Ja jūs pēc dabas neesat taupīgi, jūs, iespējams, uzskatāt, ka, lai iemācītos pārvaldīt savas finanses, ir nepieciešams gribasspēks vai naudas zaudēšana. Protams, var jau mēģināt, “sakost zobus”, atteikties no jebkādiem kārdinājumiem un piefiksēt ikvienu iztērēto centu, tādējādi kļūstot atbildīgākiem pret savu naudu. Tomēr šai teorijai ir viena problēma – tādos drastiskos apstākļos gribasspēks ir nolemts izzušanai. Ikvienam, kurš jebkad ir mēģinājis kardināli mainīt savu budžeta plānu vai, ja tā var teikt, ieturēt budžeta diētu, ir tendence neapzināti dumpoties striktajiem noteikumiem, kaut arī tie ir pašu izdomāti un ieviesti. Labākais plāns ceļā uz taupīgu dzīvesveidu ir uzlabot savu gribasspēku. Kā pierāda vairāki pētījumi, gribasspēks ir viena no būtiskākajām īpašībām, kas nepieciešama, lai pārvarētu jebkāda veida kārdinājumus dažādās dzīves sfērās. Turpinājumā varat iepazīties ar nefinansiāliem paradumiem, kurus ieteicams piekopt, lai iegūtu labāku paškontroli.
Saglabājiet staltu stāju
Mičiganas Universitātes pētījuma ietvaros studentiem tika lūgts piedomāt pie staltas stājas divu nedēļu garumā. Eksperimenta beigās zinātnieki konstatēja, ka tie studenti, kas piedomāja pie savas stājas, paškontroles testos uzrādīja labākus rezultātus, salīdzinot ar otru studentu grupu, kas turpināja staigāt sagumuši. Acīmredzot, pat nelieli paškontroles vingrinājumi ir spējīgi stiprināt gribasspēku. Konkrētais paradums var palīdzēt ne vien kļūt par labāku naudas taupītāju, bet arī iegūt labāku muguras veselības stāvokli.
Ik dienas pieņemiet tikai vienu svarīgu lēmumu
Viens no iemesliem, kādēļ ir tik grūti pieņemt racionālus lēmumus un izvairīties no kārdinājumiem vēl vakarā, ir fenomenāla parādība, kas saucas – lēmumu nogurums. Mums visiem ir ierobežotas spējas pieņemt svarīgus lēmumus, tāpēc pastāvīga nevajadzīgu un neatbilstošu lēmumu pieņemšana palielina iespēju pieņemt nepareizus lēmumus tad, kad to likmes ir augstākas. Šī iemesla daudzas augsta līmeņa personas, sākot no Stīva Džobsa un beidzot ar Baraku Obamu, ir nolēmušas ik dienas pieņemt tikai vienu svarīgu lēmumu. Kad ir jāpieņem tikai viens lēmums, cilvēks ir spējīgs labāk sakoncentrēt savu mentālo enerģiju uz jautājumiem, kas ir tik tiešām būtiski.
Pakļaujiet sevi diskomfortam
Dzīvojot mūsdienu pasaulē, ļoti reti nākas saskarties ar diskomfortu, piemēram, badu, ārprātīgu karstumu vai aukstumu, kā arī moskītu kodumiem. Tas, protams, ir labi, bet “monētai” vienmēr ir arī otra puse. Ja mums regulāri nesanāk piedzīvot nepatīkamas situācijas, uztraukties par savu nākotni vai izjust fizisku diskomfortu, mēs dabiski zaudējam spēju panest nepatīkamo. Piemēram, kad cilvēks uzzina, ka drīz kļūs ļoti auksts, tam nav nekādu problēmu uzreiz aiziet uz veikalu un nopirkt ziemas jaku. Ja jums būtu paradums ļauties kaut nelielam diskomfortam, jūs drīz vien saprastu, ka jūs varat dzīvot mierīgu un jauku dzīvi arī tad, kad visapkārt nevalda pilnīgs komforts.
Pastāvīgi trenējieties
Treniņi atrisina daudz un dažādas problēmas, tostarp arī pašdisciplīnas trūkumu. 2006. gadā, Austrālijā divi pētnieki – Megana Outena un Kens Čengs – veica pētījumu, piedāvājot interesentiem bez maksas sporta kluba abonementu un personiskos treniņus 2 mēnešu garumā. Interesentiem, kuri regulāri izmantoja šo iespēju, samazinājās stress, smēķēšanas biežums, alkohola un kofeīna patēriņš, uzturs kļuva veselīgāks, palielinājās emociju kontroles spēja, mājsaimniecības uzturēšanas spējas, kā arī tēriņu uzraudzīšanas spējas. Līdzīgi kā piedomāšana pie staltas stājas, tā arī nodošanās fiziskām aktivitātēm ir spējīga trenēt ne vien jūsu fizisko spēku, bet arī gribasspēku. Lai arī šķiet, ka jūsu naudas problēmas pastāv vakuumā, paškontrole ir spējīga atrisināt jebkādas problēmas jebkurā dzīves jomā.
Nav komentāru