Gluži tāpat kā darbojas salīdzināšanas tabula, ir iespējams atrast arī dažādus citus trikus, lai labāk izvērtētu, kādus finansiālos lēmumus pieņemt. Jūs varat pat neaizdomāties, ka salīdzinoši viegli lēmumi var ievērojami mainīt jūsu kvalitāti un pieejamos līdzekļus.

Apņemšanos var būt grūti īstenot – jo īpaši, kad tas ir saistīts ar jūsu finansiālo dzīvi. Apmaksāt parādu un ietaupīt savai nākotnei var likties pārāk lieli uzdevumi, un budžeta izveide vienkārši izklausās garlaicīga. Šeit ir pāris finanšu padomi, kurus jūs varat izmantot katru dienu.

1. Aprēķiniet savu parādu

Nodokļu atmaksa var būt kopīgs mērķis katram gadam, bet pirmais solis ir izveidot sarakstu ar visiem, kam jūs esat parādā. Izveidojiet sarakstu ar katru parādu, kā arī var gadīties, ka tiem klāt nāk pašreizējā procentu likme, ja tas ir kāds aizdevums. Kad esat izveidojis sarakstu, jūs varat izveidot plānu atmaksāt savus parādus vai būtiski samazināt tos nākamo 12 mēnešu laikā.

2. Aprēķiniet ikdienas procentus

Ja jums ir studentu aizdevumi, jūs varētu uzskatīt tos par “labiem” parādiem, jo galu galā tas ir jūsu izglītībai. Bet, kad jūs pievienojat, cik daudz procentu jūs uzkrājat katru dienu, jūs varētu domāt savādāk. Izmantojiet šo formulu, lai noteiktu ikdienas intereses:

(procentu likme) x (pašreizējais pamatsummas atlikums) ÷ (dienas skaits gadā) = dienas procenti

3. Automatizējiet savus ietaupījumus

Jūtieties, ka jūs nevarat atļauties ietaupīt? Šis ir viens triks, ko izmēģināt. Ir vērts automatizēt ietaupījumus. Neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs ir ietaupījums, viss, kas nepieciešams, ir tieša depozīta izveidošana ar algu vai automātiska atskaitīšana no citiem ienākumiem.

4. Veiciet ikgadēju pārskatu

Indivīdiem jābūt vismaz ikgadējai izpratnei par savām finansēm. Tas nenozīmē, ka katru gadu tiek veikta pilna finanšu pārveidošana, bet tas varētu nozīmēt nelielu izmaiņu veikšanu, kas ilgtermiņā var atmaksāties pat vairāk nekā sākumā šķiet. Kā daļu no šī gada pārskata ir ieteicams apskatīt jūsu pensijas uzkrājumu un investīciju sadali, kā arī novērtēt savu budžetu un noteikt jaunus mērķus. Iespējams, vēlēsieties pieaicināt ekspertus arī ikgadējai pārskatīšanai, ja esat piedzīvojis lielas izmaiņas. Ik pēc pāris gadiem – vai tad, kad ir noticis galvenais dzīves notikums, piemēram, laulības vai bērna piedzimšana, ir ieteicams tikties ar konsultantu, lai rūpīgi izpētītu jūsu finanšu plānu. Tā kā dzīve mainās, jums var būt nepieciešams mainīt savas finanses tādā veidā, kā jūs nekad neesat iedomājies.

5. Uzrakstiet savus mērķus

Vai jūs zinājāt, ka, vienkārši nosakot un arī uzrakstot savus mērķus, jūs, visticamāk, faktiski tos arī sasniegsiet? Jums būtu jābūt tendētam uz visu mērķu sasniegšanu – lielu vai mazu. Vai tā ir māja, jaunu kleitu, jauna automašīna vai brīvdienas, tas liek vairāk pievērst uzmanību saviem ikdienas pirkumiem, piemēram, 20 eiro krekls ir mazāk pievilcīgs, kad jūs zināt, ka varat ietaupīt kaut ko labākam un arī svarīgākam.

6. Izaudiet dienu bez tēriņiem

Dažreiz izdevumi var kļūt par neprātīgu ieradumu. Jo vairāk jūs to darīsit, jo vieglāk ir šķirties no naudas. Tikai vienu dienu šajā mēnesī, apņemieties pavadīt dienu bez papildus izmaksām. Jūs varētu ietaupīt kaut kur daudz vairāk, atkarībā no tā, cik daudz jūs parasti tērējat. Tas ir labs veids, kā sasniegt pārejas periodu un pārvērtēt savus izdevumu ieradumus.

