Runājot par naudu, finansēm un kredītiem nereti ir jāiekļauj ne tikai ikdienas lietas, kas saistītas ar naudas pelnīšanu, tērēšanu un kredītu atmaksu, bet arī tas, kā jāietaupa nauda. Taupīt naudu var būtībā visās dzīves jomās, bet viena no vietām, kur to ir izdarīt vienkārši un bez lieka riska ir nomainot savā mājā gaismekļus no ierastajām spuldzītēm uz energoefektīvajām spuldzēm, tādā veidā investējot naudu sākumā un pēc tam iegūstot lielu atdevi ilgtermiņā. Šādi nomainot spuldzītes, protams nebūs iespējams ietaupīt simtiem gadā Eiro( ja nu vienīgi tev nepieder veikals vai fabrika), bet dažus desmitus Eiro tu spēsi ietaupīt un tālāk jau tas, ko tu ar šo naudu darīsi būs atkarīgs pilnībā no tevis.

Sākumā salīdzināsim dažādās spuldzīšu tehnoloģijas:

  • Kvēlspuldzes – Mums viszināmākās spuldzītes ir Edisona pilnveidotās kvēlspuldzes, kas vairākus desmitus gadu bija labākā un būtībā vienīgā izvēle, kad runa gāja par apgaismojumu, jo šīs visas jaunās tehnoloģijas nebija pietiekoši attīstītas un bija dārgas. Edisona kvēlspuldzes nāk dažādos veidos un enerģijas tēriņu apmērā, bet parastā 100 vatu spuldzīte ir viena no zināmākajām un pasaulē pieņemtākajām gaismas vienībām, un visi taču, apmēram, var iedomāties cik daudz gaismas var saražot viena šāda 100 vatu spuldzīte, un tāpēc šo arī ņemsim par piemēru tālākiem aprēķiniem. Šīs kvēlspuldzes būtībā ir diezgan neefektīvas un tāpēc arī šīs spuldzītes tērējot šos 100 vatus rada gaismu kas ir pielīdzināma aptuveni 1700 lumeniem, jeb aptuveni 17 lumeni par katru izlietoto vatu.

  • Dienas gaismas(CFL) spuldzes – Dienas gaismas spuldzes nu jau ir kļuvušas par vienu no galvenajām gaismas tehnoloģijām, jo salīdzinot ar parasto kvēlspuldzi šī tehnoloģija ir vismaz 4 reizes efektīvāka tieši šajā enerģijas pret izdotās gaismas daudzumu. CFL spuldzes vēl jo projām ir salīdzinoši dārgākas, ja salīdzinām tās ar kvēlspuldzēm, jo ražotājiem ir ne tikai jārada spuldzīte bet arī balasts, kas noturēs enerģiju vienā līmenī un pārveidos to, spuldzei nepieciešamā veidā. Un, lai gan cena vēl jo projām ir krietni lielāka, tomēr tā, pēdējos gados, ir krietni sarukusi un patreiz cilvēki ieraugot veikalā abas šīs spuldzītes daudz vairāk apsver vai tomēr ir izdevīgi pirkt šīs kvēlspuldzes vai tomēr labāk iegādāties energotaupīgās CFL spuldzes.

  • LED spuldzes – LED jeb gaismu izstarojošo diožu tehnoloģija ir jaunākā no šīm trijām un tā arī ir visefektīvākā, esot vēl 2 reizes efektīvāka, kā CFL spuldzes, un tajā pašā laikā vismaz 6 reizes efektīvāka, kā kvēlspuldzes. LED gaismekļi pagātnē bija ļoti dārgi, jo, lai saražotu šāda veida lampas ir nepieciešamas ļoti daudz diodes un to ražošana nav nemaz tik vienkāršs process. Bet pēdējo gadu laikā ražotājiem ir izdevies pietuvināt cenas CFL spuldzītēm un arī efektivitāte ir krietni uzlabojusies. LED spuldzēm ir ne tikai krietni labāka efektivitāte, bet gan arī to mūža ilgums ir krietni ilgāks, un tāpēc investējot lielāku naudu sākumā ir iespējams ilgtermiņā ietaupīt krietni lielāku naudas daudzumu.

