Iedomājies sevi katru rītu pieceļamies ar nepārvaramu vēlmi doties iepirkties. Ko līdz gadās iespēja, tu skrien uz visām akcijām un izpārdošanām, lai papildinātu savu drēbju skapi. Vai atstājot veikalu pilnu ar dažādām lietām, vairāk nekā mēnesi izjūti eiforiju un sasniegumus par paveikto? Visbiežāk gan šādas izjūtas ir īslaicīgas un drīz vien atkal vēlēsies kaut ko citu iegādāties, lai saglabātu savu imidžu. Šāds scenārijs ir raksturojams ar atkarību pēc lieliem tēriņiem. Protams, šī atkarība nav salīdzināma ar azartspēlēm vai narkotikām, taču arī šī lieta rada uztraukumu. Un kā ar jebkuru atkarību, problēma ir tāda, ka pircējas nevar pārtraukt šos iepirkumus, pat redzot, ka budžets strauji iet uz beigām.
Pirmais solis uz atkopšanos ir: atzīt, ka esi pārmērīgs naudas tērētājs. Pirms tu vari cīnīties ar jebkādu problēmu, ar ko saskaries dzīvē, tā sākumā ir jāatzīst par esošu. Tev ir jāsaprot, ka pārtērēšanās rada lielākas grūtības pārvaldīt savu ikdienas dzīvi. Šādi tērētāji nezina, kā pieturēties pie noteikta budžeta plāna. Turklāt, šāda atkarība no tērēšanās var novest arī pie patiešām fiziskiem simptomiem, kā roku svīšanas, lūpu kodīšanas un dažādām citām nervozitātei līdzīgām parādībām laikā, kad iepērkas.
Atkarīgiem tērētājiem bieži vien ir nepieciešamas trešās puses iejaukšanās, kas palīdzētu pārvērst viņu dzīvi. Pastāv dažādi atveseļošanās modeļi, kuri var būt kā individuālas terapijas ar finanšu speciālistiem. Atceries, ka tas nav nekas nepareizs – lūgt kādam palīdzību. Arī tavi tuvākie cilvēki, iespējams, neizprot tavu problēmu, tāpēc nepieciešams par to izstāstīt arī viņiem. Atklājot kādam citam savas problēmas, ir viens no nozīmīgākajiem soļiem cīņā ar kādu problēmu.
Padomā par tām lietām un darbībām, kas tev ir patiešām svarīgas dzīvē. Vienalga, vai esi atkarīgais tērētājs vai māki taupīgi dzīvot ar savu budžetu – ir nepieciešams noteikt savas prioritātes un veidot savu izdevumu plānu. It īpaši svarīgi šo sarakstu ir veidot pārmērīgajiem tērētājiem, jo, kad viņi apzinās savas vērtības, viņi vairāk piedomā pie katra pirkuma, ko veic. Ja pirkums ietekmēs nostādīto mērķi, tad, iespējams, no tā būs vieglāk atteikties. Tas nenozīmē, ka vairs nedrīksti neko iepirkt, taču ir jāzina savas robežas.
Kad ar visām varītēm centies atkopties no lielā iepirkumu drudža, atceries, ka budžeta plāns nav briesmonis, no kā būtu jābaidās. Daudziem tas liekas kā iežogojums, taču, ja padomā no otras puses, tad šis iežogojums palīdz pasargāt tavu naudu no pārmērīgas iztērēšanas. Neatsakies no lietām, kuras visu laiku esi iegādājies, piemēram, apģērbu, dažādas pārtikas preces vai aksesuārus. Viss, kas ir jādara – jāierobežo summa, cik tērēt katrā konkrētā sfērā. Tu tāpat varēsi katru mēnesi iegādāties jaunu apģērbu, un gūsi apmierinājumu par savu iepirkumu, bet tas būs mazākos apjomos.
Viens mazs ieteikums, kā ikdienā var uzlabot savu finansiālo stāvokli, nedomājot par ilgtermiņa plāniem – iepirkties tikai ar skaidru naudu. Ja nedēļas laikā tērēsi tikai tik, cik būsi izņēmis no savas kredītkartes, tās atdodot cilvēkam, kuram uzticies, varēsi lieliski iekļauties plānā. Maksājot ar savu kredītkarti vienīgais ierobežojums ir dienas limits. Un, ja esi to sasniedzis, tas nozīmē, ka esi ļoti pārtērējies.
Lai gan pārmērīga tērēšana ir reāla problēma, tā noteikti ir ārstējama un ikviens var atveseļoties. Kamēr cilvēki ir gatavi saredzēt un atzīt savu problēmu, tikmēr profesionāļi varēs sniegt pienācīgu atbalstu, lai iznākums būtu pozitīvs. Šādas dzīves pārmaiņas ir grūtas, tāpēc, ja blakus ir cilvēki, kas tev uzticas, tu to paveiksi. Ir pierādīts, ka ģimenes locekļi vai otra pusīte ir gatavi iesaistīties visos pasākumos, lai palīdzētu izkļūt no šīs problēmas.
Nav komentāru