7. Uzstādiet brīdinājumus

Iegūstiet labāku kontroli pār savām finansēm, reģistrējoties e-pasta vai cita veida teksta brīdinājumiem vai atgādinājumiem par jūsu kredītkartēm, studentu aizdevumu un citām finanšu saistībām. Iestatīt brīdinājumus par bankas kontiem un karšu kontiem. Tie var jums atgādināt par maksājumiem un brīdināt jūs par lieliem darījumiem. Atvēlēt piecas minūtes, lai to noformulētu var palīdzēt izvairīties no nokavētiem maksājumiem, pārtēriņa maksām un citām dārgām kļūdām.

8. Izveidojiet failu par nodokļiem

Nodokļu sezona tuvojas, tāpēc ir pienācis laiks organizēt. Sāciet izmantot visu savu nodokļu informāciju, lai jūs būtu gatavs nodokļu laikā. Pierakstiet informāciju par labdarības dāvanām, nemateriālās vērtības ziedojumiem, ienākumiem no blakusdarbiem utt.

9. Plānojiet ātras maltītes

Iespējams, ka ir cilvēki, kam patīk gatavot un tīrīt katru dienu pēc darba, taču pastāv maza iespējamība, ka kāds tādu ir saticis. Lielākajai daļai cilvēku ir tieši pretēji. Ēst gatavošana var būt patīkama, bet bieži vien kļūst apgrūtinoša un arī dažādas sastāvdaļas var izmaksāt vairāk nekā jūs cerējāt. Ir ieteicams ik pa laikam gatavot ātras un vieglas maltītes uz lēnas plīts. Uz lēnas plīts jūs varat sagatavot maltītes dienām un neuztraukties par to, ka varētu kaut ko sadedzināt. Jūs ievietojat ēdienu, iestatiet taimeri, un tas ir gatavs, kad atgriežaties mājās, kas mums visiem palīdz izvairīties no kārdinājuma kaut ko iegādāties, pirms nonākt mājās, jo mēs esam pārāk noguruši gatavot. Un pārpalikumi vienmēr ir garšīgi.

10. Palieliniet savu pensijas iemaksu

Kad jūs maksājat parādu, ir viegli nepievērst pietiekamu uzmanību jūsu nākotnei, bet laiks ir jūsu pusē, un procenti var kļūt par jūsu labāko draugu, ja jūs sākat ietaupīt tagad. Ir ieteicams palielināt jūsu izdienas pensiju kaut vai mazliet. Vienkārši piesakieties savā fondā un palieliniet savu iemaksu likmi par 10%. Tas var būt ļoti labs risinājums, ja jums jau ir kāds naudas pārpalikums un jūs neesat īsti pārliecināts, ko ar to darīt. Līdz ar to noteikti nevajadzētu būt lielām problēmām veiksmīgi uzlabot savu finansiālo situāciju vecumdienās, kam nav jābūt atkarīgai tikai no darbadevēja. Bieži vien ir dzirdēts par protestiem Latvijā no pensionāru puses, jo pensijas ir krietni zem vidējā Eiropas līmeņa. Tas var skart katru, jo ne visi cilvēki ir bijuši bezatbildīgi vai ar sliktu darba devēju. Ir jāņem vērā, ka arī darbs, kas veikts Latvijas PSRS laikā netiek skaitīts pie pensijas gadiem, lai gan cilvēks tajos gados ir strādājis. Tāpat ir arī citi aspekti, kam ir vēlams pievērst uzmanību.

Ir dažādi veidi kā ir iespējams uzlabot savu finansiālo situāciju. Sevišķi, ja jums ir laiks, ko ir iespējams veltīt vienkārši, lai apskatītos kur tieši un cik daudz aiziet jūsu finanses. Galvenais ir atrast pareizo pieeju, jo var būt arī, ka no 10 padomiem neviens nesniedz pašu labāko risinājumu un ir vajadzīga profesionāla palīdzība. Tāpat arī nav jāgaida noteikts laiks, lai pievērstu uzmanību savai situācijai, kā arī nevar vienmēr paļauties uz aizdevumiem, ja nav izpratnes par to atmaksu un kā tas mainīs visu situāciju. Līdz ar to katra situācija ir individuāla un arī vienkāršie ātrie triki var nebūt tik ātri vai iedarbīgi. Vienmēr ir iespējams ar kaut ko sākt un izmēģināt, lai rastu labāku risinājumu, kad tas ir nepieciešams.