Nu jau 2016. gads ir iesācies un esam visi apraduši dažādās vietās rakstīt tieši ciparu 2016 nevis 2015, bet šodien es vēlējos apskatīties tieši vairāk uz ātro kredītu industriju un to, kā tad jaunās izmaiņas un ierobežojumi šo industriju ir ietekmējuši. 2015. gadā, ka jau lielākā daļa no jums zina, tika pieņemts likumprojekts, kurā tika noteikti dažādi ierobežojumi ātrajiem kreditoriem lai tie vairs nevarētu ļaunprātīgi izmantot Latvijas patērētājus pieprasot milzīgas procentu likmes. Un šiem grozījumiem tika noteikts, ka tie stāsies spēkā tieši 2016. gada pirmajā Janvārī. Bet, kas tad īsti ir mainījies, un ko tad šie likuma grozījumi īsti nozīmē?

Kādi ir ierobežojumi?

Pamatā mūsu valdība izveidoja 5 galvenos grozījumus, kuri tad arī ir domāti, lai patērētājiem sniegtu labāku pakalpojumu un nebanku kreditoriem neļautu prasīt pārlieku lielas procentu likmes. Šie ierobežojumi ir sekojoši:
  • Ar kredītu saistītie izdevumi nedrīkst pārsniegt izsniegtā kredīta pamatsummu – Tas nozīmē, ja tu aizņemies, piemēram 150 Eiro, tad tev būs jāatdod ne vairāk kā 300 Eiro liela kopējā summa un šeit tiek iekļauti gan GPL likme gan soda procenti un arī nokavējuma maksas. Šis punkts novērsīs situācijas kurās cilvēks aizņemas 100 Eiro, bet nespējot to atdot nemitīgi pagarina un maksā soda procentus, un tādā veidā kopējā atmaksātā naudas summa var sasniegt pat 500 Eiro no šiem sākotnējiem 100 Eiro.
  • Tiek noteiktas striktas kredīta kopējās dienas izmaksas no 0.2 % līdz 0.55 %patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi nosaka to, ka kredīta kopējās dienas izmaksas nedrīkstēs pārsniegt 0.55% pirmajās 7 dienās, 0.25% no 8 līdz 14 dienai, 0.2% no 15 līdz 30 dienai un 0.25% sākot no 30 dienas. Tas nozīmē, ka kredīta kopējā atmaksājamā summa nevarēs augt pārāk strauji un debitoram būs lielākas iespējas savu parādu atmaksāt.
  • Nokavējuma procenti nevar būt lielāki par 36% – Par jebkuru ātro kredītu nebanku kreditori vairs nevarēs pieprasīt nokavējuma procentus, kas ir lielāki par 36% no kopējās kredīta pamatsummas, kas nozīmē, ka ja tu aizņēmies 100 Eiro, tad kopējie nokavējuma procenti nebūs lielāki par 36 Eiro.
  • Kredītus varēs saņemt tikai pa dienu – Šajos grozījumos tika noteikts arī tas, ka kredītus vairs nedrīkstēs izsniegt nakts stundās no 23:00 līdz 7:00 un tas tiek darīts, lai mazinātu neapdomīgu aizņemšanos alkohola vai citu apreibinošo vielu reibumā.
  • Vekselis nevar būt, kā norēķina līdzeklis – Šis punkts nosaka to, ka vekselis, jeb parādzīme nevar būt, kā norēķina līdzeklis, ko var pieņemt, kā atmaksu ātrā kredīta gadījumā.

Kas ir mainījies?

Avots: Ekonomikas ministrija

Avots: Ekonomikas ministrija

  Lielā mērā patērētājiem ātrie kredīti ir kļuvuši vēl pieejamāki un visticamāk, ka šie aizdevumi tiks izsniegti vēl vairāk, jo, lai gan kreditoriem nāksies samazināt savu peļņu, tomēr tie noteikti necietīs zaudējumus un visticamāk vēl tikai turpinās augt un attīstīties. Bet visticamāk, ka šie patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi būs pietiekoši, lai apturētu slikto presi, kas tiek attiecināta pret nebanku kreditoriem un tagad cilvēki, lai gan tāpat vēl maksās vairāk, kā par banku kredītiem, tomēr vairs nevarēs ieslīgt pārāk lielās parādsaistībās. Jāsaka gan, ka šāda valdības iejaukšanās nebaku kreditoru nozarē ir īpatnēja un, piemēram, noteikt laiku, kurā drīkst aizņemties naudu un kurā nedrīkst ir viens no dīvainākajiem lēmumiem, kuru mūsu valdība ir pieņēmusi. Protams, no malas jau izskatās cēli pieņemt likumu, kurā tiks aizsargāti alkoholiķi un azartspēļu atkarīgie, bet vai tad mums visiem nav vienādas tiesības un ja nu man tiešām steidzami nakts stundā ir vajadzīga nauda autoevakuatora izsaukšanai vai arī degvielai, lai nokļūtu kādā nelaimes gadījuma vietā? Nebanku kredīti visticamāk tiks izsniegti tieši tādos pašos apjomos, kā jau tas bija 2015. gadā un vienīgais, kas mainīsies ir tas, ka cilvēki varēs aizņemties vēl neapdomīgāk, jo kopējā nauda kas būs jāatmaksā noteikti nevarēs pārsniegt šos 100%. Iespējams arī, ka tiks izsniegt kredīti uz ilgākiem termiņiem un jau sākot no 1. Janvāra visi nebanku kreditori izmainīja savu aizdošanas politiku un vairs neizsniegs kredītus mazāk par 7 vai 15 dienām.