Mūsdienās banka jau sen nav vienīgā iestāde, kur iespējams aizņemties naudu. Nebanku kredīti kļūst aizvien populārāki un tagad ir iespēja ne vien aizņemties, bet arī ieguldīt aizdevumos un gūt peļņu. Tas iespējams pateicoties Mintos platformai.

 

Mintos ir Latvijā radīts globāls tirgus investīcijām aizdevumos, kas darbojas kopš 2015. gada. Uzņēmumā ir vairāk nekā 160 darbinieku no dažādām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Polijas. 

 

Kopumā jau ir veiktas vairāk kā 21 miljons investīcijas, kuras izdarījuši vairāk nekā 415,000 reģistrētu lietotāju no 63 valstīm.

 

Kopš 2015. Gada vidējā neto gada atdeve ir 9.85%. Investējot Mintos aizdevumu tirgū iespējams iegūt lielāku atdevi, salīdzinot ar banku noguldījumiem, kā arī populāriem starptautiskiem akciju, obligāciju un nekustamā īpašuma indeksiem.

 

Kopējās investīcijas jau pārsniegušas 2 miljardus eiro, kas ir pārsteidzoša summa ņemot vērā to, ka uzņēmums vēl ir salīdzinoši jauns.

 

Šāda veida aizdevumi gūst aizvien lielāku popularitāti un Latvijā investoru skaits pārsniedz 10,000.

 

Šajā rakstā apskatīsim kā darbojas mintos, kā lietot Mintos platformu, Mintos stratēģijas, iespējamos riskus, konkurentus un Mintos atsauksmes.

Kā darbojas Mintos?

kā darbojas Mintos

No vienas puses ir nebanku finanšu kompānijas, kas izsniedz aizdevumus. Šīs kompānijas noslēdz līgumu ar Mintos un, izmantojot, šo interneta platformu piedāvā nopirkt daļas no jau izniegtiem aizdevumiem un pelnīt no procentiem. Tādā veidā aizdevēju kompānijas iegūst papildus finansējumu un līdz ar to var izsniegt vairāk kredītus.

Otrā pusē ir investori. Visbiežāk fiziskas personas, kurām ir jābūt vismaz 18 gadus vecām.

Minimālā ieguldījuma summa ir vien 10 eiro, bet maksimālā 500,000. Kas nozīmē to, ka jebkurš, kas vēlas var kļūt par investoru. 

Investīcijas var veikt dažāda tipa aizdevumos:
 1. Hipotekārie kredīti
 2. Auto kredīti
 3. Rēķinu finansēšana
 4. Kredīti biznesam
 5. Īstermiņa kredīti
 6. Patēriņa kredīti
 7. Kredīti lauksaimniekiem

Ieguldījumu var sadalīt dažādu valstu valūtās, lai nepaļautos pārāk uz vienas valsts ekonomiskajām svārstībām. Ar Mintos ir iespējams ieguldīt 30 dažādās valstīs un 12 valūtās.

Pēdējo gadu laikā Mintos ir paplašinājuši investīciju ieispējas ārpus Eiropas piedāvājot aizdevumus Āfrikā, Dienvidamerikā un Āzijā. 

Parasti šāda veida platformas piedāvā atpirkuma garantiju. Ja aizdevums netiek dzēsts 60 dienu laikā aizdevējam nauda ir jāatdod. Kas nozīmē, ka nauda var tikt atgūta pat ja aizņēmējs nav veicis maksājumus. Taču pastāv risks, ka aizdevējam var nepietikt kapitāla, lai nodrošinātu atpirkšanu.

Mintos aizdevēju vērtējumi

Mintos katru aizdevēju novērtē balstoties uz dažādiem faktoriem, lai investoriem sniegtu papildus iespēju izvērtēt sava ieguldījuma riskus. Viens no galvenajiem faktoriem ir spēja piesaistīt un apkalpot jaunus aizdevuma ņēmējus. 

