Kad es vēl biju bērns, man tika dota neliela kabatas nauda. Bet, atšķirībā no daudziem citiem bērniem, es izvēlējot to uzreiz netērēt. Tā vietā, lai to visu uzreiz izšķērdētu, es nevarēju vien sagaidīt, kas es to varēšu ielikt savā krājkasītē. Tajā vecumā es nekam īpašam šo naudu nekrāju – mani vienkārši likās aizraujoši skatīties, kā manas krājkasītes saturs arvien pieaug. Tajā laikā es to vēl nezināju, bet jau agrā vecumā es biju iemācījusies, kā krāt un pārvaldīt savu naudu. Patiesība ir tāda, ka nekad nav par agru, lai sāktu bērniem mācīt pareizus finansiālos paradumus, jo tieši agrīnā vecumā bērns “uzsūc” visu informāciju kā sūklis. Tie finanšu koncepti un mācības, kas bērniem tiem iemācīti bērnībā, kļūst par to finanšu kompetencēm, arī kļūstot pieaugušiem. Turpinājumā iepazīstieties ar 4 būtiskākajām mācībām, kas par finansēm būtu jāpiemāca saviem bērniem jau agrā vecumā.

1. Kabatas naudas nopelnīšana

Visizplatītākais teiciens, ko vecāki saviem bērniem saka par naudu, ir: “Nauda neaug kokos”. Neskatoties uz to, ka tā tik tiešām ir taisnība, bērniem to izprast varētu būt grūti. Lai palīdzētu saviem bērniem labāk izprast šo konceptu, kas tos ietekmēs arī nākotnē, iemāciet tiem nopelnīt savu kabatas naudu. Par katru darbiņu, ko tie paveic, iedodiet tiem attiecīgu naudas summu – kaut pāris centus. Šāda sistēma palīdzēs bērniem saprast, ka nauda ir jānopelna un ka tā nekrīt no gaisa.

2. Naudas krāšana “cūciņā”

Tad, kad bērni ir nopelnījuši savu pirmo kabatas naudu, tiem sāk veidoties neliels tās uzkrājums. Iemāciet tiem saprast naudas krāšanas nozīmi, iedodot tiem krājkasīti vai, vēl labāk, atverot tiem personīgo bankas kontu. Pēc tam iemāciet tiem atlikt krājkasē noteiktu daudzumu naudas no to nopelnītās kabatas naudas. Ir jautri un aizraujoši noskatīties uz to, kā tie ik reizi veic naudas noguldīšanu depozītā. Tāpat šī sistēma palīdz bērniem izprast naudas krāšanas principus, lai iegādātos to, ko tie vēlas.

3. Naudas tērēšanas baudīšana

Cik svarīgi ir iemācīt bērniem naudu krāt, tik svarīgi ir arī atļaut tiem to tērēt. Naudas tērēšana palīdz apzināties naudas vērtību. Nauda tiek lietota, lai nopirktu lietas, bet tā arī veido atmiņas un pieredzi – ir ļoti svarīgi, lai bērni to saprastu. Dažādām lietām un pieredzēm ir dažādas cenas. Atļaujiet tiem iztērēt noteiktu daudzumu naudas no saviem iekrājumiem un skatieties, ko tie nopirks. To tērēšanas paradumi laika gaitā noteikti mainīsies, jo tie mācīsies, cik lietas maksā un vai viņu nauda ir to vērta. Naudas tērēšana palīdz arī attīstīt finansiālo atbildību.

4. Gudru naudas tērēšanas paradumu piekopšana

Bērni lielākoties mācās no piemēriem, tāpēc ir tik ļoti būtiski, lai arī paši vecāki piekoptu gudrus naudas tērēšanas paradumus. Ja bērni redz, ka vecāki naudu tērē vieglprātīgi, tie iemācīties darīt tieši tāpat, un otrādi. Rādiet saviem bērniem finansiālo paraugs, kuram varētu sekot. Jums, iespējams, šķiet, ka jūsu bērni ir pārāk mazi, lai saprastu finanšu konceptus, tomēr jūs būsit pārsteigti, cik ātri bērni ir spējīgi mācīties. Padariet šīs mācības par jautrām un interesantām nodarbēm, un jau pavisam drīz jūs redzēsit, ka tiem ir izstrādājušies labi finansiālie paradumi, kas tos droši varēs pavadīt visa mūža garumā.