Attiecībā uz naudu, Eiropā lietas nekad nav bijušas vienkāršākas. Pateicoties bankomātiem, iespējām, ko sniedz valūtu konvertācija internetā, kā arī un vienotas valūtas plašai izmantošanai, ir pagājuši tie laiki, kad jābrauc uz savu banku, jāapmeklē speciālos birojos ārzemēs vai jādodas uz valūtas maiņas birojiem katrā robežā. Tomēr ir svarīgi neapvaldīties dažādās sniegtajās iespējās, tāpēc salīdzini un izvēlies piemērotāko risinājumu sev. Arī valūtas konvertācija nav tik sarežģīta vai neizdevīga, ja izvēlas pareizo pieeju.

Pretojies vēlmei iegādāties ārvalstu valūtu pirms ceļojuma

Daži tūristi uzskata, ka viņiem vienkārši jāiegādājas eiro vai Lielbritānijas mārciņas, kad viņi aiziet no lidmašīnas, bet viņi maksā papildus cenu par slikto valūtas kursu. Pagaidi, kamēr ieradīsies, lai izņemtu naudu.

Izvairieties no (vai vismaz samazini) skaidras naudas apmaiņu

Kopumā es izvairos no naudas maiņas Eiropā; jo tas rada diezgan lielus zaudējumus. Vidēji bankā tu zaudē apmēram 8 procentus, mainot dolārus uz eiro vai citu ārvalstu valūtu. Izmantojot lidostas valūtas maiņas stendu, piemēram, Forex vai Travelex, likme var sasniegt pat 15 procentu zaudējumu. Taču naudas apmaiņai var būt jēga dažās situācijās, tostarp ārkārtas situācijās (ja tava karte – vai vienīgais bankomāts pilsētā – nedarbojas) vai šķērsojot valsti, kas izmanto citu valūtu.

Ja tev ir jāmaina nauda, meklē vietas, kurās komisija netiek iekasēta. Ņem vērā starpību starp pirkšanas likmēm (banka pērk ārvalstu valūtu no tevis, lai apmainītos vietējā skaidrā naudā) un pārdotu (banka pārdod tev ārvalstu valūtu). Labs rādītājs: atšķirība starp pirkšanas un pārdošanas likmēm ir mazāka par 10 procentiem.

Izmantojiet vietējos naudas līdzekļus

Daudzi amerikāņi ir saviļņoti, redzot veikala reklāmu “Mēs pieņemam dolārus”. Bet netiek teikts, ka tavs pirkums izmaksā apmēram par 20 procentiem vairāk, jo veikalam ir slikts valūtas maiņas kurss. Nezinot to, tu maini naudu ar ļoti sliktu likmi katru reizi, kad tu pērc kaut ko ar dolāriem.

Tāpat arī dažās valstīs, kas nav euro zonas valstis, bet kur euro parasti tiek pieņemts kā maksāšanas līdzeklis, parasti tas ir slikts darījums. Piemēram, Šveicē, kurā oficiāli tiek izmantoti Šveices franki, daži bankomāti dod eiro, cenas tūrisma zonās tiek uzskaitītas abās valūtās, un ceļotāji var iegādāties ar eiro naudu. Bet, ja tu maksā eiro, tu saņemsi sliktu valūtas kursu. Ideālā gadījumā, ja valstī, kur eiro nav oficiālā valūta, dodies uz bankomātu un izmanto vietējo valūtu.

Izmanto savu kredītkarti, lai saņemtu skaidru naudu tikai ārkārtas situācijās

Ja tu pazaudē savu debetkarti, vari izmantot savu kredītkarti bankomātos, lai saņemtu avansu, bet tev jāzina savs PIN, un tev būs jāmaksā ievērojama avansa maksa.

Nesatraucaties pārāk daudz par valūtas konvertēšanu

Vietējās valūtas ir loģiskas. Tās sastāv no decimālas sistēmas. Katrā “lielajā” valūtas vienībā (eiro, mārciņa, zlotos u.c.) ir simts “mazie” (centi, pensi u.c.). Mainīti ir tikai vārdi, lai mulsinātu tūristu. Pārbaudi monētas kabatā drīz pēc ierašanās, un divu minūšu laikā tu varēsi viegli darboties ar pensiem, centiem u.c.

Tev nav nepieciešams pastāvīgi konsultēties ar valūtas konvertētāju. Kaut arī tu vari veikt reāllaika reklāmguvumu, izmantojot lietotni, nekas traks nenotiks arī, ja to neizmantosiet. Tev vienkārši jāzina aptuvenie valūtas maiņas kursi. Es redzu nepieciešamību, lai tas būtu rēķināts līdz trešajai decimāldaļai. Protams, atsevišķos gadījumos valūtas konvertētājs var būt noderīgs. Tas var ļaut labāk izprast, vai naudas konvertācija ir veiksmīga.