A+, A, A-
Finansiāli spēcīgs uzņēmums, kas ieņem vadošās pozīcijas aizdevēju tirgū. Uzņēmums ar labu darbības vēsturi un tas darbojas stabilā vidē.
B+, B, B-
Uzņēmumi ar vājākiem finansiālajiem rādītājiem vai arī vidēju pozīciju aizdevēju tirgū. 
C+, C, C-
Uzņēmumi ar ievērojamiem finansiāliem trūkumiem un ierobežotu konkurenci aizdevēju tirgū. Uzņēmuma vadība ar mazu pieredzi. 
D
Uzņēmums ar finansiālām grūtībām.

Otrreizējais tirgus

Otrreizējais tirgus ir vieta, kur investori var izvietot savas investīcijas pārdošanai citiem Mintos investoriem. Pārdošana otrreizējā tirgū palielina investoriem pieejamo likviditāti, jo viņi var pārdot savus aizdevumus, kad grib ātrāk piekļūt savai naudai.

Pirkšana otrreizējā tirgū var dot investoriem piekļuvi labiem citu investoru darījumiem. Viņi var gūt peļņu no aizdevumiem, kuriem ir piecvilcīga atlaide vai procentu likmes, kas pirmreizējā tirgū nav pieejamas.

Kopējais otrreizējā tirgū pārdoto investīcij apjoms pārsniedz 360 miljonus eiro.

Otrreizējais tirgus

Pārdodot savu investīciju otrreizējā tirgū, Tu to vari darīt ar prēmiju par nominālvērtību vai ar atlaidi. 

Par nominālvērtību nozīmē, ka citi investori investīciju ar neatmaksāto summu 100 eiro apmērā to varēs iegādāties par 100 eiro. Ar prēmiju investīcija būs pieejama citiem investoriem par ceneu, kas ir aukstāka nekā neatmaksātā summa. Piemēram ja neatmaksātā summa ir 100 eiro un prēmija ir 5%, tad investīciju varēs iegādāties par 105 eiro. Pārdevējs var gūt peļņu, ja investīcija tiek pārdota ar prēmiju.

Kā izmantot Mintos?

Mintos ir ērta platforma, kuru lietot ir ļoti vienkārši un kas tiek regulāri papildināta ar jaunām iespējām.

 • Pirmais solis ir izveidot investora kontu ievadot epastu kopā ar personas datiem.
Reģistrēšanās Mintos platformā
 •  Kad konts ir izveidots, nepieciešams verificēt savu identitāti ar pasi vai id karti.
  • Jānosūta bilde ar pasi, vai id karti
  • Jānosūta bilde ar savu seju.
  • Jānosūta bilde ar seju un pasi kopā
  • Jāgaida verifikācijas apstiprinājums epastā
 
 • Pēc tam jāizpilda piemērotības un atbilstības novērtējums, kas sevī iekļauj jautājumus par
  • finansiālo stāvokli
  • zināšanām par investīcijām
 • zināšanas par investīcijām aptauja
  • pieredzi investēšanā
  • investēšanas mērķi
 
 • Kad tas ir izdarīts tālāk jāveic naudas iemaksa Mintos kontā. To iespējams izdarīt ar
  • bankas pārskaitījumu
  • tiešsaites maksājumu
Naudas pārskaitījuma iespējas
 • Pēc naudas ieskaitīšanas jāizvēlas ieguldījuma stratēģija. Pieejamās stratēģijas ir
  • Diversificētā
  • Konservatīvā
  • augstas ienesības
  • Personalizētā.
   Ir iespējams izvēlēties vairākas stratēģijas. Pieejamās stratēģijas
 • Kad stratēģija ir izvēlēta jānorāda summa, kādu vēlaties ieguldīt.
Investīcijas summa  
 • Kad summa ir norādīta investēšanas process ir sācies.
Ja jūs esat izvēlējies personalizēto stratēģiju, tad portfelis ir jāveido pašam. Manuāli iespējams atfiltrēt aizdevumus pēc ļoti daudz dažādiem kritērijiem kā piemēram Valūtas, Aizdevuma veida, valsts un daudz citu. Valūtas un aizdevuma tipa filtri Iespējams arī atfiltrēt pēc procentu likmes un atlikušā aizdevuma termiņa. Procentu likmju filtrs Kad vēlamie filtri ir izveidoti attiecīgie aizdevumi tiek atlasīti. savstarpējie aizdevumi Tālāk jāiet cauri visiem atlasītajiem rezultātiem un individuāli jāizvēlas aizdevuma veids nospiežot uz pogas Investēt un jānorāda vēlamā summa: individuāla aizdevuma investīcijas summa Atlasītajām investīcijām ērti iespējams sekot līdzi. Atlasītās investīcijas Kad esat atlasījis visus vēlamos aizdevuma veidus kuros investēt jāspiež Turpināt.   Tālāk iespējams apskatīt visus izvēlētos aizdevuma veidus pirms veicat apstiprināšanu.  Personalizēta portfeļa pārskats

