Katram ir nepieciešams saskarties ar dažādiem izdevumiem, jo tā ir daļa no dzīves. Tomēr tas nenozīmē, ka tev nav iespējas izvairīties no pārāk daudz izdevumiem. Ja tu tagad ietaupi naudu un nepārmaksā, ir iespējams ievērojami samazināt savus tēriņus un izvairīties no nevajadzīgām lietām. Kā to izdarīt? Galvenais ir sākt vismaz ar kaut ko.

Nepērciet lielas lietas, ko jūs neplānojat izmantot vairākus gadus

Bieži vien cilvēki mēdz kaut ko iegādāties tikai tāpēc, ka tas ir kādam citam, piemēram kaimiņam. Tas attiecas jo īpaši uz automašīnām. Agrāk cilvēki iegādājās automašīnas tikai tad, kad vecā bija pilnībā nelietojama. Agrāk automašīnām arī nebija daudz elektronikas, līdz ar to bija mazāka iespējamība, ka kaut kas nedarbosies vai arī būs nepieciešams papildus uzlabojumus, lai izmantotu pilnu funkcionalitāti. Daudz vairāk var būt arī mazu tēriņu, kas īsti neatmaksājas, piemēram, iepērkoties apģērbu veikalā. Rezultātā jums būs vai nu nepieciešams lielāks skapis vai atkārtoti jāpārdomā par to, ko vilkt. Protams, ka sākumā iegādātās lietas var likties vilinošas un pat izdevīgas, bet bieži vien ir tā, ka ilgtermiņā tās vairs neliksies tik izdevīgas. Jūs varat arī būt pārsteigti cik daudzi cilvēki pēc tam lēti pārdod lietas, kas tiem vairs nav vajadzīgas, lai gan tās ir pilnībā funkcionālas. Līdz ar to jums jāņem vērā tas, ka jūs neiegūsiet tik daudz atpakaļ pat ja centīsities pārdot savus iegādātos pirkumus.

Pārliecinieties, vai jums kaut kā jau nav

Ir vērts pirms kaut ko iegādāties pārliecināties, vai jums jau tas nav, jo savādāk neviens nevēlēsies divas tādas pašas lietas. Ja jums mājās jau ir mikseris, tad jums nebūs jēga no vēl viena, ja nu vienīgi tas nav ievērojami labāks, taču daudzas iekārtas nemaz tik daudz nemainās. Lielisks piemērs ir printeri, kas izmanto to pašu tehnoloģiju jau vairākus gadus – gan tintes, gan lāzera printeri nemaz tik ļoti nav mainījušies, ja nu vienīgi palikuši ātrāki un piedāvā labāku kvalitāti. Ja jūs nenodarbojaties ar profesionālu fotogrāfiju druku jūs nemaz to nejutīsiet ievērojamu atšķirību attēlu kvalitātē. Tāpat ir vērts pārliecināties par lietam virtuvē, kas ir paredzētas, lai pagatavotu dažādus ēdienu. Jums varētu likties, ka katru reizi, kad jūs vēlēsieties kaut ko pagatavot, jums būs jāpērk viss no jauna. Tomēr bieži vien paliek pāri vismaz garšvielas, piemēram, diļļu maisījums, pipari u.c. Visdrīzākais arī mīkla, rīsi un citi beramie produkti nav tālu jāmeklē. Visvienkāršāk būtu, ja jums būtu redzamā vietā izvietoti speciāli trauki, kas ļautu uzreiz redzēt kas jums ir un kas ir nepieciešams papildus.

