Privātpersonu kreditēšana ir banku un nebanku kredītu izsniegšana fiziskām personām. Jāpiemin, ka banku un nebanku kredītdevēji nodarbojas ar fizisko personu un juridisko personu kreditēšanu.

Neskatoties uz to, ka izsniegto kredītu kopējais apmērs ir pieaudzis, privātpersonām izsniegto kredītu apmērs tomēr ir samazinājies un arvien turpina samazināties. Šī situācija ir izskaidrojama ar to, ka ir pieaudzis Latvijas iedzīvotāju bezdarbs, un ir samazinājušies ienākumi, kā rezultātā cilvēki daudz rūpīgāk sāk izvērtēt savas spējas aizņemties kredītu un iespējas to atmaksāt, tāpēc vairākumā gadījumu, loģisku apsvērumu dēļ, izvēlas neaizņemties kredītus. Kā nākas secināt, ja iedzīvotāju personīgā finansiālā situācija neuzlabosies, privātpersonu kreditēšana jeb tām izsniegto kredītu skaits arīdzan neuzlabosies.

Tomēr šī situācija nav skaidrojama tikai no pašu privātpersonu aspekta, bet arī no valsts ekonomikas viedokļa. Strauja izsniegto kredītu skaita samazināšanās sākās jau 2008. gada beigās, kad Latvijā beidzās tā saucamie “treknie gadi”, un sākās ekonomiskā krīze. Kā zināms, krīze negatīvi ietekmē teju visus ekonomiskos rādītājus, tāpēc arī cilvēki gluži vienkārši vairs nevarēja atļauties ņemt kredītus tā, kā viņi to darīja pirms krīzes iestāšanās.

Arī paši kredītdevēji, īpaši banku kreditori, vairs nevēlas riskēt izsniegt kredītus privātpersonām tādos apmēros, kā tas bijis iepriekš. Protams, ir vēlēšanās izsniegt kredītus, bet nav vēlēšanās riskēt, tāpēc, piemēram, komercbankas nepaplašina Latvijas privātpersonu un uzņēmumu kreditēšanu, jo riska robežas pašlaik pārsniedz kreditēšanas iespējas. Pirmkārt, ļoti būtiski ir iedragāta Latvijas iedzīvotāju uzticēšanas kredītdevējiem. Otrkārt, no vienas puses valsts vēlas, lai tiktu pastiprināta kreditēšana, bet no otras puses, kad kredītņēmējam rodas problēmas ar maksātspēju, tā vēlas, lai kredītdevēji nepieprasītu atmaksāt tam kredītu. Treškārt, fizisko personu maksātnespējas procesa atvieglojumi ir degradējuši tādu jēdzienu kā galvojums un ķīla izpratni un attieksmi pret tiem.

Ja pētām konkrētus datus, kas parāda cik daudz kredīti ir izsniegti privātpersonām jeb mājsaimniecībām 2014. gadā, tad rezultāti ir sekojoši:

Kā redzams, gan banku, gan nebanku sektorā mājsaimniecībām jeb privātpersonām izsniegto kredītu skaits 2014. gadā saglabāja tendenci samazināties. Par 2015. gada datiem kreditēšanas jomā ir vēl pāragri spriest, bet vairāki viedokļi liecina par to, ka privātpersonām izsniegto kredītu skaits tāpat turpinās sarukt.