Māju un dzīvokļu īrēšana daudziem ir ļoti zināms process, jo tieši īrēšanas rezultātā mums ir iespējams dzīvot dzīvokļos un mājās, kuras patiesībā nepieder mums, tā nodrošinot, ka mums uzreiz nav jāatrod lieli naudas līdzekļi, lai iegādātos pašiem savu dzīvokli vai māju. Taču vai tiešām nākotnē mājokļu īrēšana nomainīs mājokļu pirkšanu, un arvien vairāk un vairāk cilvēki izvēlēsies labprātāk īrēt nevis pirkt? Atbilde ir jā, jo tas jau palēnām notiek. Kopš praktiski visu pasauli un tai skaitā arī Latviju skāra lielā ekonomiskā krīze, arvien vairāk un vairāk cilvēki labprātāk izvēlas īrēt savas mājvietas, nevis tās iegādāties savā īpašumā, un šo māju un dzīvokļu pirkšanas apjoms arvien samazinās. Tiek lēsts, ka līdz 2030. gadam vairākums – aptuveni 59% – no visiem potenciālajiem īrniekiem vai mājvietu īpašniekiem izvēlēsies vienkārši īrēt savus mājokļus un tikai atlikušais 41% pa tiešām iegādāsies savas mājas. Šāds procentuālais sadalījums ir ļoti drastisks, jo, piemēram, atskatoties pagātnē, pirms krīzes periodā šis procentuālais sadalījums bija, ka 67.3% izvēlējās iegādāties savas dzīves vietas, kā rezultātā tikai 32.7% no potenciālajiem dzīvokļu un māju iedzīvotājiem īrēja savus mājokļus, kas ir normāli situācijā, kad pasaules ekonomiskā situācija bija ļoti pozitīva. Taču eksperti saka, ka pat mūsu ekonomiskās situācijas uzlabošanās un atlabšana neatgriezīs šo potenciālo mājokļu īpašnieku un īrnieku sadalījumu līdz 2006. gada līmenim un īrnieku skaits turpinās ar vien augt. Tam par pamatu ir 5 nozīmīgi iemesli, kuru rezultātā arvien vairāk cilvēki izvēlēsies īrēt nevis pirkt savas mājvietas.
  • 1. Pirmais šāds iemesls noteikti ir algu apmērs. Kopš ekonomiskās krīzes vidējais algu apmērs strādājošo vidū ir arvien samazinājies. Un, pat, ja šis algu apmērs atgrieztos iepriekšējā līmenī vai lielākajai daļai strādājošo būtu patiešām labas algas un bezdarba līmenis būtu ļoti zems, pašreizējo īres maksu apjoms padara naudas ietaupīšanu ļoti grūtu. Lai ietaupītu cilvēkam ir jābūt kādiem brīvajiem līdzekļiem, ko tad nolikt malā un iekrāt, taču, ja īres maksas ir tik augstas, kādas tās ir šobrīd, ir praktiski neiespējami patiešām ietaupīt pietiekami naudas, lai iegādātos dzīvokli un kur nu vēl māju.
  • 2. Vēl vien iemesls, kādēļ cilvēki arvien vairāk izvēlēsies īrēt mājvietas, nevis tās pirkt, ir studiju kredītu apmēri. Liela daļa esošo, topošo un jau bijušo studentu vai nu vēl cīnīsies vai vēl jo projām cīnās ar šo milzīgo kredītu apmaksu, kas, pat salīdzinoši lielas algas apstākļos, liedz ietaupīt naudu, lai vēlāk iegādātos mājokli, jo vispirms ir jāapmaksā jau esošie kredīti – studiju kredīti – lai varētu sākt ietaupīšanas procesu vai, piemēram, aizņemtos jaunu kredītu, lai savā īpašumā iegādātos mājokli.
  • 3. Mūsdienās, salīdzinājumā, piemēram, ar 20. gadsimta beigām, cilvēki arī precas un veido ģimenes arvien vēlāk, vispirms izveidojot savu karjeru, un tikai tad domājot par ģimenes veidošanu. Un šī faktora rezultātā cilvēki, kuriem nav ģimenes vai bērni, ir apmierināti ar mājokļa īrēšanu, un visbiežāk sāk domāt par sava mājokļa iegādi tikai tad, kad ir izveidota ģimene.
  • 4. Lai gan kopš ekonomiskās krīzes nu jau ir pagājuši vairāk kā 5 gadi, daudzi vēl jo projām cieš no šīs krīzes sekām. Krīzes laikā daudzi cilvēki zaudēja savas darba vietas, kā rezultātā vairs nevarēja arī atļauties savus mājokļus un zaudēja arī tos, un šīs atmiņu paliekas par to, cik liels trieciens bija sava mājokļa zaudēšana, daudziem vēl joprojām ir svaigā atmiņā, kā rezultātā šie cilvēki nesteidz no jauna iegādāties dzīvokli vai māju, bet ir apmierināti ar sava mājokļa īrēšanu.
  • 5. Un visbeidzot 5 iemesls, kādēļ tuvākajā laikā arvien vairāk cilvēki sāks īrēt savus mājokļus, tā vietā lai tos nopirktu, ir, ka daudzi vienkārši neredz jēgu iegādāties māju vai dzīvokli savā īpašumā un labprātāk vienkārši izvēlas īrēt. Mājokļa iegāde var būt garš un ilgs process, kā rezultātā daudzi vienkārši izvēlas īrēt, jo tas ir vienkāršāk.