Popkultūrai ir neizsakāmi liela ietekme uz mūsu vērtību sistēmu un personisko filozofiju. Sēžot kinoteātri ar popkorna turzu un skatoties pēdējo vasaras “grāvēju”, tu vari mainīt savus uzskatus par naudu, nemaz to nenojaušot. Turpinājumā aprakstīti pēdējo 30 gadu “kases grāvēji” un finanšu mācības, ko tie mums sniedz.

“Spoku mednieki” (“Ghostbusters”, 1984)

Stāsts: trīs parapsiholoģijas pētnieki zaudē savu akadēmisko finansējumu un nolemj iedziļināties spoku medīšanas biznesā. Kļūstot par vietējiem varoņiem, viņi nolīgst ceturto spoku mednieku tieši pirms pārdabiska vides katastrofa atbrīvo pasaules bīstamāko monstru. Mācība: ziniet savu vērtību. Pirmais spoks, kas medniekiem bija jānoķer, dzīvoja viesnīcā. Mednieki viesnīcas pārvaldniekam par šo darbu pieprasīja 5000 ASV dolārus, bet pārvaldnieku šī cena neapmierināja. Par zemāku cenu mednieki nebija ar mieru strādāt, tāpēc teica pārvaldniekam, ka tādā gadījumā vienkārši izlaidīs spoku atpakaļ tur, kur to noķēra. Pārvaldnieks atmaiga, saprotot, ka zināt savu vērtību un nepieciešamības gadījumā vienkārši aiziet prom, nevis parakstīties uz kaut ko zemākas cenas dēļ, ir svarīgi jebkurā biznesā.

“Juras laikmeta parks” (“Jurassic Park”, 1993)

Stāsts: multimiljonārs Džons Hemonds finansē dinozauru klonēšanu, lai izveidotu atrakciju parku. Viņš uzaicina abus savus mazbērnus, dažus paleontologus un matemātiķi, lai tie pirms parka atvēršanas dodas to apskatīt. Dinozauri izbēg un noēd vairākus Hemonda pakļautos. Mācība: vienmēr nodrošinieties ar plānu “B”. Bija vairāki neparedzēti iemesli, kas parka atvēršanas nedēļu padarīja par katastrofu – gan vētras, gan dinozauru negaidīti augstais intelekts, bet galvenokārt IT speciālista nodevība, kad tas nobloķēja datorsistēmas, lai pārdotu dažus dinozauru embrijus konkurentiem. Hemonda lielākā kļūda nebija uzticēšanās IT speciālistam, bet gan fakts, ka tam nebija “B” plāna datorsistēmu nobrukšanas gadījumā. Gan biznesā, gan privātajās finansēs galvenais ir izstrādāt ārkārtas situāciju plānu un izveidot to tā, lai, ja kāda daļa no plāna neizdodas, jums ir risinājums tās aizstāšanai. Liela daļa cilvēku pieļauj Hemonda kļūdai līdzīgu kļūdu, aizņemoties kredītu, kuru tie var atļauties tikai tādā gadījumā, ja turpinās pelnīt tāpat kā pašlaik.  

“Karību jūras pirāti: Melnās pērles lāsts” (“Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”, 2003)

Stāsts: pusmiruši pirāti, kuri kuģo ar “Melno pērli”, meklē pēdējos nolādētos dārgumus, kas neļauj šiem pirātiem ne nomirt, ne dzīvot. Mācība: alkatība liedz ļauties dzīves patiesajiem priekiem. “Melnās pērles” pirāti vairs nav dzīvi, kas nozīmē to, ka viņi nespēj veldzēt slāpes vai remdēt izsalkumu, kā arī nespēj sajust ne vēju, ne jūras šļakatas uz savas ādas. Kapteinis Barbosa ilgojas pēc ābolu kraukšķiem, kas viņam, dzīvam esot, ļoti garšoja, lai gan pirms dārgumu nozagšanas viņš nenojauta, cik daudz viņam šie nelielie dzīves prieciņi nozīmē. Alkatība pēc dārgumiem burtiski padarīja šos pirātus par iekšēji mirušiem.

“Trakais Makss: Skarbais ceļš” (“Mad Max: Fury Road”, 2015)

Stāsts: apokaliptiskajā nākotnē imperators Furiosa palīdz ļauna tirāna sagūstītajām sievām aizbēgt. Mācība: vienīgais veids, kā uzvarēt, ir būt gataviem zaudēt visu. Galvenie varoņi ir spēcīgāki par nelieti Imortanu Džo, jo tie labprātāk mirtu nekā atgrieztos verdzībā. Proti, vienā brīdī grūtniece Splendida darbojas kā vairogs starp Džo un Furiosu, jo zina, ka Džo nevēlas kaitēt viņas bērnam. Naudas investēšanas gadījumā vajadzētu apbruņoties ar līdzīgu attieksmi, investējot savu naudu. Ja jūs apzināties, ka varat zaudēt naudu, ko investējat, tad jums ir lielākas iespējas pieņemt racionālu lēmumu par to. Splendida zināja, ka Džo uz viņu nešaus, tāpēc viņa varēja racionāli pielietot savus “ieročus”, lai pasargātu sevi un savus sabiedrotos.