Mūsdienu pasaule jau kopš 20. gadsimta ir kļuvusi par visai interesantu un ārkārtīgi sarežģītu finanšu vidi, kurā ir iespējams novērot daudz dažādu fenomenu. Viens no šādiem fenomeniem, kas ir radies, un turpinās vēl mūsdienās, kā arī pavisam iespējams nekur arī vairs nepazudīs, ir akcijas un akciju tirgus.

Jau šodien pastāv tūkstošiem dažādu organizāciju, uzņēmumu un oficiāli dibinātu sabiedrību, kuru pamatā ir akcijas jeb vērtspapīri, ar kuriem notiek daudz dažādu norēķinu un citu finansiālu procesu. Tā pat arī pastāv ļoti liela daļa tādu uzņēmumu, kuri izlaiž akcijas un visiem, kā fiziskām tā arī juridiskām personām ir iespēja iegādāties šīs noteiktās akcijas par noteiktu summu. Tas ir tā pat kā iegādāties vienu tūkstošo daļu no kāda uzņēmuma vai organizācijas un tām piederošās vērtības vai īpašuma. Laika gaitā akcijas iegūst dažādas vērtības, un ja kāds vēlas, var šīs akcijas pārdot par augstāku summu un tādā veidā gūt peļņu.

Akciju tirgus ir diezgan interesanta vide, kas ir nemitīgi mainīga un mēdz attīstīties ar ļoti straujiem un pavisam negaidītiem pavērsieniem. Tieši tāpēc ir svarīgi būt finansiāli gatavam un rēķināties arī ar risku, ka akcijas var nest zaudējumus – top ātrie kredīti šajā gadā ir lielisks veids, kā iegūt nepieciešamos naudas līdzekļus ātri un viegli, jebkurai dzīves situācijai.

Akciju tirgū ir iespējams novērot trīs galvenos dalībniekus – tie ir akciju brokeris, akciju investors un akciju emitents.

  • Akciju emitenti ir tie, kas izsniedz akcijas jeb uzņēmumi, organizācijas, pašvaldības un valdība. Starp katru no šīm struktūrvienībām pārdotās akcijas un to vērtspapīri var būt dažādi.
  • Akciju investori ir visas tās personas, kas iegādājas vērstpapīrus un akcijas. Tās var būt gan privātpersonas, gan valsts, fondi un citi uzņēmumi.
  • Akciju brokeris ir ļoti svarīgs akciju tirgū, par cik tas izpilda vairākas būtiskas funkcijas. Pats brokeris par sevi ir profesionāls tirgus darbinieks jeb profesionālis, kas apkopo visu akciju tirgus informāciju, veic analīzi, kurā ietilpst esošās situācijas analīze, nākotnes paredzējums. Tā pat arī šie darbinieki konsultē un komunicē ar investoriem, palīdz iegādāties akcijas un virza tos pareiza lēmuma pieņemšanas virzienā. Tā pat tie sagatavo vērspapīri portfeļus, kura pamatā ir dalīts risks. Brokeri nodrošina un akciju tirgus starpniecību un uzturēšanu. Par savu darbu akciju brokeris iegūst samaksu, kas ir procentuāla daļa no katras nopirktās akcijas. Šādus pakalpojumus veic specializēti profesionāļi, kā arī brokeru kantori, dažādas bankas un investīciju fonds.

Paralēli šim visam pastāv arī tāda lieta, ko sauc par akciju birža. Tā ir vieta, kurā norit vairāki svarīgi procesi. Respektīvi, akciju birža ir vieta, kurā satiekas akciju brokeri, investori, emitenti un visas pārējās iesaistītās puses. Ko tas nozīmē? Tas ir tirgus, kurā satiekas visas iesaistītās puses un galvenā puse jeb brokeri satiekas, lai iegādātos un pārdotu akcijas saviem klientiem. Šajā gadījumā sanāk, ka akciju brokeri ir gan paši pircēji, gan pārdevēji vienlaikus, jo savu klientu pasūtījuma vadīti, tie iegādājas akcijas un pēcāk tās pārdod savam klientam par izdevīgāko cenu.

Akciju birža ir akciju jeb vērtspapīru tirgus. To kontrolē, ierobežo un tā darbību nosaka valsts izsniegti likumi.

Kas ir akcijas?

