Mūsdienās kredītus piedāvā ļoti daudzas kredītiestādes, kā arī privātie kreditori. Katra kreditora piedāvājums ir atšķirīgs, tāpēc ir būtiski, pirms kredīta ņemšanas tos izvērtēt, lai atrastu sev piemērotāko. Tā kā piedāvājums ir tik plašs, izvēle noteikti nebūs viegla. Daudzi piedāvājumi ir pat ļoti līdzīgi, tomēr katram piedāvājumam ir savi plusi un mīnusi. Kā vajadzētu izvērtēt kreditoru piedāvājumus un veikt pareizo izvēli?

Vispirms ir jāsaprot, kāda veida kreditēšanas pakalpojums jums ir piemērots. Ja nepieciešams nopietns ilgtermiņa aizdevums, tad izvēle parasti ir skaidra, jo šāda veida kredīti tiek izstrādāti konkrētiem mērķiem. Piemēram, nekustamā īpašuma iegādei piemērots būs hipotekārais kredīts, studiju maksas segšanai – studiju kredīts utt., bet ja nepieciešams kredīts kādiem ikdienas tēriņiem vai ārkārtas gadījumiem, kur aizņēmuma summas ir nelielas, iespējas ir visai plašas. Ir iespējams ņemt gan nopietnākus kredītus uz garākiem termiņiem, kā, piemēram, patēriņa kredītus, mazus ātros kredītus, kredītlīniju u.c. Ja iespējas ir vairākas, ir jāizvērtē, kas jums ir izdevīgāk. Piemēram, ja nepieciešama nauda mājokļa remontam, ceļojumam vai kam citam, kas izmaksā vairāk nekā dažus simtus eiro, piemērotāks būs patēriņa kredīts. Ļoti sīkiem uz steidzamiem tēriņiem piemērotāks būs ātrais kredīts. Ja aizņemties nepieciešams regulāri, labāka būs kredītlīnija.

Tomēr, ar to vien, ka izvēlēts piemērotākais kredīta veids vēl nepietiek. Katru kredīta veidu piedāvā vairāki kredītdevēji, līdz ar to, jāprot atrast sev piemērotāko kreditoru. Pirms sākat izvērtēt to, kurš kredīts ir izdevīgāks, gan jāsaprot, kurš kredīts ir jums pieejams. Ja esat nonācis finansiālās grūtībās, ļoti iespējams, ka visi kreditori nemaz negribēs jums piešķirt aizdevumu, turklāt jāņem vērā arī daudzi citi kredīta piešķiršanas nosacījumi, piemēram, ienākumu lielums un regularitāte, ķīlas vai galvotāja nepieciešamība utt. Tālākā kreditoru izvērtēšana ir jāveic, izvērtējot tikai tos piedāvājumus, kas jum patiešām ir pieejami. Diemžēl vairumā gadījumu lētākie un izdevīgākie kredīti ir pieejami tikai tiem kredītņēmējiem, kas ir potenciāli maksātspējīgi un tiem tiek pieprasīts galvojums.

Nākamais, ko izvērtēt, ir gada procentu likme. Jo zemāka ir gada procentu likme, jo mazāk kredīts jums izmaksās. Gada procentu likme ir kredīta kopējās izmaksas, kurās ir iekļautas izmaksas par procentu maksājumiem un citas komisijas maksas. Nejauciet gada procentu likmi ar procentiem par kredītu. Bieži vien kreditori norāda tieši šos procentus par kredītu, tādējādi norādot, ka viņu piedāvājums ir izdevīgāks, taču komisijas maksas ver būt ievērojami lielākas, līdz ar to, kredīts kopumā būs neizdevīgāks. Vēl gan vajadzētu ņemt vērā, vai nav kādas papildus izmaksas, kas netiek ierēķinātas arī gada procentu likmē.

Pēc tam, jāizvērtē tas, kādas kredīta summas un atmaksas termiņi ir pieejami. Parasti vienādiem kredītu veidiem tie ir visai līdzīgi, taču var būt šādas tādas nianses. Noteikti izvērtējiet, cik liels aizdevums jums ir nepieciešams un cik ilgā laikā būsiet to spējīga atmaksāt. Neizvēlieties pārāk lielas summas un pārāk garus termiņus, jo tas kredītu sadārdzinās. Pēc tam, izvēlieties kreditoru, kas piedāvā jums pieņemamas summas un atmaksas termiņus.

Noteikti jāizvērtē arī tas, kādas ir soda sankcijas, gadījumā ja kredīta maksājumi tiek kavēti un vai ir kādas iespējas pagarināt atmaksas termiņu vai uz laiku atlikt kredīta maksājumus. Ja jūsu finansiālā situācija ir stabila, tad šim nebūtu jābūt noteicošajam faktoram, pēc kā izvēlēties kreditoru, jo, vismaz īstermiņa kredītu gadījumā, diez vai tas būs nepieciešams. Ja tomēr jūs nejūtaties drošs par savu maksātspēju, noteikti jāizvērtē arī šāds scenārijs. Ja šaubāties, ka varēsiet laicīgi segt visus kredīta maksājumus, izvēlieties tikai tādu kredītdevēju, kas ir klientam pretimnākošs un neiedzīvojas tieši uz šādām situācijām, proti, neuzliek ļoti augstus soda procentus un maksu par kredīta termiņa pagarināšanu.

Tāpat vajadzētu padomāt arī par pretējo gadījumu, proti, ja jums ir iespēja atmaksāt kredītu pirms laika. Daži kreditori šādu iespēju nepieļauj vispār, daži piešķir atlaides ja kredīts tiek atmaksāts pirms laika, daži ļauj atmaksāt kredītu pirms laika, bet nekādas privilēģijas tādā gadījumā nepiešķir un daži kreditori liek maksāt vairāk, ja kreditors vēlas atmaksāt kredītu ātrāk. Ja pastāv iespēja, ka jūs kredītu varēsiet atmaksāt pirms termiņa, noteikti izvēlieties tādu kreditoru, kas piešķir privilēģijas šādā gadījumā.

Kā redzams, pirms kreditora izvēles, ir jāņem vērā ļoti daudz dažādu aspektu, lai izvēlētos lētāko, ērtāk un sev piemērotāko kredīti. Katru situāciju gan jāvērtē atsevišķi, jo, kā jau tika minēts, katrs katram piedāvājumam ir gans savas priekšrocības gan trūkumi un izvēle reti kad ir viennozīmīga. Ir jāsaprot kas ir svarīgāk – ērta saņemšana, zemi procentu maksājumi, iespējas pagarināt aizdevuma termiņu, iespējas atmaksāt aizdevumu pirms termiņa vai varbūt vēl kaut kas cits. Lai vai kā, vienmēr izvērtējiet visas iespējas, nevis aizņemieties naudu bez apdomāšanās.