Finanses ir sarežģīta lieta. Tās ir neērtas. Tām ir liela likme. Tās ir lēns process, lai visu izdarītu pareizi. Un tās piedāvā daudz iespējas kļūdīties, bet, iegūstot jaunas zināšanas par finansēm, esmu ieguvis mazliet gudrību un pieņēmis dažus labus ieradumus. Mazām izmaiņām ir liela ietekme, un ceļš uz stabilu finanšu struktūru sākas ar vienu soli. Šeit ir pieci principi, kas agrāk likās nepārspējami grūti, bet vairs nē.

1. “Vienmēr jābūt budžetam.”

Kad es vēl biju pavisam mazs un dabūju savu pirmo kabatas naudu, manam tēvam bija viens nosacījums, kas saistīts ar manu naudas saņemšanu: mēneša beigās man bija jāiesniedz viņam ikmēneša izdevumu pārskats. Tas man bija kā zobu sāpes, jo es biju stulbs un aizmāršīgs, un tā vienmēr bija neērti pieredze, bet par visiem pareizajiem iemesliem. Tādā veidā, “atbildot” par saviem izdevumiem, es ļoti labi apzinājos, cik daudz es tērēju, un vai es jutos labi par veikto pirkumu. Mans tēvs nekad neko neteica par to, kā es tērēju šo naudu, bet es vienmēr varēju pateikt, ka viņš bija skumjāks to mēnešu laikā, kad es bija izsviedis lielāko daļu savas kabatas naudas niekos vai arī kad es pēc skolas pārāk intensīvi biju iegādājies našķus.

Kā vēl ir iespējams papildināt budžetu? Izmanto izvēlni salīdzini un izvēlies, lai atrastu sev labāko aizdevumu!

Šī ir pieredze, kuru esmu paņēmis līdzi ar savā pieaugušā dzīvē. Es izsekoju saviem izdevumiem rūpīgi. Es bieži pārbaudu savas finanses. Es joprojām izjūtu nožēlu par pārāk lieliem līdzekļu tēriņiem vai tukšiem izdevumiem. It īpaši 2018 gads ir bijis izaugsmes un mācīšanās gads. Es esmu savā pirmajā karjeras darbā. Es gatavojos ievākties kopā ar savu partneri, pirmo reizi dzīvē es varu izpētīt kādas sekas radīs budžeta veidošana saistībā ar diviem ienākumu avotiem. Runājot par mājām, mēs ļoti iespējams to iegādāsimies jau pavisam drīz! Lai gan man tagad ir vairāk naudas nekā jebkad agrāk, sekot līdzi ir kļuvusi vēl svarīgāka! Saprotiet visas sīkās detaļas par un ap savām finansēm!

2. “Pirkt mazāk lietas, bet ar nolūku.”

Reiz es pamodos divas stundas pirms jaunu produktu publicēšanas tiešsaistē savā iecienītākajā kosmētikas līnijā. Es atsvaidzināju mājas lapu, līdz mani kārotie produkti paradījās uz ekrāna un es piekrāvu savu groziņu ar visu “nepieciešamo”. Es varētu mierīgi iztērēt 100 eiro tikai sekundēs. Tajā pašā laikā savā dzīvē es bieži vien attapos apmeklējot apģērbu daudz tiešsaistes apģērbu veikalus, lai redzētu, kas ir jauns, un piekraut savu grozu ar modernām precēm, jo tās ir tikai par 20 eiro! Es regulāri pārbaudīju iecienītāko tīmekļa vietni ar jautriem grafiskiem krekliņiem un iegādājoties jebko, kas man kaut mazliet lika pasmieties. Bet tagad man ir tik daudz no šādiem krekliņiem, ka mans skapis ir pārpildīts, un es esmu nolēmis no tiem izveidot segu.

Tas bija ārprātīgi. Pilnīgi nepamatoti impulsu pirkumi, kuri, ja es esmu pilnīgi godīgs, bija gandrīz pilnīgi bezjēdzīgi. Metāliska sudraba lūpu krāsa un grafiskais krekliņš var būt jautrs skats parastai dienai pilsētā, bet tas nav īsti ļoti daudzpusīgs izskats. Un tas noteikti neraksturo nobriedušu indivīdu, kas ir drošs par savām finansēm. Pagāja zināms laiks, bet es izgriezu vārdu “ātri” no maniem izdevumu ieradumiem. Nav ātras ēdienreizes. Nav ātras modes. Ja tas man nekalpos ilgstoši, tas nenokļūst manā mājā. Ja tas ir “ātrs” labojums, kas atbilst tikai īslaicīgam aicinājumam, tam nav nekādas nozīmes. Vai tas nozīmē, ka es pērku dārgāku apģērbu? Jā. Jā, tieši tā. Bet tikai tad, kad ir patiesi laiks iegādāties jaunu apģērbu, lai aizstātu vai atjauninātu kādu citu.

