Vairums noteikti piekritīs, ka parāds, nav nekas labs un ka dzīvi uz kredītiem nevajadzētu pieļaut, tomēr ir cilvēki, kas vēl joprojām dzīvo pāri saviem līdzekļiem. Šeit nav runa par ilgtermiņa aizdevumiem ar zemiem procentu maksājumiem, bet gan īstermiņa aizdevumiem, kas tiek ņemt regulāri, lai varētu nodrošināt sev tādu dzīvi, kādu patiesībā nevarat atļauties. Šāda izvēle ir ļoti riskanta un nevēlama vairāku būtisku iemeslu dēļ. Šeit būs daži pierādījumi tam, ka parāds ir katra cilvēka ļaunākais ienaidnieks, kas dzīvi padara tikai sliktāku.

1. Viss, ko pērkat uz kredīta izmaksā vairāk

Visiem kredītiem tiek piemērotas noteiktas procentu likmes. Īstermiņa kredītiem procentu likmes nereti pat pārsniedz 100% gadā. Tātad, ja iegādājaties kādu preci kredītā, jūs maksājat gan par pašu preci, gan arī par kredītu, lai šo preci varētu atļauties nopirkt. Tādā veidā jūs lieki tērējat savu naudu. Ja jūs pārstātu dzīvot uz parāda, naudu, ko tērējat procentu maksājumos, jūs varētu tērēt daudz lietderīgākām lietām, piemēram, uzkrājumu veidošanai.

2. Jūs liedzat sev iespēju gūt vairāk naudas

Ja dzīvojat pāri saviem līdzekļiem, tas nozīmē, ka liekas naudas jums nav. Tātad arī investēt naudu jūs nevarat un jūs liedzat sev iespēju gūt pasīvos ienākumus. Tieši pasīvie ienākumi ir veids, kā ilglaicīgi nodrošināt stabilu finansiālo situāciju, jo tie tiek gūti neatkarīgi no padarītā darba apjoma. Ja jums ir brīvi pieejams kapitāls, jūs to varat likt lietā, bet ja jums tā nav, jūs kļūstat par savas naudas vergu.

3. Jūs kļūstat atkarīgs no kreditoriem

Ja regulāri ņemt kredītus un naudu, ko no tiem gūstat, pieskaitāt saviem ienākumiem, jūs bez kredītiem iztikt vairs nevarēsiet. Jums katru mēnesi jāņem jauni aizdevumi, lai segtu vecos. Kamēr nekas nemainās, šāda sistēma darbojas, bet ja pēkšņi kreditors izdomā palielināt procentu likmes vai kredītu nepiešķirt vispār, visa jūsu naudas plūsma tiek izjaukta. Jums vairs nav gana daudz naudas, lai atmaksātu iepriekšējos parādus un segtu visus tekošos maksājumus. Principā tas nozīmē, ka esat pilnīgi atkarīgs no sava kreditora lēmumiem un ja nu tie izrādās jums nelabvēlīgi, jūs cietīsiet lielus zaudējumus.

4. Jūs riskējat pazaudēt visu, kas jums pieder

Daudzi līdz galam nesaprot īstermiņa kredītu nopietnību. Tiek uzskatīts, ka īstermiņa kredīta neatdošana neko ļaunu tāpat nevar nodarīt, jo nekas netiek ieķīlāts. Piemēram, neatdodot hipotekāro kredītu, var tikt atsavināts ieķīlātais īpašums, taču īstermiņa aizdevumi tiek izsniegti bez šādām saistībām. Tas, ka nekas netiek ieķīlāts vēl nenozīmē, ka neko nevarat pazaudēt. Ja parādus ilglaicīgi neatdosiet, tas viss tāpat aizies līdz tiesu procesam un tad var tikt gan atsavināta manta, gan īpašumi, gan arī iesaldēti un konfiscēti finanšu līdzekļi. Ja tas notiks, jums vēl ilgu laiku nāksies maksāt par savām kļūdām.

5. Parādi rada stresu

Visbeidzot, jāpiemin, ka ļoti būtisks ir arī sirdsmiers. Varbūt kredītņēmēji to neatzīs, bet būšana parādā rada ļoti lielu stresu. Kā jau tika minēts, kredītņēmēji finansiālā ziņā ir pilnībā atkarīgi no kreditoru lēmumiem. Ja pēkšņi aizdevumu nebūs iespējams saņemt, vai procentu maksājumi kļūs augstāki, visa finansiālā situācija tiks sagrauta vienā mirklī. Dzīvot ar domu, ka jebkurā brīdī iespējams palikt pilnībā bez naudas ir biedējoši, turklāt kredīti saistās arī ar cita veida riskiem. Vienmēr pastāv iespēja, ka šī sistēma sabruks un nāksies ļoti nopūlēties, lai varētu iztikt ar esošo ienākumu apjomu un vēl atmaksāt visus iepriekš paņemtos kredītus.

Kā redzams, dzīve uz parāda ir laba, tikai līdz brīdim, kad spējat segt savus ikmēneša maksājumus un kreditors nemaina kredīta piešķiršanas nosacījumus, bet pat vismazākais satricinājums jūsu finansiālajā situācijā var radīt postošas sekas. Vienalga vai jums uzrodas neparedzēti tēriņi, mainās makroekonomiskie procesi vai kreditēšanas nosacījumi, jūsu labajiem laikiem ātri vien var pienākt gals, tāpēc nedrīkst pieļaut dzīvi uz parāda. Ir jāveido uzkrājumi un jāinvestē nauda, lai jūs pats varētu būt noteicējs pār savām finansēm.