Pirmkārt, ir vērts saprast, ka aizdevums var būt ļoti labs risinājums, ja ir izpratne par to, kā ar to rīkoties un kā veikt atmaksu īsākā vai ilgākā termiņā. Ar informāciju, kas pieejama, piemēram visi Latvijas nebanku kreditori, ir iespējams atrast dažādus alternatīvus risinājums, to novērtējumu, maksimālo aizdevuma summu, atsauksmes u.c. Cita situācija ir, ja jūs ir iesūdzējis parādu piedzinējs, jo tad jums ir papildus liet, kam ir jāpievērš pietiekami daudz uzmanības, lai to atrisinātu.
Ja jums ir iesūdzējis parādu piedzinējs, jums ir jāatbild tiesas prāvas priekšā. Jūs varat atbildēt personīgi vai ar advokāta starpniecību, bet tas ir jādara līdz tiesas dokumentos norādītajam datumam. Kad jūs atbildat vai lieciet kātam atbildēt jūsu vietā tiesas prāvā, parādu piedzinējam būs jāpierāda tiesai, ka parāds ir aktuāls un ka jums ir parādi.
Padoms: Ja jūs iesūdzēt tiesā, rūpīgi izlasiet tiesas prāvu un atbildiet uz visiem termiņiem. Ja jūs neatbildat, tiesa visticamāk pieņems spriedumu pret jums, kā prasīts tiesas prāvā.
Brīdinājums: Lai gan jums ir pareizi pasniegta tiesas prāva, jūs nevarēsit apturēt tiesas prāvu, atsakoties pieņemt tiesas prāvu vai “pakalpojumu”. Veicot šīs lietas, jūs būtiski ignorēsiet tiesas prāvu, un tiesa varētu uzskatīt, ka to ir iespējams pabeigt bez jum. Ja jūs ignorējat tiesas prāvu, iespējams, ka pret jums tiks iekļauts spriedums par summu, kuru kreditors vai parādu piedzinējs apgalvo, ka jums ir pienākums atmaksāt. Bieži vien tiesa arī uzliek papildu nodevas jums, lai segtu izdevumus, lai no jums iegūtu noteikto summu, procentiem un advokāta honorāriem.
Spriedumi dod parādu piedzinējam daudz spēcīgākus rīkus, lai no jums atgūtu parādu. Atkarībā no jūsu situācijas un jūsu valsts tiesību aktiem kreditors var:
- Ieturēt samaksu no jūsu algas
- Uzlikt ķīlu uz jūsu īpašumu
- Pārvietot, lai iesaldētu vai garantētu visus vai daļu no jūsu bankas kontā esošajiem līdzekļiem
Brīdinājums: jūs arī var zaudēt spēju strīdēties par parādu, ja tiesa izlemj spriedumu pret jums. Spriedums ir tiesas rīkojums. Tikai tiesa to var mainīt. Ja lieta ir beigusies, ir grūti panākt sprieduma maiņu vai atcelt. Ja jūs aizstāvat lietu, jums ir daudz labākas iespējas aizstāvēties tiesā, nevis tad, ja jūs gaidāt, kamēr pret jums tiek uzlikts tiesas spriedums. Jūs, iespējams, arī varēsit izstrādāt kompromisu vai risinājumu, apspriežoties ar parādu piedzinēju, pirms tiesa pieņem spriedumu.
Padoms: Konsultējieties ar advokātu savā valstī, lai uzzinātu vairāk par savām tiesībām, ja jūs esat iesūdzēts par parādu. Daži advokāti var piedāvāt arī bezmaksas pakalpojumus vai pieprasīt samazinātu samaksu, piemēram, izmantojot vietējo advokātu biroju. Jūs varētu vēlēties atrast advokātu, kurš ir pieredzējis parādu piedziņas prakses likumā un parādu piedziņas jautājumos. Jūsu reģionā var būt arī juridiskās palīdzības biroji, kas piedāvās savus pakalpojumus bez maksas, ja atbilstat kritērijiem.
Vienošanās ar parādu piedzinēju
Pirms sarunas par parāda norēķiniem, uzziniet par parādu un plānojiet reālistisku priekšlikumu. Lai sagatavotos diskutēt vai panākt atmaksas līgumu par parādu piedziņu, apsveriet šo trīspakāpju pieeju:
Uzziniet par parādu Plānojiet reālistisku atmaksas vai norēķinu priekšlikumu. Pārrunājiet reālu vienošanos ar parādu piedzinēju Jebkurš parādu piedzinējs, kurš ar jums sazināsies, lai iekasētu parādu, jums sniegs noteiktu informāciju, kad tas pirmo reizi sazinās ar jums, vai rakstiski 5 dienu laikā pēc sazināšanās ar jums, tostarp:
- Kreditora vārds
- Summa, kas jāmaksā
- Ka jūs varat apstrīdēt parādu vai pieprasīt sākotnējā kreditora vārdu un adresi, ja tas atšķiras no pašreizējā kreditora.