Mintos investēšanas stratēģijas.

  Mintos piedāvā vairākus investēšanas veidus, lai sniegtu investoriem iespēju kontrolēt savus ieguldījumus.  

1. Diversificētā stratēģija

  Šī stratēģija ir ar lielāko diversifikāciju. Lai ierobežotu ekspozīciju, portfelis tiek veidots no plaša aizdevumu skaita. Šai stratēģijai ir labākā diversifikācija ar pieeju visiem aizdvumu tirgū esošajiem aizdevumiem. Vidējā procentu likme ir aptuveni 8,34%.

2. Konservatīvā stratēģija

Konservatīvā stratēģija investē aizdevumos ar vislabāko portfeļā kvalitāti. Šī stratēģija iekļauj aizdevumus, ko izsnieguši aizdevēji ar visaugstāko Mintos Risk Score. Vidējā procentu likme ir 7,89%.

3. Augstas ienesības stratēģija

Maksimāli palielini savu potenciālo peļņu. Investē Mintos pieejamos aizdevumos ar visaugstāko procentu likmi. Vidējā procentu likme ir 9,11%.

4. Personalizētā stratēģija

Investoriem, kuri grib izveidot savu stratēģiju vai izvēlēties individuālus aizdevumus. Investoram ir pieejami vairāk kā 160000 aizdevumi pirmreizējā tirgū. Un ar sevis izveidotu portfeli vidējā procentu likme ir 6 – 20%.  Šī stratēģija iekļauj divas apakš stratēģijas:

Automatizēta – Automatizē savas investīcijas, izmantojot pielāgotu stratēģiju, kas ļauj iesatīt procentu likmi, termiņu un daudz citus parametrus.
Manuāla – Izvēlies individuālus aizdevumus no visas pasaules un aktīvi pārvaldi savas investīcijas.

Iespējamie riski ieguldot Mintos

Jebkura veida investīcijas sevī iekļauj risku. Apskatīsim riskus ar kuriem investors var saskarties un kā tos pārvaldīt.

1. Aizdevēja risks

Lai arī Mintos piedāvā atpirkuma garantiju, tas nepasargā no gadījuma, kurā aizdevējs pārtrauc darbību. Lai pasargātos no šāda risk ir iepsējams sekot līdzi aizdevēja rentabilitātes rādītājiem. 

2. Platformas risks

Risks, ka Mintos pārtrauc darbību. Mintos nav vienīgā šāda veida platforma. Lai pasargātu sevi no šī riska, iespējams ieguldīt dažādās alternatīvās ne vien mintos platformā.

3. Normatīvais un atbilstības risks

Risks, ka tiks veiktas izmaiņas likumos, kas ietekmēs aizdevēja vai Mintos biznesa modeli.

4. Tirgus risks

Investīciju vērtibas samazināšanās risks. Tas ietver ekonomisko lejupslīdi, valūtas kursu svārtības un finanšu krīzi.

Konkurenti

Twino

Twino ir viena no vecākajām šāda tipa platformām, radīta Latvijā, un darbojas kopš 2009. gada. Laika gaitā Twino ir sevi pierādījis kā spēcīgu uzņēmumu nodarbinot vairāk kā 400 darbinieku sešās valstīs.

Līdzīgi kā tas ir Mintos platformā arī Twino piedāvā atpirkuma garantiju, taču papildus piedāvā vēl Maksājuma garantiju.