3. “Pieņemt ikdienas lēmumus, pamatojoties uz ilgtermiņa mērķiem.”

Kad es pievērsos iespējām kā zaudēt lieko svaru, es ne tikai noteicu galīgo mērķa svaru. Es pa ceļam izvirzīju vairākus mazus mērķus. “Svērt tik un tik daudz pirms konkrēta pasākuma.” “Spēt uzvilkt izmēru mazākas drēbes pēc trīs mēnešiem.” Mani mērķi svārstījās no bezgalīgi vienkāršiem, pilnīgi saprotamiem ar nedaudz darbu līdz tādiem, kas šķita pilnīgi neiespējami, bet tie turēja mani uz šī ceļa.

Es uzskatu, ka tā pati filozofija darbojas jūsu finansēs. Iestatiet vairākus mērķus, kas attiecas uz dažādām jūsu finansiālās dzīves jomām, un piefiksējiet, kā jūs tās izpildījāt. Mans pirmais galvenais mērķis, kuru es aktīvi centos panākt, ir ietaupīt 10 000 eiro. Mana partnera un mans ilgtermiņa mērķis ir iegādāties īpašumu mūsu vecajā koledžas pilsētā, lai to varētu iznomāt. Man ir arī citi ietaupījumu pagrieziena punkti nākotnē. Investīcijas, ko es zinu, ka es gribu izveidot. Es gribu kādu dienu iegādāties dārgu firmas rokas pulksteni. Redziet, ko es domāju?

4. “Izbaudiet iepirkšanās un izšķērdības privilēģijas kā retu aizraujošu notikumu.”

Neliela finansiāla atzīšanās. Pirms pāris nedēļām es atļāvos aizvest savu partneri apēst izsmalcinātu ēdienu kādā no mūsu iecienītākajiem restorāniem. Es gribēju nosvinēt viņa smago darbu, mācoties eksāmenam un atzīmēt laikmeta beigas, kur mēs pametam veco koledžas pilsētu uz visiem laikiem un kopā pārvācamies uz lielpilsētu. Tas bija brīnišķīgs vakars un šis dārgais prieks bija cienīgs dāvinājums īpašā gadījumā, un tas ietvēra austeres. Nākamajā rītā mēs aizgājām uz pusdienām, pasūtījām vairāk austeres tikai tādēļ, ka tā bija svētdiena, un mēs tā gribējām. Tas gan ir kaut kas tāds, ko šobrīd nožēloju.

Ir ļoti trausla līnija starp nelielu izklaidi šad un tad un vieglprātīgu izdevumu, un šis piemērs iemieso to. Tā ir dzīve. Svinības ir tik svarīgas, bet svētdienas vēlā rīta stunda bija tikai vēl viens mirklis manā nedēļā. Es kaunos ierakstīt savā izdevumu budžetā. ka es ēdu austeres divās ēdienreizes pēc kārtas. Tie ir smieklīgi lieli izdevumi. Kas to visu padara sliktāku? Tas, ka šīs patvaļīgās brokastis, mazināja to īpašo sajūtu, kas mums bija par mūsu vakariņām. Es esmu pārliecināts, ka ir cilvēki, kas var atļauties ēst austeres katru dienu. Es neesmu viens no tiem.

5. “Ārkārtas fonds, papildu darbs.”

Maija beigās esmu tikai 3000 eiro attālumā no 10 000 eiro mērķa. Esmu to paveicis divu mēnešu laikā. Viens no šī ietaupījumu plāna svarīgākajiem elementiem bija papildu darbs. Papildus savam ofisa darbam un dažādiem radošiem projektiem, es bieži vien veicu dažādu sīkus rakstu darbus, ko atrodu internetā. Tas tiešām ir fakts, ka esmu burtiski apracis sevi darbā, bet tas ir bijis viens atalgojums, par kuru es nevaru nožēlot. Tagad šie ietaupījumi ir tikai liels krājums, kas tiek papildinās, un drīz man būs nepieciešams to sadalīt ārkārtas gadījumu fondā papildus vispārējam krājkontam.