Ikvienam cilvēkam ir savs paredzētais budžets – tā ir regulāra samaksa par padarīto darbu vai kādu citu iemeslu dēļ. Budžeta plānošana ir īpaši svarīga tajā momentā, ja dzīvo no algas līdz algai, nespējot nostāties uz stabilas pamatnes. Ja jūs neesat pietiekoši uzmanīgi ar savu budžetu, tad to var strauji pārkāpt, nonākot parādu saistībās. Šeit būs piecas svarīgākās lietas, kuras nevajadzētu pieļaut, izstrādājot savu budžeta plānu.

Nesekošana līdzi saviem izdevumiem

Pirms sāc veidot savu budžeta plānu, nepieciešams rūpīgi izsekot līdzi visiem tēriņiem, ko veic vismaz pēdējās 30 dienas. Tas sniegs vidējo apskatu, kā katru mēnesi tiek izmantota nauda. Tas nozīmē uzskaitīt visas ikmēneša rēķinu apmaksas līdz pašiem sīkumiem kā kafijas iegāde piemājas kioskā. Neviens pirkums nedrīkst tikt uzskatīts par pārāk mazu un nepievērst nekādu uzmanību, lai neiekļautu to budžeta plānā.

Budžeta veidošana, iekļaujot pārāk lielus ierobežojumus

Ir svarīgi, lai izveidotais budžets ir reālistisks un viegli pārvaldāms. Paturi prātā, ka katru mēnesi izmaksas varētu nedaudz variēt, tāpēc vienmēr ir jāatstāj dažas brīvas ailes savā plāna sarakstā. Negaidītas izmaksas nekad nevar paredzēt, tāpēc budžeta plānošanā vienmēr jāizveido iekrājumu, kas paredzēti tieši šādiem neparedzētiem gadījumiem. Vislabāk ir laicīgi izveidot krājkontu, kā arī sākt domāt par pensiju uzkrājumu. Jūs nekad nevarat paredzēt, vai nākošā mēnesī nebūs nepieciešama steidzama zobu ārsta vizīte vai bērnam tiks uzdots veikt projektu, kur nepieciešams iegādāties dažādas preces. Obligāti jāatstāj kāda noteikta summa, ko atvēlēt tikai sev. Liedzot sev kaut ko, var nonākt pie vēlmes tērēt daudz vairāk.

Iekrājumu neplānošana

Katru mēnesi, saņemot algu, noteiktu summu nepieciešams nolikt iekrājumos. Atliekot konkrētu summu katru mēnesi, veido budžetu no tās daļas, kas ir palikusi reāli uz rokas. Ja spēj iztikt ar tik lielu summu, cik ir palikusi pēc ieguldīšanas krājkontā, tad budžeta plāns ir veiksmīgi izpildīts un pie tā vajadzētu arī pieturēties turpmāk. Eksperti iesaka, ka vēlamā summa, ko nepieciešams noguldīt no algas ir tās desmitā daļa. Šī procentuālā daļa ir vēlamā summa, taču katrs pēc savas pieredzes un vēlmēm var atlikt tik, cik vēlas. Šo naudu var uzstādīt kā automātiskos noguldījumus, lai algas saņemšanas dienā kāda daļa tiku uzreiz noguldīta, bet visu pārējo summu varēsi uzreiz tērēt un ieplānot citiem mērķiem. Veidojot krājkontā ārkārtas situācijām domātu naudu, var būt reāls ietaupījums brīžos, kad to vajadzēs visvairāk.

Izvairīties no impulsīvas iepirkšanās

izdevumi par dažādām kaprīzām lietām, bez kurām var iztikt, var nogremdēt visu izveidoto budžeta plānu. Viens veids, kā apturēt savu impulsīvo iepirkšanos ir izvairīties no visiem interneta veikalu e-pastiem, kas paziņo par lielām atlaidēm un kuponu kodu sūtīšanu. Šādas vēstules vilina pircējus kaut vai tikai apskatīt, kāds ir atlaižu piedāvājums, un, visticamāk, cilvēks nespēj pretoties kārdinājumam kaut ko iegādāties. Pat tad, ja vienkārši vēlies apskatīties iepirkumu lapu, pastāv liels risks, ka nokļūsi impulsīvā iepirkuma varā un iegādāsies ko tādu, par ko iepriekš nemaz nebiji aizdomājies. Tāpēc izdari sev lielu pakalpojumu, un uzspied pogu, lai atteiktos no ienākošajām reklāmām savā pastkastītē.

Alternatīvu lietu neizvērtēšana

Vai esi kādreiz aizdomājies, ka kādai konkrētai precei varētu būt laba un daudz lētāka alternatīva? Vai kādreiz neesi aizdomājies pārskatīt un salīdzināt visus pakalpojumu sniedzējus un iespējams pāriet uz kādu lētāku variantu? Dažkārt cilvēki mēdz pieturēties pie labām un stabilām lietām, nemaz neapskatoties citas piedāvātās alternatīvas, kas tiek veidotas, lai būtu arvien izdevīgākas. Cieši ielūkojoties savās komunālo rēķinu izmaksās var nonākt pie daudz jaunām idejām, kā veidot budžetu nedaudz citādās sliedēs – iegādāties energoefektīvas iekārtas un samazināt elektrības patēriņus, apmainīt visas mājas spuldzes pret ekonomiskajām un daudz citas iespējas. Varbūt vienā mēnesī šis budžeta plāns būs krietni vien pārtērēts, taču tuvākā nākotnē redzēsi straujus uzlabojumus taupīšanas jomā.