Ļoti aptuveni nosaki, kāda valūtas vienība (eiro, krona, Šveices franks vai kāda cita) ir vērta ASV dolāros. Piemēram, pieņemsim, ka valūtas maiņas kurss ir € 1 = $ 1,10. Ja karstmaizīte ar cīsiņu maksā 5 eiro, tad tas maksā piecas reizes 1,10 ASV dolāru jeb 5,50 ASV dolārus. Desmit eiro pēc šīs likmes būs apmēram 11 ASV dolāri un 250 eiro = 275 eiro (250 un vēl aptuveni viena desmitā daļa). Kad eiro ir tik tuvu dolāram, šo atšķirību, iespējams, nebūtu vērts aprēķināt, bet, piemēram, Lielbritānijas sterliņu mārciņai (aptuveni USD 1,30 pēdējā laikā) vai eiro, ja likmes mums nav tik labvēlīgas, ir vairāk svarīgi sīkāk aprēķināt. Izveidojiet spēli sev vai savam ceļojumu partnerim, un drīz tas būs pavisam dabiski. Izdzīvot par budžetu ir vieglāk, kad tevi apmierina vietējā valūta.

Esi gatavs, ka tevi centīsies apmānīt

Bankās, restorānos, biļešu kioskos, visur – gaidi, ka tevi centīsies apmānīt, ja pats neskaitīsi līdzi. Dažiem cilvēkiem, kas astoņas stundas katru dienu sēž kabīnēs, ņemot naudu no svešiniekiem, nav problēmu paņemt papildus naudu no naiviem vai nevērīgiem tūristiem, kuri nezina vietējo valūtu. Piemēram, 10 minūtes es novēroju vīru Romas metro, kas centās apmānīt tūristus, kuri gāja caur metro. Puse no viņa upuriem viņu pieķēra, ieguva iztrūkstošo naudu un atvainošanos, taču aptuveni 25 procenti neievēroja un, iespējams, devās mājās, sakot: “Mamma mia, Itālija ir dārga.”

Plānojiet skaidras naudas izņemšanu gudri

Izvairies no tā, ka daudz neizmantotās valūtas paliek pāri, kad šķērso valstu robežas, kuras izmanto dažādas valūtas. Tam vajadzētu arī palīdzēt samazināt izmaksas par naudas izņemšanu.

Pirms pamest valūtas zonu, iztērē savas monētas

Tā kā Eiropā ir izplatītas liela apjoma monētas, eksportēt lielas vērtības monētas var būt dārga kļūda. Iztērējiet tos uzkodām u.c. pirms doties uz valsti, kurā tās ir bezvērtīgas.

Kas ir valūtas kalkulators un kā to izmantot?

Valūtas konvertētājs ir kalkulators, kas konvertē vienas valūtas vērtību vai daudzumu citu valūtu relatīvajās vērtībās vai daudzumos. Piemēram, ja tev būtu € 1, kas jāpārveido vietējā valūtā valstī, kuru tu apmeklēsi, tev būtu jāzina par eiro un dolāra konvertēšanu, ja tu ceļo uz dažām Amerikas daļām, eiro pārveidošanu uz sterliņa mārciņām, ja tu ceļo Apvienotajā Karalistē, eiro un jenas konversiju, ja tu ceļo Japānā, eiro un Šveices franku konversiju, ja tu ceļo Šveicē. Tāpat ir noderīgi zināt, ka valūtas konvertors uzglabā jaunākos pasaules valūtu novērtējumus, kas ļauj indivīdiem salīdzināt vienas valūtas vērtību ar citu datu bāzi. Dažādu valūtu vērtības valūtu kursu kalkulators nosaka, pamatojoties uz piedāvājumu vai pieprasījumu cenām starp starptautiskām bankām.

Valūtas konvertāciju var arī noteikt, sazinoties ar vietējo banku un pieprasot maiņas kursu. Tomēr likmes, kas tiek kotētas mazumtirdzniecības klientiem bankā, var nedaudz atšķirties no tām, kuras bankas pārdod savā starpā, jo bankas ikreiz, kad tās pērk vai pārdod valūtu, iegūst nelielu peļņu no valūtas kursa. Tiešsaistes valūtas maiņas kalkulators rīkos norādītās likmes parasti neņem vērā šo peļņu.

Lai atrastu jebkuras valsts valūtas vērtību un salīdzinātu to ar citu valstu valūtām, tiešsaistes resursi, piemēram, valūtu konvertors var būt noderīgs. Turklāt ir pieejamas diagrammas, kas parāda valūtas cenas dažādos laika periodos, kas laika gaitā palīdzēs tev uzzināt par konkrētas valūtas vērtību, kad tiek veikta valūtas konvertēšana.