Parasti nespējai veidot uzkrājumus un nostabilizēt savas finanses par pamatu ir neprasme rīkoties ar naudu. Tā tiek izšķērdēta tur, kur nevajag, un saplānojot budžetu, ir iespējams saprast, kā vajadzētu optimizēt savu naudas plūsmu un ietaupīto naudu var vienkārši iekrāt. Diemžēl, atsevišķos gadījumos, vainīga ir nevis neprasme pārvaldīt savas finanses, bet gan naudas trūkums. Tie pārsvarā ir gadījumi, kad cilvēks dzīvo viens un saņem minimālo algu, vai pat mazāk. Ir saprotams, ka šādā situācijā panākt, ka finansiālais stāvoklis ir daudz maz stabils un dzīves līmenis pieņemams, ir grūti, taču nav neiespējamai. Šeit būs daži padomi, lai izdzīvotu ar ļoti maziem ienākumiem?

1. Jāsamazina izdevumi tur, kur tas iespējams

Ja cilvēks saņem ļoti nelielus ienākumus, visticamāk, viņš savus ikdienas tēriņus jau būs samazinājis līdz minimumam. Šeit nederēs ieteikumi taupīt uz izklaidēm, nepirkt luksusa preces utt., taču tas nenozīmē, ka arī cilvēkiem, kas pelna maz, vairs vispār nav kur ietaupīt. Parasti ir iespējams ietaupīt tieši uz lielākajām izdevumu grupām, tāpēc arī šādā gadījumā vispirms vajadzētu piefiksēt savu naudas plūsmu. To jādara ļoti detalizēti, lai sapratu, kur aizplūst katrs cents. Pēc tam, būs iespējams atrast lētākas alternatīvas, kaut vai izvēloties lētākus pārtikas produktus, samazinot transporta izmaksas utt. Ja nekas no tā īsti rezultātus nedod, ir jāķeras klāt lielākajām izdevumu kategorijām – īrei un komunālajiem maksājumiem, proti, jāmēģina atrast lētāku dzīvesvietu. Kaut vai dzīvojiet kopā ar istabas biedriem, ja neverat atļauties maksāt vairāk.

2. Jāsaprot atšķirība starp taupīgumu un skopošanos

Ļoti būtiski ir arī saprast atšķirību starp to, kas ir racionāla taupība un kas ir skopums. Cilvēki, kas nopelna maz, nereti visu pērk pēc iespējas lētāku, bet atceraties teicienu – skopais maksā divreiz. Tā patiešām nereti arī ir. Pērkot lētākas preces, tās ātri vien saplīst un ir jāpērk atkal jaunas. Protams, ja naudas nav daudz, ir ļoti grūti piespiest sevi iegādāties kādu dārgāku preci, taču ir jāprot izvērtēt, kad tas tiešām ir tā vērts. Piemēram, ja pērkat mēbeles vai elektropreces, ko plānojat izmantot vairākus gadus, noteikti nevajadzētu pirkt pašas lētākās preces, ko vien arat atrast.

3. Pēc iespējas vairāk jādara pašam

Noteikti, taupības nolūkos, jāmēģina pēc iespējas vairāk darbus veikt pašam. Tas attiecas uz visdažādākajiem darbiem, kurus vairumā gadījumu dara profesionāļi, taču nereti šie darbi ir tik vienkārši, ka tos var paveikt teju jebkurš. Piemēram, ja gadās nelielas problēmas ar santehniku, uzreiz tiek izsaukts santehniķis, kas visas problēmas novērš, taču nereti jāveic tik sīki labojumi, ka mierīgi tos varētu paveikt arī pats, ietaupot kaudzi naudas. Tāpat arī ēst gatavošana ir pienākums, kuru gribam uzticēt ēdināšanas iestāžu darbiniekiem, pat tad, ja naudas nav daudz, taču jāsaprot, ka tas izmaksā daudz dārgāk nekā gatavot pašam. Arī dažādus sīkus remontdarbus, uzkopšanas darbus un citus darbus varat uzticēt sev nevis profesionāļiem. Ja pats veiksiet dažādus darbus, varēsiet ietaupīt diezgan lielas summas.

4. Jāatrod bezmaksas iespējas izklaidēties

Kaut gan izklaides un atpūta parasti ir tā izdevumu kategorija, uz kuru iesaka ietaupīt visvairāk, vai pat pilnībā no tās atteikties, ir jāsaprot, ka arī produktīva atpūta ir ļoti svarīga. Bez tās cilvēks nevar atgūt spējus un doties strādāt un pelnīt naudu. Agri vai vēlu dzīve bez izklaidēm un atpūtas radīs gan fiziskas gan psiholoģiskās veselības problēmas, tāpēc ir jāprot arī izklaidēties, taču to var darīt arī lēti. Meklējiet veidus, kā atpūsties bez maksas, piemēram, ejot pārgājienos, dodoties velosipēdu izbraucienos, lasot bibliotēkā paņemtas grāmatas utt. Bezmaksas izklaides iespēju mūsdienās ir daudz, ir tikai jāprot tos atrast.

5. Jāmeklē veidi kā piepelnīties

Visbeidzot, protams, ja ienākumi ir tiešām zemi, nemitīgi ir jāmeklē veidi, kā gūt papildus ienākumus. To var darīt visdažādākajos veidos. Pamata ieteikums būtu nepārtraukti sekot līdzi aktuālajiem darba sludinājumiem un sekot līdzi informācijai par brīvajām vakancēm. Iespējams tādā veidā izdosies iegūt labāk atmaksātu darbu, taču tā nav vienīgā iespēja. Varat arī atrast vēl vienu pusslodzes vai neregulāra grafika darbu papildus jau esošajam. Protams, pateikt ir vieglāk nekā izdarīt. Mūsdienās atrast labu darbu ir grūti, taču ir jācenšas, ja negribat visu mūžu knapināties.