Naudas uzkrājumi ir jāveido, jo tas ir pats stabilas finansiālās situācijas nodrošināšanas pamats, taču jāsaprot, ka naudu neliekot lietā, tai zūd vērtība. Inflācijas rezultātā mazinās naudas pirktspēja, līdz ar to, nauda, ko saņemam šodien, rīt vairs nebūs tik vērtīga. Lai saprastu par ko ir runa, padomājiet, ko par 10 eiro varat nopirkt šodien un ko varējāt nopirkt pirms 10 gadiem? Droši vien šodien par šo summu varēsiet iegādāties krietni mazāk preču vai pakalpojumu. Tātad, ja pirms 10 gadiem jūs saņēmāt 10 eiro un iztērējāt tos tad, jūsu ieguvums bija lielāks, nekā tad, ja tos noglabājāt un iztērējāt tos šodien. Lai panāktu, ka naudu var droši krāt un tai nezustu vērtība, ir jāzina, kur to ieguldīt, lai gūtu garantētu naudas pieaugumu vismaz inflācijas apjomā. Kā tad var nodrošināt naudas vērtības saglabāšanos?

Naudas vērtību var saglabāt to investējot, taču investīcijas ir ļoti plašs jēdziens. Būtībā tas ir jebkas no kā mēs atsakāmies šodien par labu rītdienas patēriņam. Arī grāmatas nopirkšanu var uzskatīt par investīciju, ja tas tiek darīts ar mērķi sevi izglītot un ar šo zināšanu palīdzību nopelnīt naudu nākotnē, taču ja mērķis ir naudas vērtības saglabāšana ir jādomā par investīciju veidiem, kas dod garantiju. Pamatā investīcijas raksturo trīs lielumi, kas noteikti jāņem vērā – potenciālais ienesīgums, riska pakāpe un likviditāte.

Potenciālais ieguvums gandrīz vienmēr ir proporcionāls riskam, proti, jo lielāks potenciālais ieguvums, jo augstāks risks. Piemēram investīcijas finanšu tirgos, uzņēmējdarbībā vai nekustamajā īpašumā ir visai ienesīgas, ja izvēlēts pareizs investīciju objekts un investēšanas laiks, bet tās saistās ar lielu risku pazaudēt savu naudu, ja, tomēr izvēle nav bijusi piemērota. Piemēram, investējot jauna inovatīva uzņēmuma akcijās, pastāv iespēja, kas tas ļoti strauji augs un attīstīsies, līdz ar to, investīcijas atmaksāsies ar milzīgu uzviju, taču, ja uzņēmums tomēr cietīs neveiksmi, akciju vērtība kritīsies un jūs ieguldīto naudu pazaudēsiet. Cita veida investīcijas, kā, piemēram, ieguldījumi fondos, depozītnoguldījumi vai investīcijas obligācijās ir ar garantētu atdevi, taču šī atdeve prasti ir vien pāris procenti gadā. Ja vienīgais investīciju mērķis ir naudas vērtības saglabāšana, tad zema riska investīcijas noteikti ir labāka izvēle, tomēr arī tās ir dažādas un arī to atdeve ir atšķirīga, tāpēc ir rūpīgi jāapsver, kur investēt.

Ja runājam par investīciju likviditāti, tad ir lielākajā daļā gadījumu ir būtiski, lai tās būtu pēc iespējas likvīdākas jeb vieglāk pārvēršamas naudā. Piemēram, investīcijas nekustamajā īpašumā ir ar ļoti zemu likviditāti, jo īpašuma pārdošana var aizņemt ļoti daudz laika. Arī mazāk riskantiem ieguldījumu veidiem var būt dažāda likviditāte. Piemēram, obligācijas ir naudas aizdevums valstij vai uzņēmumam uz noteiktu laiku un ar noteiktu atdevi. Ja jūsu nauda tiek krāta konkrētam mērķim, piemēram, bērnu studijām, šāds ieguldījuma veids varētu būt pat ļoti piemērots, jo naudu varēsiet atgūt pēc termiņa beigām ar garantētu piemaksu, taču, ja vēlaties, lai savai naudai varat piekļūt jebkurā brīdī, ir jādomā par likvīdākām investīcijām. Piemēram, ir pieejami dažāda veida depozītnoguldījumi, kuros investējot, naudu iespējams izņemt jebkurā brīdī.

Vēl ir jāņem vērā tas, ka visu naudu nevajadzētu ieguldīt vienā vietā. Pat tad, ja tiek izvēlēts ieguldījuma veids ar garantētu atdevi, ir jāsaprot, ka var gadīties visādi un naudu tomēr iespējams pazaudēt. Mūsdienu nestabilajā ekonomiskajās situācijā nav droši likt visu naudu uz vienu “spēlētāju”, bez tam, sadalot investīcijas, iespējams vienlaicīgi mazināt risku un palielināt investīciju atdevi.

Kur tad īsti investēt, lai saglabātu savas uzkrātās naudas vērtību? Vispirms noteikti jādomā par investīcijām fondos, piemēram, privātajā pensiju fondā, jo tas nodrošinās stabilas vecumdienas, bez tam šis ieguldījumu veids ir patiešām izdevīgs. Tiem, kas investē pensiju fonos ir iespējams saņemt nodokļu atvieglojumus un naudas vērtību ir iespējams palielināt diezgan ievērojami, jo īpaši tad, ja tiek izvēlēts piemērots pensiju fonda pārvaldītājs un plāns. Daļu naudas noteikti vajadzētu noguldīt termiņ depozītā. Tur nauda būs pilnīgā drošībā un, pateicoties depozīta procentiem, tās vērtība saglabāsies arī nākotnē. Ja jūsu uzkrājumi ir gana lieli, tad noteikti vajadzētu padomāt arī par naudas investēšanu mazliet ienesīgākos investīciju objektos, kā, piemēram, akcijas vai dārgmetāli, jo šāda veida investīcijas ļaus nezust naudas vērtībai arī ekonomiski nestabilos laikos.

Tomēr, šie ir tikai vispārīgi ieteikumi. To, kur, kad un kā investēt, katram ir jāizvērtē pašam, balstoties uz savu finansiālo situāciju, vēlmēm un iespējām. Ir daudz veidu, kā likt savai naudai vairoties pašai no sevis, ir tikai jāprot izvēlēties to, kurš jūsu situācijā dos vislielāko labumu. Pilnīgi skaidrs ir tikai viens – investīcijas ir ļoti būtisks, lai uzkrātajai naudai nezustu vērtība, tāpēc pret tām ir jāattiecas ļoti nopietni.