Maksājumu garantija nodrošina, ka Twino maksās ieguldītājiem ieguldījuma pamatsummu un procentu ienākumus saskaņā ar aizdevuma maksājumu grafiku, arī ja aizņemējs kavēs maksājumus. Maksājumu garantija attiecas uz visu aizdevuma termiņu. 

Gan Mintos, gan Twino piedāvā otrreizējo tirgu.

Milzīga atšķirība ir investoru skaitā. Mintos tas pārsniedz 450,000, taču Twino tie ir tikai aptuveni 22,000.

Abām platformām ir līdziga vidējā procentu likme ap 10%.

Mintos katru aizdevēju novērtē piešķirot tiem risk score, lai lietotājiem būtu vieglāk izvērtēt katra aizdevēja drošību. Twino šāda novērtēšanas sistēma nav.

2020. Gadā Twino uzsāka Twino Ventures, kas investoriem ļauj ieguldīt nekustamajā īpašumā. Katru projektu rūpīgi izvērtē nozares ekspertu komanda, pirms as tiek piedāvāts Twino platformas investoriem.

VisiemTwino Ventures aizdevumiem ir nodrošinājums ķīlas, omercķīlas, vai hipotēkas veidā.

Procentu likme sasniedz līdz pat 12% gadā, finansējot nodrošinātus nekustamo īpašumu projektus.

Kā darbojas Twino ventures?
1. Twino komanda atrod potenciālo nekustamā īpašuma attīstības projektu.
2. Projektu rūpīgi izvērtē Twino sadarbības partneris, speciālists nekustamo īpašumu jomā.
3. Twino grupas kreditēšanas uzņēmums izsniedz aizdevumu ar konkrēto nekustamo īpašumu kā nodrošinājumu.
4. Aizdevums tiek ievietots Twino platformā, kur investoriem ir iespēja piedalīties tā finansēšanā.

PeerBerry

Lielu uzsvaru liekot uz īstermiņa aizdevumiem Latvijā radītā PeerBerry platforma ir spēcīgs Mintos konkurents ne vien augstās procentu likmes dēļ, kas sasniedz līdz pat 13,7%, bet arī ievērojamā tirgus apjoma dēļ. PeerBerry piesaista ap 1000 jaunu klientu katru mēnesi. 

Arī PeerBerry piedāvā atpirkuma garantiju un auto-investīciju iespēju.

PeerBerry nenovērtē savus aizdevējus, kā to dara Mintos ar risk score.

Atšķirībā no Mintos, PeerBerry nepiedāvā ottreizējo tirgu.

Mintos ir pāri par 60 aizdevēju no 33 valstīm, bet PeerBerry ir vien ap 20 aizdevēju no 8 valstīm.

Mintos ir virs 450,000 investoru, bet PeerBerry tikai 40,000.

Mintos piedāvā investēt vairākās valūtās taču PeerBerry tikai eiro.

Minimālā investēšanas summa abās platformās ir 10 eiro.

Citas alternatīvas

Dažas no populārākajām Mintos alternatīvām ir EstateGuru nekustamā īpašuma aizdevumu platforma, Ablrate, BulkEstate, CrowdEstate, Viainvest, Debitum, EvoEstate un citas.

Mintos atsauksmes

Apskatīsim mintos atsauksmes atrodamas internetā:
 
 • Man ļoti patīk, ka šī platforma ir domāta visiem. Sākot ar nepieredzējušu investoru beidzot ar profesionāli. Investēšana ir ļoti vienkārša un piedāvā pielāgojamas investīciju stratēģijas. (Clement Mosley)

 • Ļoti laba kompānija. Pirmo reizi redzu šādu servisu. (Sylvain)

 • Jau gadu gaidu atpakaļ savu naudu. Neizmantojiet Mintos, es neiesaku. (Jefferson Costa)

 • Es ieguldīju vispirms 100 eiro, vēlāk 450 un tad vēl 1000. Es ceru viss būs labi un es turpināšu ieguldīt. (Mihai Neagu)

