Kad divi cilvēki uzsāk kopdzīvi, pat, ja tie vēl nav iestūrējuši laulības ostā, tiem var sākumā rasties grūtības ar to, kā efektīvi sadalīt visas savas izmaksas tā, lai šī sadalīšana būtu godīga un lai šī izmaksu dalīšana neietekmētu jūsu attiecības. Tādēļ šeit bus daži padomi, kā veiksmīgi un efektīvi sadalīt savas izmaksas, un kā panākt, lai nauda nekļūtu par vienu no jūsu lielākajiem strīdu objektiem. Vienalga, vai tu tik tikko esi izlēmis ar savu partneri uzsākt kopdzīvi, vai jūs kopā jau dzīvojat kādu laiku, jums noteikti būs vai jau ir daudz un dažādas izmaksas, kuras jums vajadzētu dalīt, piemēram, par pārtiku vai mājas kopšanas līdzekļiem un, protams, īri un komunālajiem maksājumiem. Un, lai cik nepatīkami tas ir, tev un tavam partnerim noteikti vajadzētu pārrunāt šīs izmaksas un to sadali, jo, ja šis jautājums netiks pārrunāts, tas var novest pie strīdiem un nesaskaņām. Bet kā tad vislabāk sākt šo izdevumu sadali? Pirmais, ko man šajā sakarā vajadzētu teikti ir, ka, līdzīgi kā uzskati par kredītiem un aizdevumiem, nav viena pareizā vai nepareizā veida, kā veikt šo izmaksu sadali, jo diviem dažādiem pāriem viena un tā pati metode var darboties citādi un ar citādāku veiksmes pakāpi. Tādēļ es ieteiktu izmēģināt vairākus dažādus izmaksu sadales viedus un pēc tam izvēlēties un turpināt veikt to, kurš tev un tavam partnerim darbojās vislabāk.

1. Atsevišķi, bet vienādi

Pirmais variants, ko varu tev piedāvāt, ir tā sauktais “atsevišķi bet vienādi” variants. Šis ir viens no visbiežāk izmantotajiem izmaksu sadales paņēmieniem. Šajā gadījumā, lai gan katram no jums ir atsevišķs bankas konts un norēķinu kartes, kuras jūs ikdienā izmantojat, lielās mājsaimniecības izmaksas jūs tik un tā sadalāt. Tas ir, piemēram, lai gan ikdienā jūs pārtiku iegādājaties katrs atsevišķi, bet lietojat to abi, kad pienāk laiks maksāt ikmēneša dzīvokļa īres maksu un komunālos maksājumus jūs šo summu sadalāt divās daļās un novienojaties, kā tā tiks atmaksāta, lai katrs no jums būtu atmaksājis pusi no tās. Piemēram, viens variants ir, ka jūs sadalāt to, kurš no jums maksās par kuriem pakalpojumiem, taču galvenais šis sadalījums ir jāveic tā, lai ik mēnesi jūsu izmaksas būtu vienādas.

2. Visiem brīvi

Otrs izmaksu sadales variants, kuru es gan neieteiktu, ja tu zini, ka jums nereti rodas domstarpības par izmaksām, ir tā sauktais “visiem brīvi” sadales variants, jeb jūs brīvi sadalāt ko kurš apmaksās, nesekojot līdzi īstajām summām. Protams, šis variants var darboties, ja, piemēram, vienu mēnesi viens no jums maksā par īri, bet otrs par komunālajiem maksājumiem, vienalga cik lieli šie maksājumi tajā mēnesī ir, bet nākammēnes, jūs šīs izmaksas sadalāt otrādi, taču vislabāk būtu, ja jūs jau uzreiz sarēķinātu visus rēķinus un censtos ik mēnesi vienādā apmērā apmaksāt visus rēķinus.

3. Proporcionāli ienākumiem

Vēl viens veids, kā pāris var sadalīt izmaksas, ja to ienākumi nav vienādi un, iespējams, ja šie ienākumi pat nav līdzīgi, ir sadalīt tos proporcionāli. Ja tu un tavs partneris vienojaties, ka ik mēnesi lielāko rēķinu summu segs tas, kurš pelnī vairāk, bet tas, kurš pelnī mazāk, sedz proporcionāli mazāku summu, tad, manuprāt, šāds izmaksu sadalījums ir visai labs, jo tas nodrošina, ka abiem no jums paliek pietiekami daudz brīvo tēriņa līdzekļu. Taču, ja viens no pāra nepiekrīt šādam tēriņu sadalījumam, tad es ieteiktu savus tēriņus sadalīt pēc pirmā parauga. Lai kuru no izmaksu sadales variantiem tu un tavs partneri izvēlētos, domāju, ka tie tev ievērojami atvieglos ne tikai rēķinu apmaksu, bet arī no tavām attiecībām likvidēs to stresu, ko bieži vien rada ar naudu saistīti jautājumi. Viens padoms, ko gan es tev varu dot un kurš, manuprāt, ir viens no būtiskākajiem padomiem, ir noteikti neņemiet kopā kredītus. Protams, kopā dzīvojot var būt ļoti kārdinoši kopā aizņemties kredītu, kuru jūs kopā uz pusēm arī atmaksājat, taču tas var būt ļoti riskanti. Ņemot kredītu bez darba vietas, labāk ņemiet to katrs atsevišķi, jo, ja nu gadījumā jūsu attiecības pajūk, tad jums nav pēkšņi vienam pašam jāatmaksā kredīts, kuru jūs iepriekš dalījāt ar savu partneri.