izkārtojumos. 1, 2 un 5 centu monētas parāda Eiropu pasaule, 10, 20, 50 centu monētas simbolizē Eiropas Savienību kā tautu savienību, bet 1 un 2 eiro monētas parāda Eiropu kā pasaules daļu bez robežām. Monētas kopējā dizaina autors ir beļģu mākslinieks Liks Lijks.