 • Manuprāt Mintos ir ērta un vienkārša platforma kurā ieguldīt. Viss ir skaidrs un lietotāj draudzīgs. Ieskaitīt un izskaitīt naudu ir ļoti vienkārši. Lieliska platforma. (Vladimir Meloun)

 • Mintos ir krāpnieki. Turieties pa gabalu. (St Llv)

 • Es esmu ieguldījis vairākās p2p platformās un Mintos ir vienīgie ar kuriem ir grūtības atgūt ieguldījumu. Neieguldiet Mintos platformā. (Rafael)

 • Risks ir pārāk liels salīdzinot ar potenciālo ieguvumu. Mans padoms būtu turēties tālāk no Mintos. Ir drošākas investīcijas iespējas kā akcijas vai nekustamais īpašums. (Emily Adams)

 • Viss ir vienkārši. Jānospiež vien pāris pogas, jāieskaita nauda un tu pelni 10% – 12% gadā. (Michael Hatzilouis)

 • Labs ieguldījuma veids. Ērta platforma un viss ir pārskatāms. Paldies. (George Podocea)

 

Kā redzams mintos atsauksmes ir ļoti dažādas. Ir apmierināti klienti un ir neapmierināti. Lai būtu lielāka skaidrība par Mintos darbību investīcijas jāveic pašiem. 

Mūsu viedoklis par Mintos

 

Pēc rūpīgas Mintos izvērtēšanas mēs iesakām ieguldīt šajā platformā. Pirmkārt Mintos piedāvā ļoti pievilcīgu gada procentu likmi ap 10% gadā, kas ievērojami pārsniedz banku ieguldījumus un citus ieguldīšanas veidus.

Otrkārt Mintos piedāvā ļoti plašu diversifikāciju, kas palīdz kontrolēt risku gadījumā ja viens vai vairāki aizdevēji kavē maksājumus.

Riska ziņā, mūsuprāt, Mintos ir droša investīcija dēļ atpirkuma garantijas, kas ir pieejama lielākajai daļai aizdevumu. Protams pastāv riski, taču Mintos ir daudz piestrādājuši, lai riskus minimizētu un pasargātu investoru kapitālu.

Pati platforma ir ļoti ērta un saprotama. Pilnīgam iesācējam nesagādās grūtības investēt un uzturēt savu portfeli.

Biežāk uzdotie jautājumi

1. Cik daudz šajās platformās var nopelnīt?

Viss atkarīgs no tā, kāda veida portfelis un stratēģija tiek izmantota. Mintos piedāvā ieguldīt izmantojot personalzētu stratēģiju, kuras procentu likme svārstās no 6 līdz 20% gadā. Mintos vidējā gada atdeve kopš 2015. gada ir 9.85%.

2. Kas notiek, ja aizdevumu izsniedzējs pārtrauc savu uzņemējdarbību?

Gadījumā ja aizdevumu izsniedzējs pārtrauc savu uzņēmējdarbību, Mintos ir ieviesuši pasākumu plānu, lai nodrošinātu, ka investori turpinās saņemt maksājumus par aizdevumiem, kuros viņi ir investējuši, izmantojot Mintos aizdevumu tirgu.

3. Kas notiks, ja Mintos pārtrauks darbību?

Ja Mintos pārtrauktu savu darbību, investoriem tiks izsniegta pilnīga informācija no Portāla datu bāzes par noslēgtajiem darījumiem Portāla ietvaros un Mintos likvidators vai administrators veiks nepieciešamās darbības, lai visu aizņēmumu un investīciju apkalpošanu nodotu citam atbilstošam pārvaldniekam.

4. Kādam nolūkam aizņēmējiem tiek izsniegti aizdevumi?

Aizdevumi aizņemējiem var tikt izsniegti dažādiem mērķiem, piemēram, biznesa uzsākšanai un/vai attīstīšanai, mājokļa iegādei, vai labiekārtošanai, automašīnas iegādei vai lielākiem pirkumiem u.c. Aizdevuma mērķis ir redzams zem katra aizdevuma.

5. Vai mana procentu likme ir garantēta

Procentu likme nav garantēta. Tā var palilināties vai samazināties, atkarībā no tā, kas ir pieejams tirgū.