Atrodoties mūsdienu sabiedrībā, pārņem sajūta, ka bērni arvien mazāk un mazāk apzinās naudas vērtību un nozīmību, tāpēc bērnu vecākiem it īpaši svarīgi ir tiem iemācīt kaut pašas būtiskākās lietas, kas attiecas uz naudu. Mācības par naudu varētu iedalīt četrās lielās kategorijās, proti, strādāšana, tērēšana, taupīšana un došana. Ko no katras no šīm četrām kategorijām vecākiem būtu jāiemāca saviem bērniem, lasiet turpinājumā.
1. Strādāšana
Ir vitāli svarīgi saviem bērniem iemācīt, ka nauda nav nekādi āboli, kas paši no sevi aug kokos, kaut gan tas, protams, būtu jauki. Jau bērnībā vajadzētu bērnus visos iespējamos veidos iesaistīt mājas darbos. Lai kas tas arī būtu – trauku mazgāšana, gultas saklāšana, zobu izmazgāšana, savas istabas un rotaļlietu tīrīšana, miskastes iznešana utt. – nepieciešams tiem iemācīt, ka, ja tie izpildīs savus pienākumus, tie saņems par to komisijas maksu. Jā, tieši tā – nevis atalgojumu, bet komisijas maksu. Nemaksājiet saviem bērniem naudu par to, ka viņi vienkārši ir un dara to, kas jādara. Iemāciet tiem to, ka,
ja viņi vēlas naudu, lai par to kaut ko nopirktu, tā sākumā ir jānopelna.
2. Tērēšana
Iemāciet bērniem, ka, piemēram, saldējums nevienam netiek dots par brīvu. Šī ir lieliska iespēja iemācīt bērniem to, kas ir prioritātes. Vai jūs kādreiz savam bērnam esat iedevuši, piemēram, 10 eiro un pamanījuši, ka tie nekavējoties un nedomājot tos visus uzreiz iztērē? Tā tas atkārtojas katru reizi, turklāt, arī pieaugušie tā mēdz darīt un pēc tam teikt, ka nekādi “netiek uz priekšu”. Jūs gluži vienkārši nevarat tikt uz priekšu, ja nesaprotat, kā tērēt naudu. Šajā gadījumā, protams, nerunāsim par pirmās nepieciešamības precēm un kādiem kārumiem šad tad, bet, ja runa ir, piemēram, par regulāriem, turklāt, salīdzinoši dārgiem kārumiem, lieciet saviem bērniem tos pirkt par viņu naudu, ko tie iepriekš ir nopelnījuši. Nav lieliskāka brīža par šo, lai bērniem pastāstītu arī par to, ka, ja tie sevis nopelnīto naudu tērēs kārumiem, tie nevarēs tik ātri sakrāt naudu jau sen kārotajam velosipēdam vai datoram. Tādā veidā bērns iemācīties izvērtēt savas prioritātes un to, kur savu naudu tērēt.
3. Taupīšana
Nopērciet savam bērnam personīgo krājkasi. Naudas krāšana bērniem var šķist garlaicīga, bet šī ir nodarbe, kuras iemācīšanai vajadzētu veltīt īpaši daudz laika. Ja jūsu bērns pieaugs, nezinot to, ko nozīmē taupīt, tas, visticamāk, dzīvē ļoti vilsies vai, vēl ļaunāk, iesaistīsies parādos vai
kredītos, kas lēni pazudinās to dzīvi. Iemāciet bērnam sevis nopelnīto komisijas maksu likt krājkasē, nevis uzreiz iztērēt. Vēl labāk, ja krājkase ir caurspīdīga, lai varētu redzēt, kā to naudas apmērs aug.
4. Došana
Šis punkts daudziem varētu būt svešs vai šķist nevajadzīgs, bet tajā tiks runāts par ziedošanu, piemēram, dzīvnieku patversmēm, bērnu slimnīcām vai baznīcai. Arī mācot bērniem ziedot un darīt citiem labu, neizmantojiet savu naudu, bet gan lūdziet tiem ziedot viņu pašu nopelnīto naudu. Protams, nevis lūdziet to darīt tikai darīšanas pēc pāri to pašu gribai, bet gan pastāvīgi stāstiet, cik labi ir ziedot un palīdzēt tiem, kuriem pašiem naudas nav vai ir skārusi kāda nepārvarama nelaime.
Šīs ir tikai dažas, bet, varētu teikt, būtiskākās lietas, kuras būtu jāiemāca saviem bērniem. Labākais, ko vecāki var darīt, ir brīvi un bieži runāt ar saviem bērniem par naudu, kā arī vienmēr būt blakus, lai atbildēt uz visiem tiem interesējošajiem jautājumiem. Nežēlojiet ne mirkli, lai mācītu saviem bērniem, kā rīkoties ar naudu, lai tie izaugtu par naudas ekspertiem. Atcerieties, ka strādāšana, tērēšana, taupīšana un došana ir četri galvenie stūrakmeņi, uz kuriem balstās saprātīga un lietderīga rīcība ar naudu.
Nav komentāru