Pirms mēs runājam tālāk par visu, kas ir saistīts ar akcijām, ir svarīgi saprast, kas ir akcijas pašas par sevi. Tātad, akcijas ir vērtspapīri, kas apliecina akciju īpašnieka (pircēja vai paša uzņēmuma) līdzdalību akciju sabiedrības pamatkapitālā. Tas nozīmē, ka akcijas ir tie dokumenti, kas apstiprina to, ka to īpašnieks ir konkrēta uzņēmuma līdzdalībnieks – viņam pieder daļa no uzņēmuma kapitāla. Akcijas parasti izmanto visi lielie uzņēmumi un daudz dažādas korporācijas, kurām tas var būt izdevīgi. Tā pat arī akcijas izmanto akciju sabiedrības, par cik tām vērstpapīri ir galvenais pamatkapitāls un veids, kā veikt finansiāla rakstura norēķinus.

Akcijas to īpašniekiem dod tiesības piedalīties arī vadības padomes vēlēšanās un dažādās sēdēas, kā arī peļņas sadalē. Tas nozīmē to, ka akcionāram ir visas tiesības uz daļu no uzņēmuma peļņas, ko sauc par dividendi. Akciju tirgū ir sastopami vairāki akciju veidi, kas ir savstarpēji mazliet atšķirīgi:

  • Parastas akcijas – šīs ir tās akcijas, kas akciju īpašniekam dod tiesības saņemt daļu no uzņēmuma vai akciju sabiedrības peļņas, kā arī piedalīties valdības sēdē. Šī ir viena no biežāk sastopamajām akcijām, jo parasti visi uzņēmumi izdod parastās akcijas un tikai nelielu daļu privilēģijas un citas akcijas.
  • Privilēģijas akcijas – šīs ir akcijas, kas parasti tiek izdotas divos gadījumos. Viens no tiem ir uzņēmuma finansiālas grūtības un nepieciešamība pēc šādu grūtību labošanas un izkulšanās no tām. Otrs gadījums ir mērķis piesaistīt jaunu kapitālu. Tās privātpersonas, kas ir akciju turētāji jeb īpašnieki saņem tādas privilēģijas, kā akciju dividendes un akciju likvidācijas kvotas saņemšanu. Tā pat arī privilēģijas akciju īpašnieki var piedalīties valdes balsošanas procesā.
  • Vārda akcijas;
  • Uzrādītāja akcijas;

Nopirkt akcijas ir iespējams jebkurai privātpersonai, kā arī dažādiem uzņēmumiem. To ir iespējams paveikt vairākos veidos. Pirmais veids akciju pirkšanā ir to iegāde ar akciju brokera starpniecību, kurš ne tikai palīdzēs atrast vislabākās pieejamās akcijas un noteiks labākos piedāvājumus ar izdevīgākajām cenām, tas ir gudrākais veids, kā nopirkt akcijas ar lielāku potenciālu to vērtības paaugstināšanai nākotnē, jo brokeris ir tas, kas ļoti cītīgi strādā, lai sniegtu visprecīzākās akciju tirgus prognozes.

Akciju pirkšana ir process, kas ir paveicams kā pie paša brokera vai arī internetā, sadarbojoties ar brokeri tiešsaistē vai vēršoties pie brokeru kantoriem, kas strādā tikai un vienīgi internetā. Ir svarīgi saprast to, ka akciju cenas var būt visdažādākās. Tās var būt vien pāris eiro centi vai neskaitāmi tūkstoši eiro. Pirkt akcijas internetā ir iespējams arī caur dažādām mājas lapām un aplikācijām, kas specializējas šajā jomā. Jebkuram cilvēkam ir iespēja iegādāties akcijas gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, iegādājoties akcijas ārvalstīs ar interneta vai starptautisko akciju brokeru palīdzību. Akciju tirgus Latvijā ir tik pat iespējām bagāts, cik tas ir arī Eiropā un citviet.

Ja akciju iegādei ir pietrūkst mazliet naudas, iesakām apskatīt top ātrie kredīti šajā gadā, lai varētu izvēlēties vislabāko ātrā kredīta veidu, kas ļautu iegūt visus nepieciešamos līdzekļus akciju pirkšanai.

Akciju tirgū ir novērojama arī tāda parādība, ko sauc par akciju emisija – tā ir situācija, kad uzņēmums vai akciju sabiedrība izlaiž vēl jaunas akcijas, kad tam ir nepieciešams iegūt vairāk naudas savu mērķu sasniegšanai vai kādu projektu finansēšanai. Neatkarīgi no mērķa, akciju emisija notiek divos veidos – slēgti vai publiski. Slēgtās emisijas ir jaunu akciju izlaišana un piedāvāšana tikai jau esošajiem akciju īpašniekiem, taču publiskās emisijas veids nozīmē to, ka uzņēmums izlaiž jaunas akcijas publiskā veidā, dodot iespēju kļūt par akcionāru ikvienam.