Ceļš uz jūsu finanšu uzlabošanu dažreiz var būt sarežģīts, mulsinošs un pildīts ar visdažādākajiem līkločiem. Mēs visi vēlamies justies droši un pārliecinoši par mūsu naudas labu pārvaldību, taču no jauna izdomāt, kā pastāvīgi uzlabot savu finansiālo situāciju, var būt īsts izaicinājums. Un pastāvīga finanšu uzlabošana ir tieši tas, ko mums ikvienam vajadzētu regulāri darīt. Tādējādi iegūstot arī pašvērtību un pārliecību, kas vienlīdz labi palīdzēs jums izcelties arī citās dzīves jomās. Ja savu naudas situācija uztverat kā prioritāti, tad šāds prāta stāvoklis jums sniegs iespēju uzlabot arī savu dzīvesveidu. Jūs varat uzlabot savu finansiālo stāvokli tieši šeit un tagad, bez nepieciešamības tērēt tam lielus papildus līdzekļus. Viss, kas jums nepieciešams, ir deva pacietības un pareizā motivācija. Ir neskaitāmas bezmaksas lietas, ko jūs varat paveikt, lai uzlabotu savas finanses, un mēs tālāk parunāsim par dažām no tām.

Vispirms ir nepieciešams izveidot izmērāmus mērķus, kurus jums ir reāli sasniegt. Tādi paziņojumi, kā piemēram, “Es gribu, lai mans aizdevums tiktu dzēsts pēc iespējas ātrāk” vai “Es vēlos palielināt savus ienākumus”, ir pārāk vispārīgi un nekonkrēti. Lai gan ir labi skaļi izteikt vēlmi un gribēt šīs lietas, lai patiesi palielinātu jūsu ieņēmumu potenciālu un sasniegtu šos mērķus, jums būs šie mērķi jānovirza uz konkrētām darbībām.

Pieņemsim, ka jums ir liels studiju kredīta parāds. Jūs varētu apsvērt iespēju noteikt sev mērķi katru gadu atmaksāt daļu parāda 1800 eiro apmērā. Sadalot to tālāk mazākos mērķos, tas būtu 150 eiro mēnesī. Pajautājiet sev, kā jūs varētu samazināt savus ikmēneša izdevumus vai tieši otrādi – ka jūs varētu palielināt savus ienākumus, lai atmaksātu parādu daļu 150 eiro apmērā katru mēnesi līdz parāda pilnīgai dzēšanai? Ja vēlaties palielināt šo summu līdz, teiksim, 300 eiro mēnesī, jums ir jānoskaidro, kādu stratēģiju varēsiet pielietot, lai tur nokļūtu. Tas varētu būt saistīts ar kādiem papildus ienākumiem, pārdodot jums vairs nevajadzīgas lietas vai arī dodoties uz sarunām ar savu pašreizējo darba devēju par algas paaugstināšanu. Varbūt jūs pat nomainīsiet darbu pret tādu, kur labāk maksā.

Finanšu mērķi katram cilvēkam var atšķirties, bet svarīgi, lai tie būtu maksimāli reāli izpildāmi. Jūs varat vēlēties atmaksāt parādus, nopelnīt papildus ienākumus, veicināt uzkrājumu veidošanos vai kaut ko citu, kas jums šobrīd ir aktuāls. Lai kāds būtu mērķis, jums ir nepieciešams to izmērīt, lai iegūtu lielākas iespējas to arī sasniegt pēc iespējas īsākā laika posmā.

Otrs pavisam vienkāršs bezmaksas rīks, ko izmantot savu finanšu sakārtošanā, ir izveidot savu personīgo budžetu. Mums visiem ir bijuši tādi brīži, kad mēs skatāmies uz saviem bankas darījumu izrakstiem un piedzīvojam teju īstu šoku. Ikdienā lietojot bankas karti mēs bieži neapzināmies, cik daudz mēs tērējam noteiktā laika periodā, līdz mēs redzam to uzdrukātu melns un balta. Lai patiesi uzlabotu savu finansiālo stāvokli, jums ir jāapzinās, kur aizplūst un kādiem mērķiem tiek iztērēta jūsu nauda. Personīgais budžets var palīdzēt precīzi noteikt pozīcijas, kurās jūs varētu tērēt daudz mazāk. Varat izvēlēties dažādus budžeta veidus, galvenais, lai tie kalpo jūsu nospraustajam mērķim. Neatkarīgi no tā, kuru no tiem jūs izvēlaties, ir svarīgi sākt uzskaitīt, kā jūsu nauda tiek iztērēta katru mēnesi. Pirmie mēneši varētu būt tādi ka novērošanas mēnešu un pēc tam, izdarot secinājumus, varat ķerties klāt pie atbilstošām darbībām personīgā budžeta vājāko pozīciju uzlabošanā.