1. Nedomāt par savu pensiju

Neskatoties uz to, ka jaunībā pensijas vecums šķiet vēl tik tāls, ir liela kļūda par to nedomāt. Runājot par pensiju, vienmēr jāatceras, ka jo ātrāk par to tiek domāts, jo labāk. 20 gadu vecumā vairākums parasti koncentrējas uz tuvāku mērķu sasniegšanu, piemēram, jaunas automašīnas iegādi, bet, pat saņemot minimālo algu vai studējot, ir iespējams noteiktu daļu naudas ielikt krājkasē vai noguldīt kontā. Pēdējais brīdis, kad jāsāk domāt par pensiju, ir brīdī, kad ir iegūts pirmais darbs. Ja jaunietim nav disciplīnas 20 gadu vecumā atlikt naudu pensijai, tad ar laiku to var neizdoties atlikt arī nekādiem citiem mērķiem.

2. Pirkt dārgāku auto nekā var atļauties

Saprotams, ka jaunībā ir vēlme pirkt arī jaunas automašīnas, tomēr tāda auto esamība var pamatīgi iedragāt jebkura finanses, par jaunieša ienākumiem nemaz nerunājot. Varbūt kādam ir attaisnojums, ka tam nav iespējas izmantot sabiedrisko transportu, bet šā vai tā tas nav iemesls, lai pirktu dārgāku auto nekā var atļauties. Jaunām automašīnās strauji zūd vērtība, tikko kā tās ir izvestas laukā no salona, tās visbiežāk var atļauties iegādāties, tikai iesaistoties kredītsaistībās, tās auto servisos nonāk biežāk. Šo iemeslu dēļ ieteicams pirkt lietotu automašīnu, kuru var atļauties kā nopirkt, tā arī uzturēt.

3. Neveidot rezerves naudas krājumus

Cilvēki vienmēr izdomā attaisnojumus, kādēļ tie nevar atļauties veidot rezerves naudas krājumus. Patiesībā ārkārtas situāciju fonda izveide ir pirmais, kas ir jāizdara tūlīt pēc savu vajadzību apzināšanās un budžeta plāna izveidošanas. To, cik daudz naudas šajā fondā ik mēnesi atlikt, ir katra paša ziņā. Tāpat šis fonds sniedz iespēju neņemt kredītu situācijās, kad steidzami nepieciešama nauda, bet tās uz doto momentu nav.

4. Dzīvot uz kredītkaršu rēķina

Esiet pateicīgi, ja savu 20 gadu vecumā vēl neesat iesaistījušies nekādās parādsaistībās, un arī turpmāk izvairieties no tām kā no uguns. Dzīvošana uz kredītkaršu rēķina ir bīstama spēle ar jūsu finansēm. Pastāvīga norēķināšanās ar kredītkarti nereti nozīmē ne vien savu ienākumu tērēšanu, bet arī pastāvīgu savu iekrājumu tērēšanu. Protams, ir ļoti ērti dzīvot uz līdzekļiem, kuru jums tajā brīdī nav, taču šis ieradums ir jāizskauž, līdz tas nav sabojājis jūsu kredītvēsturi.

5. Neprast izvirzīt finansiālos mērķus

Ja jūs nekad neesat apstājušies, lai padomātu par to, ko jūs vēlētos finansiāli sasniegt tuvāko 5 vai 10 gadu laikā, visticamāk, jūs šo gadu laikā tā arī neko nesasniegsit. Finansiālo mērķu noteikšana un izvirzīšana atklāj jūsu vēlmes un vajadzības, kā arī palīdz dabiski koncentrēties uz to, kā šos mērķus varētu sasniegt. Neprasme plānot savas finanses ar laiku kļūst vēl izteiktāka, un finansiālo mērķus sasniegšanu padara arvien sarežģītāku un apgrūtinošāku.

