Kad ģimenē ienāk bērns, viss mainās. Tas, protams, rada daudz prieka un laimes, bet arī uzliek daudz lielāku atbildību. Jūs vairs neatbildat tikai par sevi, bet vēl vienu cilvēku, kas nav spējīgs pats sevi apgādāt un par sevi parūpēties, turklāt viņa vajadzības nevar tikt noliktas otrajā plānā. Katrs jūsu turpmākais lēmums tiek pieņemts, ņemot vērā arī jūsu bērna intereses. Tas nozīmē, ka dzīvot pēc vecajiem finanšu principiem vairs nevarēsiet un būs jāizveido jauns budžeta plāns un jāizvirza jauni finanšu mērķi. Uzziniet, kā budžetu vajadzētu plānot jaunajiem vecākiem.
1. Aprēķiniet, cik daudz naudas jums vajadzēs katru mēnesi
Tā kā arī bērnam ir savas vajadzības, ir tikai loģiski, ka izdevumi pieaugs. Būs gan tiešie izdevumi bērna vajadzībām, piemēram, izdevumi par bērnu pārtiku, autiņbiksītēm, drēbītēm utt., kā arī dažādi netiešie izdevumi, ko bērna ienākšana ģimenē varētu radīt, piemēram, lielāka maksa par komunālajiem pakalpojumiem, jo patēriņš varētu pieaugt. Lai ļoti precīzi saprastu, cik lieli šie izdevumi varētu būt, vajadzētu izplānot budžetu pilnīgi no jauna, proti, vēlreiz piefiksēt visus mēneša izdevumus pa kategorijām un pēc tam atņemt tos izdevumus, bez kuriem varētu arī iztikt. Tad jūs ļoti skaidri varēsiet saprast, ar cik lieliem ikmēneša izdevumiem ir jārēķinās un turpmāk būtu vieglāk plānot savas finanses un saprast, cik naudas drīkstat tērēt.
2. Uzkrājumu veidošanu neparedzētām situācijām, izvirziet kā prioritāti
Ja jums ir bērni, bez uzkrājumu fonda neparedzētām situācijām nekādi neiztikt, turklāt, tam jābūt lielākam nekā pirms tam. Ja jūs par finansēm domājāt visu laiku un cītīgi veidojāt uzkrājumus, tad atliks vien vēl mazliet iekrāt un viss būs kārtībā, bet ja jums iekrājumu nav vispār, tad būs īpaši jāpiedomā pie tā, lai šos uzkrājumus ātri izveidotu. Tas nebūs viegli, jo, kā jau iepriekš noskaidrojām, jūsu izdevumi jau tā būs palielinājušies, un vēl būs jāatrod nauda, lai varētu izveidot uzkrājumus. Lai tas vispār būtu iespējams, pret uzkrājumiem ir jāattiecas kā pret vienu no pamata prioritātēm. Ir jāiekrāj nevis tā nauda, kas paliek pāri, bet gan konkrēta summa jāpārskaita uz krājkontu tiklīdz kā tiek saņemti ienākumi. Tikai tā būs iespējams panākt, ka šis uzkrājumu fonds tiks izveidots un jūsu ģimene tiks pasargāta pret finansiālajām nelaimēm.
3. Krājiet visam naudu laicīgi
Jums ir jārēķinās ne tikai ar to, ka varētu notikt kas patiešām neparedzēts, bet arī ar to, ka būs dažādi lieli izdevumi ik pa laikam. Piemēram, bērnam augot vajadzēs jaunas mantas, arī jums pašiem būs jāpērk sev vajadzīgās lietas, mājās ik pa laikam vajadzēs veikt sīkus remontdarbus un arī uz katriem svētkiem būs jāpatērējas. Lai nebūtu “labo” un “slikto” laiku, bet visu laiku varētu nodrošināt to, kas nepieciešams, neatsakoties arī no ne tik ļoti vajadzīgām lietām, ir mazliet jāatliek nauda lielajiem pirkumiem. Piemēram, jau vairākus mēnešus pirms Ziemassvētkiem atlieciet mazliet naudas dāvanām un svētku galdam, lai decembrī nebūtu jāpārtērējas un jāņem kredīti.
4. Budžetu jāuztver kā kaut ko mainīgu, nevis fiksētu
Visbeidzot, ienākot bērnam ģimenē, ir visu laiku jāseko līdzi savam budžetam, jo tas nemitīgi mainīsies. Arī pāriem bez bērniem vai tiem, kas dzīvo vieni, ir ik pa laikam jāpārskata savs budžeta plāns un jāievieš šādas tādas izmaiņas, bet ja jums ir bērns, rēķinieties, ka izmaiņas notiks visai bieži. Bērnam augot, viņa vajadzības nepārtraukti mainās un, līdz ar to, mainās arī jūsu budžets. Visu laiku pārskatiet savu naudas plūsmu un meklējiet arvien jaunus veidus, kā ietaupīt. Ģimenes budžets vienmēr ir ļoti mainīgs, tāpēc to nedrīkst atstāt novārtā.
Īsāk sakot, jaunajām ģimenēm ir ļoti jāpiedomā pie stabilitātes un atbildīgu finanšu lēmumu pieņemšanas. Bērna vajadzības nevar tikt ignorētas tikai tāpēc, ka pietrūkst naudas. Ir jādomā par to, lai nauda būtu visu laiku, ne tikai algas dienā un lai bērnam un arī sev varētu nodrošināt visu nepieciešamo arī tad, ja notiek kas neparedzēts.
Nav komentāru