Nereti šie abi jēdzieni – kredītkarte un debetkarte – tiek lietoti kā sinonīmi, tomēr tās ir divas atšķirīgas lietas. Katrai no tām ir savi plusi un mīnusi, vienam būs piemērotāka kredītkarte, otram būs piemērotāka debetkarte – lai saprastu, kādas ir to priekšrocības un trūkumi, aplūkosim katru karti atsevišķi.

Kredītkarte:

Tā ir elektroniskā maksājumu karte neskaidras naudas darījumu veikšanai caur bankas termināli vai bankas automātu. Vienkāršiem vārdiem sakot, ar kredītkarti var norēķināties tieši tāpat kā ar skaidru naudu – samaksāt par precēm un pakapojumiem, ievietojot karti bankas terminālī, kā arī, gluži kā no maka, izņemt no tās vai ievietot tajā nepieciešamo naudas summu, ievietojot to bankas automātā jeb bankomātā. Ar to, protams, var norēķināties arī internetā. Tai tiek piešķirts konkrēts un individuāls kredīta limits, kura ietvaros iespējams tērēt līdzekļus arī tādā gadījumā, ja personas personīgajā bankas konta līdzekļu nav. Tieši šīs funkcijas dēļ kredītkartes ir uzskatāmas par banku industrijas pirmo kredītu izsniegšanas veidu. Iztērētos līdzekļus no kredīta limita personai ir vēlāk jāatmaksā. Ir iespējami divi atmaksas veidi – ar procentiem vai bez procentiem, kas ir jāizvēlas kredītkartes līguma noslēgšanas brīdī. Tiesa gan, kredīts bez procentiem iespējams tikai bezprocentu kredītkaršu gadījumā, kur aizdevuma summai, atgrieztai līdz nākamā mēneša 15. datumam, netiek piemēroti procentu maksājumi. Tām ir arī atlaižu karšu funkcija, turklāt, starptautiski, kas lieti noder, ceļojot ārzemēs. Runājot par priekšrocībām ārvalstīs, jāpiemin, ka lielākā daļa kredītkaršu ir lietojamas arī ārvalstu banku termināļos, jo tās ir veidotas pēc starptautiski vienotiem ISO kvalitātes sistēmas standartiem. To daudzo priekšrocību dēļ tām ir salīdzinoši augsta gada maksa, kas var sasniegt pat vairākus simtus eiro.

Debetkarte:

Tā arīdzan ir elektroniskā maksājumu karte neskaidras naudas darījumu veikšanai, izmantojot bankas termināli, bankomātu vai internetu. Izmantojot debetkarti, var norēķināties tikai un vienīgi ar tiem finanšu līdzekļiem, kas ir personas personīgajā bankas kontā – ja bankas kontā līdzekļu nav, maksājums tiek noraidīts ar norādi, ka personas kontā nepietiek līdzekļu. Tā kā tiek izmantoti tikai bankas kontā esošie līdzekļi, tad, skaidrs, ka nekādi līdzekļi nevienam nebūs vēlāk jāatgriež, kā tas ir kredītkartes gadījumā. Izmantojot debetkarti, ir vieglāk kontrolēt savas finanses un neļauties mirkļa kārdinājumiem, tērējot līdzekļus, kuru personīgajā konta, iespējams, nav, tādējādi bieži vien lieki pārtērējot. Šīm kartēm retāk tiek piemērota atlaižu karšu funkcija, it īpaši ārvalstīs. Ar daudzām debetkartēm nemaz nav iespējams norēķināties ārzemēs, jo katra valsts lielākoties izveido un ievieš savu debetkaršu sistēmu. Šīm kartēm ir salīdzinoši zema gada maksa. Kā redzams, gan kredītkartēm, gan debetkartēm ir savas priekšrocības un trūkumi. Atliek vien izvēlēties savām vēlmēm, vajadzībām, kā arī iespējām piemērotāko piedāvājumu un izmantot to, pielietojot ikdienā mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas un ērtības.