Nozīmīgu daļu no veiksmīga finanšu menedžmenta sastāda spēja pieņemt pārdomātus lēmumus, kas balstīti uz jūsu dzīves prioritātēm un izpratni par to, kā konkrētais darījums ietekmēs jūsu dzīvi. Veicot pirkumu vai jebkādu citu finanšu darījumu, noteikti izvērtējiet, ko jūs iegūsiet no tā? Tādā veidā iepirkšanos un naudas tērēšanu kopumā var pārvērst par kaut ko pozitīvu, kam būs tikai labvēlīga ietekme. Šeit būs dažas no lietām, ko vajadzētu izvērtēt, veicot katru lielāku pirkumu.

1. Vai jūsu ģimene un tuvinieki šo pirkumu novērtēs

Pirms kaut ko pērkat, noteikti padomājiet par ieguvumiem, vai, tieši pretēji, zaudējumiem, ko gūs jūsu ģimene vai citi tuvākie cilvēki, kas vēlas jūsu laiku un uzmanību. Piemēram, ja gribat tērēt naudu spēļu konsolei, jums jāizdomā, ko par to teiks cilvēki, kas vēlas jūsu uzmanību. Vai viņi labprāt spēlēs ar jums kopā spēles un priecāsies par šo lēmumu vai tomēr jūs būsiet vienīgais, kam šis pirkums dos kādu labumu un pārējie cietīs, jo jūs ar viņiem pavadīsiet kopā mazāk laika? Protams, ja jūs dzīvojat viens un esat pilnībā patstāvīgs, citu viedoklis un vēlmes jums nav jāņem vērā un jāfokusējas tieši uz saviem ieguvumiem.

2. Kā šis pirkums ietekmēs jūsu laiku

Ja šajā dzīvē ir kaut kas svarīgāks par naudu, tad tas ir laiks. Tieši tāpēc, pirms jebkura lielāka pirkuma izdarīšanas ir jāizvērtē, kā tas ietekmēs jūsu laiku. Ja iegādāsieties lietu, kas jūsu brīvo laiku patērēs, piemēram jau minēto spēļu konsoli, tas iespējams nebūs labs darījums. Kaut gan spēļu spēlēšana jums var sagādāt prieku, padomājiet par citām alternatīvām, kā šo laiku varētu izmantot. Vai jūs nebūtu daudz priecīgāks, pavadot laiku kopā ar ģimeni kādā ceļojumā vai brīvdienu izbraukumā? Savukārt, tāds pirkums, kā, piemēram, trauku mazgājamā mašīna, gan jūsu brīvo laiku pavairos, jo nebūs jāvelta tik daudz laika netīro trauku mazgāšanai. Ja cenu par šo preci mēs pārvēršam brīvajās stundās katru mēnesi, ko varam pavadīt ar ģimeni vai draugiem, ieguvums noteikti ir tā vērts.

3. Kā šis pirkums ietekmēs jūsu veselību

Protams, arī veselība ir ļoti svarīga un ja, tērējot naudu, varam to uzlabot, tad tas pavisam noteikti ir tā vērts. Naudu pavisam noteikti nevajadzētu tērēt nekam, kas negatīvi ietekmē veselību tiešā veidā, kā piemēram, cigaretes, alkohols vai neveselīga pārtika, kā arī vajadzētu izvairīties no naudas tērēšanas precēm un pakalpojumiem, kas veselību negatīvi ietekmē netiešā veidā, kā piemēram, televizors, jo tas veicina mazkustīgu dzīvesveidu. Savukārt, precēm, kas jūsu veselību uzlabos, noteikti naudu nevajadzētu taupīt. To skaitā ir gan, piemēram, medicīnas preces un pakalpojumi, kas ir veselības nodrošināšanas pats pamats, gan arī, piemēram, sporta aprīkojums, kas pamatā domāts hobijiem, bet arī dos labumu veselībai.

4. Vai prece uzlabos dzīves kvalitāti

Izvērtējiet vai šī prece jūs padarīs laimīgu un uzlabos jūsu dzīves kvalitāti jebkādā veidā? Piemēram, ja vēlaties doties ceļojumā, jo patiešām izbaudāt šo procesu un vēlaties gūt neaizmirstamu pieredzi, to noteikti vajadzētu darīt un naudu tam žēlot nevajadzētu, tomēr, ja dodaties ceļojumā tāpēc, ka visi tā dara, kaut gan tas nemaz nav jūsu aizucinājums, no šīs idejas vajadzētu atteikties. Nemaksājiet naudu par neko, ko patiesībā nevēlaties. Jums nevienam nekas nav jāpierāda un jūs pelnāt naudu, lai varētu nodrošināt sev labu dzīvi, taču to, kas ir laba dzīve, katrs ir tiesīgs izvērtēt pats.

Pamatā tā visa doma ir likt jums saprast, vai finanšu darījums, ko plānojat veikt, patiešām pozitīvi ietekmēs jūsu dzīvi. Godīgi izvērtējiet, kas ir jūsu prioritātes dzīvē un saprotiet vai naudas tērēšana konkrētajā gadījumā šīs prioritātes ietekmēs pozitīvi, negatīvi vai neietekmēs vispār. Naudu pelnīt ir grūti, tāpēc vismaz pirms katra pirkuma pārliecinieties, ka gūstat no šīs grūti pelnītās naudas maksimālu labumu.