Jauns ne vienmēr ir pats labākais

Pastāv uzskats, ka jaunas lietas bieži vien ir labākas par tām, kas ir vairāk vai mazāk lietotas. Tomēr tas ne vienmēr tā ir, jo ir arī dažādi blakusapstākļi, kas var negatīvi ietekmēt vienu vai otru variantu. Piemērs būtu pilnīgi jauna automašīna, kas pirmkārt jau pēc diviem gadiem tā ievērojami zaudē savu vērtību, kā arī to nav iespējams pārdot kā jaunu. Toties pāris gadu lietota automašīna ir ievērojami lētāka un atskaitot nedaudz lielāku nobraukumu, tai nevajadzētu ar neko īpaši atšķirties. Ja vien jūsu finanses nav ļoti stabilas un ļauj iegādāties pilnīgi jaunas automašīnas, kas laika gaitā nekaitēs, lietotas automašīnas ir labākais risinājums. Otrs labs piemērs, kad jaunais vairs nespēlē tik nozīmīgu lomu ir saistībā ar apģērbu. Latvijā aizvien populārāki paliek dažādi lietoto apģērbu veikali, jo tas ir ne tikai modes lieta, bet arī ļauj atrast pat zīmolu apģērbus par daudz saprātīgākām cenām. Rezultātā jūs par tādu pašu naudu varat iegādāties daudz vairāk un ja apģērbs ir labi saglabājies, nevajadzētu manīt praktiski nekādu atšķirību no jauna apģērba. Salīdzināšanai var padomāt arī par apģērbu, kas ir katra skapī. Tas tur var stāvēt vairākus gadus un pēc pāris lietošanas reizēm nekam nevajadzētu radikāli mainīties. Līdz ar to ir skaidrs, ka apģērbs, lai gan mazliet jau iepriekš, var lieliski izskatīties vēl pietiekami ilgu laiku. Tas var būt ļoti noderīgi bērnu gadījumā, jo tie pieaug diezgan ātri. Līdz ar to drēbes netiek pilnībā nonēsātas. Labi ir, ja ir iespējams tās pārdot vai kādam atdot, bet jums pašam nākas atkal iegādāties jaunu apģērbu, kas der. Savukārt pārāk liels apģērbs atkal neizskatīsies tik labi un nebūs arī ērts, jo traucēs kustībām vai arī nosmērēsies ātrāk. Kā kompromiss varētu būt lietots apģērbs, kas dažos veikalos nemaksā pat eiro gabalā. Līdz ar to arī ja jums vai bērnam pēc kāda laika tas nepatiks vai nederēs, tas nebūs tik finansiāli nepatīkami.

Salīdziniet cenas

Gluži tāpat kā cilvēki mēdz atlīdzināt kredīta izsniedzējus pēc dažādiem aspektiem, ir vērts arī pārbaudīt piedāvātās cenas dažādu tirgotāju vidū. Jūs varat būt pārsteigts, cik ievērojami cenas atšķiras kaimiņvalstīs vai internetā. Protams, viss ir atkarīgs no tā, kas tieši tiek meklēts. Ir lietas, kas tomēr ir diezgan līdzīgā cenā, līdz ar to neko daudz nenozīmē tas, kur tieši jūs tās iegādāsieties. Aizvien biežāk ir dzirdēts, ka latvieši izvēlas doties iepirkties Lietuvā, sevišķi pārtikas produktus un arī uzsildīt degvielu, jo cenu atšķirīgas ir diezgan lielas. Tam izskaidrojums varētu būt dažāds, bet fakts ir tāds, ka tas nepazūd vai ievērojami nemainās. Līdz ar to cilvēki var būt spiesti meklēt citus variantus kā iegūt sev nepieciešamās lietas par izdevīgākiem nosacījumiem un cenām. Tas var arī palīdzēt izvairīties no apjomīgiem kredītiem, sevišķi, ja nav īsti pārliecības par to veiksmīgu nomaksu.

Ir pieejamas neskaitāmi daudz lietu un pakalpojumu, ka ik pa laikam var pazust realitātes izjūta un kas tieši ir nepieciešams. Tāpēc ir vērts vispirms apdomāt savus soļus, ja vēlaties kaut ko iegādāties. Tādā veidā arī varēs samazināt to, ka lietas mēdz uzkrāties. Tas pēc tam arī rada problēmas ar vietu un izmantojamību. Piemēru starpā ir apģērbs, kas laika gaitā pat jums nemanot aizņem aizvien vairāk vietas. Ar balansu un izpratni par to, kas tiešām ir nepieciešams, ir iespējams veiksmīgi atrast risinājumus, kā izkļūt no nepieciešamības kaut ko nepārtraukti pirkt vai atkārtoti iegādāties tikai tāpēc, ka kādai lietai ir vairāki gadi, lai gan tā darbojas bez problēmām. Ar pareizākiem lēmumiem jūsu finansiālais stāvoklis noteikti uzlabosies, un jums būs vieglāk noguldīt pieejamās finanses tam, kas ir ilgtermiņa un nozīmīgāks par jaunu printeri vecā vietā vai jaunu blūzi, kas tik ļoti nemaz neatšķiras no iepriekšējās. Līdzīgai pieejai vajadzētu būt arī par daudziem citiem aspektiem, paverot iespējas veikt pārdomātākus pirkumus, kurus pēc tam nenāksies nožēlot. Sekojiet līdzi tirgus situācijai un iespējai mainīt savus finanšu paradumus.