Ja tu vēlies dzīvot taupīgāk, tad sāc ar mazumu. Daudziem cilvēkiem liekas, ka būt taupīgam, vajag ieviest lielas izmaiņas ikvienā dzīves jomā. Taču tā var radīt pavisam lielu haosu, jo pārāk daudz un lielas izmaiņas var izvērsties katastrofā. Labāk ir sākt ar nelielām taupīšanas iecerēm ilgā laika posmā.
Sāc ar kādu nelielu izmaiņu, kas sniegs ietaupījumu reizi mēnesī. Drīz tu pamanīsi ieguvumus savām nelielajām izmaiņām, kas neraisīs sajūtas par pilnīgu dzīvesveida maiņu. Koncentrēšanās uz nelielu izmaksu samazināšanas pasākumiem var radikāli izmainīt tavu finansiālo stāvokli. Tas varbūt nenotiks vienas nakts laikā, taču tomēr notiks! Galvenais ir darīt vienu labu lēmumu aiz otra, lai lielā kopaina sāk parādīties spilgtākās krāsās. Nepakļaujies kritikai “kāpēc krāt vienu eiro tur, otru citur un neļaut sev prieku” – turies pie savas pārliecības un neļauj citiem spriest tavā vietā. Katrs mēs esam atbildīgs par savu budžeta plānošanu.
Nelielo ietaupījumu idejas, kuras var ieviest tūlītēji:
- Pāriet uz lētāku mobilo sakaru tīkla plānu
- Atslēgt kabeļtelevīziju ar daudzajiem kanāliem, kurus tu pat pusi neskaties
- Dodies uz darbu ar kājām vai velosipēdu
- Pagatavo sev pusdienas mājās
- Izejot no istabas, vienmēr izslēdz aiz sevis gaismu
- Dodies uz bibliotēku nevis pērc grāmatas grāmatnīcās
Apvienojot šādus mazus ietaupījumus, gala rezultātā mēneša beigās krietni samazināsies tavi patēriņi. Pirms iegādājies mazas lietas, divreiz pārdomā, vai patiešām tās ir nepieciešamas.
Nosaukšu dažas lietas, kuras cilvēki neapdomīgi iegādājas:
- Līdzņemamā kafija ( apmēram 2 eiro)
- Pusdienas darba vietā ( līdz 4 eiro)
- Dzēriens no pārtikas automātiem ( apmēram 2 eiro)
- Divas kino seansa biļetes ( apmēram 15 eiro)
- Uzkodas, šokolādes batoniņš, smalkmaizīte ( 1 – 2 eiro)
- Ik nedēļas žurnāls ( līdz 2 eiro)
Cenas variē dažādiem produktiem, taču acīmredzami var redzēt, cik daudz mēs varētu iekrāt, ja padomātu gudrāk un neiegādātos daudzas no nosauktajām precēm. Nedēļas laikā, ņemot līdzi no mājām pusdienas, var iekrāt tuvu pie 20 eiro. Kad skatāmies uz katru preci individuāli, liekas, ka tā ir lēta, taču, ja paskaita nedēļas vai mēneša griezumā, sanāk liela summa, ko varētu izmantot citādos mērķos. Es nesaku, ka nedrīkst iet uz kinoteātriem, taču padomā, cik bieži to dari, un vai tā vietā nevar uzrīkot patīkamu filmu vakaru savās mājās.
Laba taktika, kā izvairīties no liekiem pirkumiem un veikt nelielus ietaupījumus – pārvērst naudu kā laika vienību darba stundās. Pērkot kādu preci, padomā, cik daudz smaga darba tu esi strādājis, lai iegādātos šo preci. Padomā, cik smagi esi strādājis veselu stundu, ko atdosi iegādājoties pusdienas. Tu vari paņemt tās no mājas, ik reiz vakariņās gatavojot par vienu porciju vairāk. Ēst gatavošana darba pusdienām neprasa papildus laiku, jo šā vai tā tev jāgatavo sev vakariņas. Šāda naudas pārvēršana ir noderīga ikreiz, kad iedomājies, ka prece ir tik nenozīmīgi lēta.
Atver krājkontu
Ja tev tāds vēl nav izveidots, atver to jau šodien. Tu vari ievietot krājkontā visu naudu, ko esi ietaupījis, veicot mazās pārmaiņas. Liekot krājkontā naudu, ar laiku pieaug procenti un summa palielinās. Tu redzēsi, kā ik mēnesi palielinās tavs krājkonts, un būsi arvien vairāk motivēts veikt nelielās izmaiņas. Tu varēsi vēlāk izmantot savu iekrāto naudu noderīgiem mērķiem, nekā iztērēt to sīkās iegribās.
Nav komentāru