Kredītsaistības ir mūsu laika viens no pamata finanšu pakalpojumiem ko izmanto gan ilgtermiņa gan īstermiņa tēriņu segšanai un cilvēki labāk izvēlas paņemt kredītu un to pēc tam lēnām atmaksāt nekā sakrāt naudu un tad iegādāties tās lietas, ko viņi vēlas. Nenoliedzami kredīti rada dažādus labus efektus, jo ļauj iegūt savā īpašumā lietas, kam tev būtu jākrāj gadiem ilgi, bet bieži vien kredīts var nodarīt vairāk ļaunuma nekā tas dod labuma un šādās situācijās tad ir jāizvērtē, vai tiešām tas ieguvums, ko tu saņem ir lielāks, nekā procenti, ko tev jāmaksā, kā arī nedrošība, ko tu saņem par to, ka tev katru mēnesi lai tur vai kas ir šie kredīti jāmaksā.

Kredīti padara visu dārgāku

Par šo jau esmu runājis arī citreiz, bet bieži vien sanāk tā, ka tad, kad cilvēki sāk ņemt daudz kredītus, tad preces, ko viņi pērk ar šo naudu paliek krietni vien dārgākas, jo pēkšņi pieprasījums pēc tām aug, bet piedāvājums paliek nemainīgs. Un pēc ekonomikas pamatprincipiem tas nozīmē, ka pārdevēji sāk celt cenas, jo piedāvājums ir mazāks kā pieprasījums un šī prece tiek uzskatīta par retu. Tad lūk šādi notiek gan ar automašīnām gan ar mājokļiem, jo tad, kad cilvēki ņem daudz kredītus tad tie paliek dārgāki un tiek veidots pieprasījums, kas nemaz nav patiess un nāk tieši no šiem daudzajiem kredītiem.

Labāk ir sakrāt

Daudz labāk ir naudu sakrāt nekā ņemt kredītu un iegādāties preci tādā veidā. Tas ir tāpēc, ka sakrājot tu jūti patieso naudas vērtību un tad, piemēram, saproti, ka patiesībā prece, ko gribēji iegādāties nav vērta tik lielu naudas summu, kā arī ja tomēr tu to iegādājies tad gandarījums būs daudz lielāks nekā tad, ja tu paņem kredītu bet patiesībā vēl nemaz neesi šo naudu nopelnījis un tā būs vēl nākotnē jānopelna. Kredīts padara visu vienkāršāku, bet tā ne vienmēr ir laba lieta, jo tu ņemot aizdevumu aizņemies no savas nākotnes, bet sakrājot naudu tu savukārt izmanto to, ko esi jau iepriekš izdarījis, kas ir daudz izdevīgāk, jo pēc tam tu vari turpināt krāt nākamajai lietai nevis jānomaksā vēl tas, ko iegādājies pagātnē.

Īstermiņa kredīti nav nemaz tik nekaitīgi

Īstermiņa kredīti, kas domāti neparedzētu tēriņu nosegšanai parasti ir ar lieliem procentu maksājumiem un, lai gan kopējā summa, ko tu samaksā kreditoram ir mazāka nekā ilgtermiņa kredītiem, tad ja tu laicīgi kredītu neatdod tad procentu likme ātri vien var izaugt. Šādi tad tu paņemot kredītu vari iekulties vēl lielākās nepatikšanās, kā tu biji pirms tam, tāpēc pirms tu aizņemies padomā, kā tu varēsi šo naudu atdot.

Kredīti rada burbuļus?

Un pēdējā lieta, kam vajadzētu pieskarties ir tā, ka kredīti un kredītsaistības kopumā varētu būt vainīgas pie ekonomikas burbuļiem un krīzēm, ko mēs ik pa kādam laikam varam redzēt vispasaules ekonomikā, jo pēc kredītu cikla teorijas tieši kredītsaistības varētu būt vainojamas pie sākotnējo burbuļu izveidošanās un tālāk arī pie to korekcijas. Tajās jomās, kur tiek izsniegti pārāk lieli kredīti un pārāk daudz cilvēki aizņemas tad arī rodas šie burbuļi un, tā, piemēram visspilgtākais burbulis pēdējā laikā bija nekustamo īpašumu cenās, kas pēc krīzes 2008. gadā nokrita par uz pusi un tas nozīmēja, ka šeit tās noteikti bija pārāk uzpūstas.