Jūs varat apstrīdēt parādu vai pieprasīt papildu informāciju no parādu piedzinēja. Ja neesat pārliecināts, kam jūs esat parādā naudu vai cik daudz esat parādā, parasti ir laba ideja uzzināt vairāk. Pēc 30 dienām kopš validācijas paziņojuma saņemšanas, kad jūs apstrīdat parāda daļu, parādu piedzinējam nav atļauts atkal sazināties ar jums, līdz viņš vai viņa jums nosūta rakstisku parāda apliecinājumu. Internetā ir iespējams atrast arī vēstuļu paraugus, kurus varat izmantot, lai atbildētu uz parādu piedziņu. Izlases vēstules var palīdzēt iegūt informāciju, noteikt ierobežojumus, pārtraukt jebkādu turpmāku saziņu vai izmantot dažas jūsu tiesības.
Ja jūs neatpazīstat kreditora vārdu, varat uzdot jautājumu par sākotnējo parādu (kredītkartes, hipotēkas u.c.) un pieprasīt sākotnējā kreditora vārdu. Kad esat saņēmis atbildi, salīdziniet to ar saviem ierakstiem.
Plānojiet reālistisku atmaksas priekšlikumu
Ja jūs vēlaties iesniegt priekšlikumu atmaksāt šo parādu, šeit ir daži apsvērumi:
- Esiet godīgi ar sevi par to, cik daudz jūs varat maksāt katru mēnesi. Vispirms pārskatiet savas parāda prioritātes, tā kā iekavējot citus rēķinus, ja jūs maksājat šo parādu, var rasties papildus problēmas.
- Pierakstiet kopsavilkumu par jūsu ikmēneša ienākumiem un visiem jūsu ikmēneša izdevumiem (ieskaitot summu, kuru vēlaties atmaksāt katru mēnesi un citus parādu maksājumus). Mēģiniet nodrošināt kaut vai nedaudz pāri palikušus ienākumus, lai segtu neparedzētus izdevumus un ārkārtas situācijas. Kredīta konsultants var palīdzēt, un viņi bieži bez maksas sniedz pakalpojumus caur bezpeļņas organizācijām. Uzmanieties no kompānijām, kas apgalvo, ka tās var no jauna pārrunāt, nokārtot vai mainīt jūsu parādsaistības.
- Izlemiet kopējo summu, kuru esat gatavs maksāt, lai nokārtotu visu parādu. Tas varētu būt vienreizējs maksājums vai vairāki maksājumi. Nemaksājiet vairāk kā jūs varat atļauties.
Noilguma termiņš ir periods, kad jūs varat tikt iesūdzēts tiesā. Lielākā daļa noilgumu ir trīs līdz sešu gadu diapazonā, lai gan dažās jurisdikcijas to var pagarināt ilgāk. Dažās valstīs daļējs maksājums var atjaunot noilguma termiņu. Tā var arī atsākt laika periodu, cik ilgi negatīvā informācija turpinās jūsu kredītspējas rādītājā. Ja ierobežojumu termiņš tuvojas beigām, parādu piedzinējs var būt gatavs ar jums sarunās par izdevīgākiem noteikumiem. Ja ierobežojumu statuss ir pagājis, tad jūsu aizstāvība pret tiesas prāvu var apturēt kreditora vai parādu piedziņu no sprieduma. Jūs varat lūgt advokātu par jūsu parādu noilguma termiņu. Lai atrastu advokātu savā valstī, atliek tikai atrast pareizo informācijas vietni vai konsultācijas telefonu. Patērētāji ar zemiem ienākumiem var pretendēt uz bezmaksas juridisko palīdzību.
Pārrunājiet savu piedāvāto atmaksas plānu ar parādu piedzinēju
- Paskaidrojiet savu plānu. Kad jūs runājat ar parādu piedzinēju, izskaidrojiet savu finansiālo situāciju. Jums var būt vairāk iespēju sarunās ar parādu piedziņu, nekā ar sākotnējo kreditoru. Var palīdzēt arī sarunāties ar kredīta konsultanta vai advokāta palīdzību, lai iegūtu labāku rezultātu.
- Ierakstiet savu līgumu. Dažkārt parāda piedzinēji un patērētāji viņu sarunas neatceras. Ja piekrītat atmaksas vai norēķinu plānam, reģistrējiet plānu un parādu piedziņas solījumus. Šie solījumi var ietvert parāda piedzīšanas izbeigšanu vai negatīvo datu izdzēšanu, kas var kaitēt kredītspējas rādītājam, pēc šo maksājumu veikšanas. Iegūstiet to rakstiski pirms maksājuma veikšanas. Parādi var būt ļoti nepatīkami, bet ja ir zināms kā rīkoties, nevajadzētu būt neiespējami panākt abpusēju vienošanos vai tiesas spriedumu, kas ir samērīgs.
Nav komentāru