Vai ir iespējama pilnīga brīvība no jebkāda veida parādsaistībām? Jā, tā ir pavisam noteikti iespējama. Nenoliedzami liela daļa cilvēces ir iesaistīta tādās vai citādās parādsaistībās, tomēr lielākā daļa ir brīva no tām. Jautājums – par kādām parādsaistībām ir runa? Kā zināms, parādsaistības var būt gan
kredīts, kas saņemts no banku vai nebanku aizdevēja, gan nauda, kas aizņemta no draugiem, radiem vai kādām attālākām paziņām.
Mediju uzpūstā informācijas burbuļa dēļ šķiet, ka teju katrs otrais, ja ne katrs, cilvēks ir iesaistīts kredītsaistībās ar kādu banku vai nebanku kredītdevēju, tomēr tāds priekšstats rodas tikai mūsdienu informatīvās telpas pieejamības un mediju savstarpējās konkurences dēļ. Ir pat veikti pētījumi, kas rāda, ka lielākā daļa (
vairāk nekā 50%) Latvijas iedzīvotāju ir iesaistīta kredītsaistībās, tomēr, kā mēs zinām, ikvienā pētījumā tiek aptaujāta tikai noteikta daļa no valsts iedzīvotāju kopējā skaita, jo aptaujāt 100% iedzīvotāju nemaz nav iespējams, tāpēc šī informācija nav uzskatāma par simtprocentīgi objektīvu un uzticamu.
Šķiet, daudz izplatītākas ir parādsaistības, kas izpaužas kā skaidras vai neskaidras naudas aizņēmums no radiem, draugiem vai paziņām. Un nav jau brīnums, ka šīs parādsaistības ir izplatītākas, jo tās, atšķirībā no kredītsaistībām, neko nemaksā, proti, aizdevējam nav jāatmaksā pārmērīgi procentu maksājumi, bet gan tikai aizdotā naudas summa. Tiesa, daudzi izvēlas šāda veida parādsaistībās neiesaistīties, jo baidās sabojāt attiecības ar aizdevējiem, ja gadījumā neizdodas parādu atmaksāt. Interesanti, kādēļ kredītņēmēji tik izteikti nebaidās no aizdevuma neatmaksāšanas kredītdevējiem? Šādā gadījumā aizdevuma neatdošanas sekas tomēr ir nopietnākas un ietekmīgākas…
Tomēr, ticiet vai nē, jūs varat būt brīvs no jebkādām parādsaistībām, proti, jūs varat dzīvot, iztiekot tikai un vienīgi ar saviem personīgajiem finanšu līdzekļiem, neaizņemoties tos no nekādām fiziskām un juridiskām personām. Lai arī kādi būtu jūsu ikmēneša ienākumi, visupirms ir jāsamierinās ar tiem un jāatsakās no jebkādām papildus naudas aizņemšanās iespējām, domās cenšoties aizmirst par tādas opcijas eksistenci. Koncentrējieties tikai un vienīgi uz savām personīgajām finansēm – cik daudz jums to ir un cik daudz jums tās vēl vajadzētu? Kad esat to apjautuši, koncentrējieties uz ienākumu palielināšanu un tikai tad uz izdevumu samazināšanu, jo izdevumi, lielāki vai mazāki būs vienmēr.
Meklējiet papildus ienākumu palielināšanas iespējas – papildus darbu, darba slodzi, esošo darba stundu efektīvāku izmantošanu vai kādu citu papildus ienākumu alternatīvu, piemēram, pasīvo ienākumu iespējas vai savas uzņēmējdarbības uzsākšanu. Tāpat padomājiet par izdevumu samazināšanu – protams, nav iespējams absolūti atbrīvoties no obligātajiem ikmēneša izdevumiem, piemēram, komunālo pakalpojumu, pārtikas, transporta izmaksāt, bet pavisam noteikti ir iespējams tos samazināt, painteresējoties par ekonomiskākas jeb taupīgākas dzīvošanas pamatprincipiem, nemaz neaizejot pārspīlētās galējībās, piemēram, atsakoties no ēšanas, mazgāšanās vai elektrības izmantošanas.
Lai iemācītos dzīvot bez parādsaistībām, galvenais ir iemācīties domāt, ka tāda iespēja nekad nav pastāvējusi un nepastāvēs – ir jāmācās iztikt tikai uz vienīgi ar sevis nopelnītajiem naudas līdzekļiem, nekrītot viegli un ātri iegūstamās, svešās naudas kārdinājumā.
Labdien.Esmu iekluvis kreditparados. Mekleju risinajumu pie varakiem kreditoriem, neviens nevar palidzet jo ir negativa sabojata kreditvasture. Kur versties,ka rikoties talak. Velama summa butu astoni tukstosi eiro ilgtremina. Paldies par sapratni Aivars.