6. Savas materiālā stāvokļa salīdzināšana ar citiem

Pastāvīga vēlme izkonkurēt citus, arvien paaugstinot savu materiālo stāvokli, ne vien rada psiholoģisku spriedzi, bet arī apdala pārējos finansiālos mērķus. Šīs neproduktīvās nodarbes nelaime slēpjas apstāklī, ka būs aizvien jauni cilvēki, kas būs bagātāki par jums. Tik pat liela šī nelaime ir arī tad, ka bērni salīdzina savu materiālo stāvokli ar vecāku finansiālo situāciju, vēloties iegūt visu to pašu vienā mirklī. Patiesība ir tāda, ka mēs nekad nevaram zināt, cik ilgā laikā un kādā ceļā pārējie ir ieguvuši to, kas viņiem ir, uzstādot sev nereāli sasniedzamus mērķus, kas pakļauj mūs finansiālām briesmām.

7. Sev maksāt pēdējā kārtā

20 gadu torteNeskatoties uz to, ka varbūt jūs pelnat ļoti labi, liela kļūda ir maksāt sev pēdējam. Pirms maksājat rēķinus un veicat citus maksājumus, noteiktu naudas summu, saskaņā ar savu budžeta plānu, atlieciet savām vēlmēm un vajadzībām nākotnē. Maksājot sev pirmajām, jūs efektīvi nosakāt savas finanšu prioritātes un sākat veidot savu labklājību. Tie, kas visus savus ienākumus visupirms iztērē rēķinos un izklaidēs, beigu beigās konstatē, ka naudas atlikšanai gluži vienkārši nav.

8. Ņemt studiju kredītu, neizzinot karjeras iespējas

Tā kā sekošana savām kaislībām ne vienmēr atmaksājas, studijas ir jāuztver kā investīciju plāns, kas varētu palīdzēt veidot jūsu dzīvi tādu, kā jūs vēlaties. Ja jūs neizzināt, vai jūsu potenciālā profesija ir pieprasīta un labi apmaksāta, turklāt, arī nākotnē, pēc studijām jums var būt grūtības atmaksāt studiju kredītu. Jāatceras, ka studiju kredīts ir jāatmaksā arī tad, ja jūs nepabeidzat studijas. Ja arī jūs pabeidzat studijas, nav garantijas, ka jūs uzreiz atradīsit labi apmaksātu darbu, lai atmaksātu studiju kredītu, tāpēc ļoti izvērtējiet kā nepieciešamību pēc šī kredīta, tā arī nepieciešamību pēc studijām konkrētajā profesijā.

9. Ņemt kredītu kāzām

Saprotams, ka ikviens vēlas atcerēties savas kāzas uz visu mūžu, tomēr neviens nevēlas, lai kredīts par kāzām būtu jāatmaksā visa mūža garumā vai vispār būtu jāmaksā. Kāzas var kļūt par dārgu pasākumu, it īpaši tad, ja jums nav izpratnes par to, kā plānot budžetu. Lai kāzas būtu atmiņā paliekošas, nav obligāti jāņem kredīts, jo, kā zināms, dārgām kāzām nav nekādas saistības ar laimīgu laulību. Kredīta atmaksa, tikko uzsākot laulību dzīvi, var sabojāt attiecības ar pastāvīgu stresu un pat šķiršanos.

10. Savu finanšu uzticēšana citiem

Ja līdz šim jūs nebijām domājuši par to, kā plānot un pārvaldīt savas finanses, tad ir pēdējais laiks, lai to sāktu darīt. Skarbā patiesība ir tāda, ka nevienam, izņemot jūs, jūsu finanses nerūp. Padomi, ko sniedz citi, it īpaši finanšu kompānijas, ir vērstas tikai uz to pašlabumu, nevis jūsu interesēm. Viss, ko jūs varat darīt, ir “rakt dziļāk” – pētīt, analizēt un uzzināt, tādējādi pasargājot sevi no apkrāpšanas. Akli uzticoties citiem, jūs riskējat pakļaut sevi upura lomai un savas finanses iznīcībai, kaut gan sākotnēji viss var izskatīties citādi.