Ja jūs varat atļauties kaut ko nopirkt, tas nenozīmē, ka to nopirkt vai tērēt tam naudu ir laba ideja. Tas, ka jūs varat atļauties tērēties, nenozīmē, ka tā ir finansiāli gudra rīcība. Ir starpība, vai jūs varat atļauties iegādāties to vai citu lietu un vai jums tiešām vajadzētu iegādāties to vai citu lietu. Ja kaut kad nākotnē jums nākas piedzīvot situāciju, kad jūs varat atļauties kaut ko iegādāties, bet neesat īsti droši, vai jums to vajadzētu darīt, uzdodiet sev jautājumus, kas izlasāmi turpinājumā.

Ko vēl es varētu iesākt ar šo naudu?

Ja jūs nenopirktu šo lietu, ko jūs iesāktu ar neiztērēto naudu? Piemēram, atteikšanās no liela mājokļa var palīdzēt ietaupīt naudu un beidzot nomaksāt kredītu vai iekrāt to, piemēram, jaunas automašīnas iegādei. Ja jūs nespējat izdomāt citu šīs naudas pielietojumu, atbildiet uz sekojošo jautājumu. Kā būtu, ja šī nauda varētu palielināt jūsu pensijas fondu vai iekrājumus jūsu bērnu izglītībai augstskolā? Varbūt nākotnes finansiālā stabilitāte var jūs motivēt atlikt pirkumu, ko jūs tik ļoti vēlaties veikt tagad.

Kā mana finansiālā situācija varētu mainīties tuvāko 6-24 mēnešu laikā?

Varbūt jūs varat atļauties veikt konkrēto pirkumu tādēļ, ka tikko ieguvāt darbā milzīga apmēra prēmiju? Skaidrs, ka prēmija nav uzskatāma par regulāriem, bet gan tikai periodiskiem ienākumiem, tāpēc uz to nevajadzētu paļauties un bezrūpīgi tērēties. Tāpat nevajadzētu lieki tērēties, ja jums vai jūsu partnerim ir risks zaudēt darbu, vai jūs plānojat labprātīgi aiziet no darba. Jāpiemin, ka šādās situācijas vajadzētu ne vien samazināt savus izdevumus, bet arī padomāt par to, kā varētu palielināt savus ienākumus.

Ja es to nenopirkšu, vai mana dzīve kaut kā mainīsies?

Vienkārši godīgi atbildiet – var jūs spējat bez tā izdzīvot? Vai šis pirkums padarīs jūsu dzīvi vienkāršāku, labāku vai vērtīgāku? Atbilde uz šo jautājumu atklās, cik jūsu skatījumā vērtīgs ir šis pirkums, nerunājot par tā finansiālo vērtību, bet gan par tā ietekmi uz jūsu dzīves kvalitāti. Ja jūs atklājat, ka patiesībā bez šī pirkuma varat iztikt, jūs varat būt pārliecināti, ka šī pirkuma veikšana nebūtu bijis saprātīgs lēmums.

Vai man būs iespēja veikt šo pirkumu tuvākajā laikā atkārtoti?

Ja tas ir vienreizējs piedāvājums un jūs to varat atļauties, kā arī jūs esat apmierināti ar iepriekš sniegtajām atbildēm, pērciet to. Bet, ja jūs neesat pārliecināti par šī pirkuma vajadzību un zināt, ka šī iespēja nekur nepazudīs, atlieciet šo pirkumu.

Vai šīs preces vai pakalpojuma cena kaut kad netiks samazināta?

Kuram gan nav gadījies kaut ko nopirkt par pilnu cenu, bet jau pēc pavisam neilga laika tam tiek piešķirta atlaide vai tas tiek nocenots uz izpārdošanu? Ja jūs kaut ko ļoti vēlaties nopirkt, bet zināt, ka tam tuvākajā laikā tiks samazināta cena, gluži vienkārši nepērciet to tagad. Daudzi izvēlas pirkt to vai citu lietu par pilnu cenu, baidoties, ka tā tiks izpirkta līdz atlaižu laikam, taču vairākumā gadījumu tā nenotiek.

Vai šim produktam ir lētākas alternatīvas?

Vai jūs varat dzīvot tik pat lielā mājoklī, bet par zemāku cenu? Vai jūs varat apmesties pieticīgākā hotelī, nevis nakšņot četrzvaigžņu viesnīcā? Vai jūs varat valkāt viena zīmola kurpes, kas ir lētākas par cita zīmola kurpēm? Skaidrs, ka jūs varat atļauties gan vienu, gan otru, bet, ja jūs varat gūt vienlīdz lielu labumu no abiem, kādēļ gan izvēlēties dārgāko?