Nu kad esam apskatījuši vispusīgi šīs trīs tehnoloģijas varētu veikt dažus aprēķinus, kas labāk parādītu, kā tieši ir iespējams ietaupīt naudu nomainot savas spuldzītes. Veicot šādus aprēķinus, protams, ir jāņem vērā ļoti daudz un dažādi faktori, bet, lai salīdzinātu šos lielumus es ņemšu vidējos lielumus gan no spuldzīšu izmaksām, darbības ilguma un arī citām vērtībām. Bet vispirms mums ir šie lielumi jādabū, lai varētu veikt gala aprēķinus:

  1. Cena – Skatoties uz spuldzīšu cenām redzams, ka parastās 100W kvēlspuldzes maksā aptuveni 50 centus, CFL spuldzīte, kas ir pielīdzināma 100W kvēlspuldzei maksā aptuveni 2 Eiro, bet LED spuldze, kas ir pielīdzināma šiem 100 Vatiem maksā vismaz 7 Eiro, un tas nozīmē, ka CFL spuldzes ir 4 reiz dārgākas, kā kvēlspuldzes, bet LED spuldzes ir aptuveni 14 reizes dārgākas, kā kvēlspuldzes un 3 reizes dārgākas, kā CFL spuldzes.

  2. Mūža ilgums – Vidējai kvēlspuldzei mūža ilgums ir aptuveni 1200 stundas, CFL spuldzei, tas ir aptuveni 8000 stundas,bet LED spuldzēm tas jau ir 50000 stundas, un tas savukārt nozīmē, ka CFL spuldzes ir aptuveni 7 reiz ilgāt dzīvot spējīgas, kā kvēlspuldzes, bet LED spuldzītes ir pat 40 reižu izturīgākas nekā kvēlspuldzes un 6 reizes ilgāk dzīvot spējīgas, kā CFL spuldzītes.

  3. Efektivitāte – Efektivitāte būs pats galvenais šī aprēķina skaitlis, jo ņemot parasto kvēlspuldzi, tād 100 iztērētie vatu saražo 1700 Lumenus, jeb 17 lumeni pret vatu, bet CFL spuldzēm šis rādītājs jau ir virs 60 lumeniem par katru vatu, bet LED spuldzītēm jau tas pietuvojas pie 100 lumeniem pret vatu.

Un, nu, kad mums ir zināmi visi lielumi varam veikt aprēķinus, cik katra spuldzīte iztērē enerģiju savas dzīves laikā un kāda tad ir šī kopējā izmaksa, lai pēc tam to salīdzinot varam izvēlēties efektīvāko. Ņemsim vērā, ka 1 Kilovats elektrības maksā aptuveni 10 centus, lai vieglāki būtu aprēķini. Aprēķināsim arī izmaksas gadā visu laiku dedzinot šo vienu spuldzi, un tas būs 8765 Stundas!

  • Kvēlspuldze – 100W

    • Maksā par vienu spuldzīti = 50 centi,

    • Spuldzītes jāmaina 40 reizes = 20 E,

    • Degot 50 tūkstošus stundu izmaksās – 500 Eiro,

    • Kopējās izmaksas = 520 E,

    • Izmaksas gadā = 87 E elektrība + 3.5 E spuldzes = 90.5 E

  • CFL – 28W

    • Maksā par vienu spuldzīti = 2 E,

    • Spuldzītes jāmaina 6 reizes = 12 E,

    • Degot 50 tūkstošus stundu izmaksās – 140 Eiro,

    • Kopējās izmaksas = 152 E,

    • Izmaksas gadā = 24.5 E elektrība + 2 E spuldze = 26.5 E

  • LED – 17W

    • Maksā par vienu spuldzīti = 7 E,

    • Spuldzītes jāmaina 1 reizes = 7 E,

    • Degot 50 tūkstošus stundu izmaksās – 85 Eiro

    • Kopējās izmaksas = 92 E

    • Izmaksas gadā = 15 E elektrība + 7 E spuldze = 22 E

Kā redzams, tad pirmajā gadā apmainot vienu spuldzīti ir iespējams no 90 Eiro cenu samazināt līdz 26 Eiro ar CFL spuldzēm un līdz 22 E ar LED spuldzēm, bet ņemot vērā, ka LED spuldzes ir spējīgas darboties pat 5 gadus no vietas, tad tikai ilgtermiņā ir redzams īstais ietaupījums un no vienas spuldzītes apmaiņas no parastās kvēlspuldzes uz LED spuldzi ir iespējams iegūt pat 400 Eiro ietaupījumu LED spuldzītes mūža garumā.

Protams sākotnējās investīcijas būs daudz lielākas, jo mājās mums taču ir daudz gaismekļu un ne jau visu laiku tie ir ieslēgti, bet ilgtermiņā ietaupījums ir visai iespaidīgs, un nomainot spuldzītes no aprastajām kvēlspuldzēm uz CFL arī ir iespējams ietaupīt vismaz 300 Eiro šo 50 tūkstoš stundu garumā, tāpēc es noteikti gribētu ieteikt visiem padomāt par to, kādus gaismekļus tie lieto un vai ilgtermiņā zaudēt naudu ir tik patīkami, vai tomēr investējot mazliet vairāk naudas var ietaupīt šādas milzīgas naudas summas.