ASV finanšu rādītāji
Neskatoties uz to, ka negaidīti slikto laika apstākļu dēļ gada pirmajos mēnešos Amerikas Savienoto valstu ekonomiskā izaugsme bija apstājusies, šobrīd tā atkal ir atgriezusies uz izaugsmes ceļa. Arī pērnā gada pēdējā ceturksnī izaugsme bija kļuvusi lēnāka nekā iepriekš, tādēļ tās palēnināšanos nevar skaidrot tikai ar negatīvo laika apstākļu ietekmi, bet arī ar citiem ekonomiskiem faktoriem, kurus aplūkosim raksta turpinājumā.
ASV ekonomikas spēks slēpjas galvenokārt tās darba tirgū, jo tās nodarbinātības rādītāji, salīdzinot tos ar citu pasaules valstu nodarbinātības rādītājiem, ir ļoti labi. Noteikti jāpiemin, ka pašlaik Amerika beidzot ir atjaunojusi 8,8 miljonus darba vietu, ko tā bija zaudējusi ekonomiskās krīzes gados. Ja runājam vēl precīzākos skaitļos, jāmin, ka ASV ekonomika pašlaik rada vairāk nekā 200 000 darba vietas mēnesī, līdz ar to bezdarba līmenis jau tagad ir samazinājies līdz 5,5%. Straujš bezdarba pieaugums novērojams laikā no marta līdz maijam (no 5,3% līdz 5,5%), jo šajā laikā, pieaugot optimismam par iespējām atrast darbu, simtiem tūkstošu ASV iedzīvotāju sāka meklēt to. Konkrēti maijā tika radīti 280 000 jaunu darba vietu. Arī šis skaitlis ir ievērojami lielāks nekā prognozēts un bijis ziemas stagnācijas laikā.
Diemžēl jāsaka, ka ne vien nodarbinātības rādītāji ir palielinājušies, bet arī inflācija ir augusi, tuvojoties 2% atzīmei. Ņemot vērā inflācijas pieaugumu, var paredzēt, ka ASV būs novērojams ātrāks procentu likmju pieaugums nekā Eiropas valstīs. Šī iemesla dēļ ir paredzama arī ASV dolāra vērtības nostiprināšanās attiecībā pret eiro. Nav noslēpums, ka jau tagad jūtam ASV dolāra vērtības palielināšanos attiecībā pret eiro. Jāuzsver, ka eiro nav vienīgā valūta, pret kuru ir vērojams dolāra pieaugums – dolāra vērtība ir palielinājusies arī attiecībā pret sterliņu mārciņu un jēnu. Jāmin, ka šis pieaugums nav viennozīmīgs – ir vērojami kā vērtības kāpumi, tā arī kritumi, kā jau tas valūtas tirgū notiek.
Šī gada pirmajā pusē ASV ekonomiskā izaugsme bija sasniegusi 2,3% gadā. Jāsaka, ka šis pieaugums ir nozīmīgs, ja ņem vērā, ja gada sākumā pieaugums bija vien 0,6% apmērā. Kā skaidro ASV statistikas birojs, izaugsmes pieaugums ir skaidrojams ar patērētāju pieaugošajiem tēriņiem un salīdzinoši zemajām degvielas cenām. Runājot par patērētāju tēriņiem, kas ir lielākais ASV ekonomikas dzinējspēks, jo veido vairāk kā divas trešdaļas ASV ekonomisko aktivitāšu, jāmin, ka gada pirmajā pusē tie palielinājās par 2,9% no 1,8% gada sākumā. Jāsaka, ka patērētāju tēriņi aug ne tikai šajā gadā – arī pērnā gada beigās patērētāju tēriņiem bija novērojams pieaugums par 4,4%. Jāsaka, ka kopumā tas ir straujākais pieauguma temps kopš 2006. gada sākuma.
Amerikas Savienoto valstu IKP jeb iekšzemes kopprodukts gada laikā ir izaudzis par 2,2%, un tas tomēr ir mazāk nekā pērn.
Ja runājam par privāto sektoru, jāmin, ka uzņēmumu peļņa pēc nodokļu nomaksas pērnā gada beigās bija samazinājusies par 1,6%. Šis samazinājums ir skaidrojams ar dolāra spēcīgās vērtības ietekmi uz starptautisko uzņēmumu peļņu, kas lika tai samazināties. Šogad šī situācija ir krietni uzlabojusies, jo jau šī gada 1. ceturksnī peļņas pieaugums pēc nodokļu nomaksas bija 4,7%. Runājot par peļņu kopumā, jāmin, ka pērnajā gadā peļņa samazinājās par 8,3%, kas ir straujākais gada kritums, kas novērots kopš 2008. gada.
Nav komentāru