Gadījuma darbi ir tas darba veids, kur cilvēks nevar būt drošs par šī darba biežumu un tāpēc parasti cilvēki, kas iztiku pelna ar šādiem darbiem strādā sezonālu vai arī citāda veida darbu tādos, kā sprintos, kur tiek paveikts daudz darba un tad ir ilgāka vai mazāka atpūta, līdz tiek atrasts nākamais darbs. Gadījuma darbus, jeb haltūras, protams, strādā arī algota darba cilvēki, lai saņemtu papildus ienākumus savā brīvajā laikā, bet šodien pievērsīsimies tieši tiem cilvēkiem, kuri saņem naudu strādājot tikai šos gadījuma darbus un mēģināsim dot dažādus padomus.

Atšķirības algotam darba no gadījuma darbiem?

Vispirms jau mums vajadzētu noskaidrot, kādas tad īsti ir atšķirības gadījuma darbiem un algotam darbam, jo nezinot šīs atšķirības ir grūti iedomāties, kādus tad padomus šiem cilvēkiem finanšu jomā vajadzētu dot. Vispirms jau jāsaprot, ka algotā darbā cilvēkiem parasti ir stabili ienākumi katru mēnesi neatkarīgi no tā vai viens mēnesis ir īsāks un otrs garāks, kā arī neatkarīgi no tā cik daudz darba devējs dod darbus. Tieši tāpēc salīdzinot ar gadījuma darba strādājošajiem cilvēkiem algotiem darbiniekiem ir relatīvi daudz lielāka drošība, jo tiem, kas strādā uz haltūrām, bieži vien ir diezgan liela neziņa, jo nav iespējams paredzēt, vai pēc katra darba pabeigšanas izdosies atrast jaunu darbu, par ko nopelnīt. Šī drošība bieži vien ir tā, kāpēc algota darba strādājošie nevēlas pāriet uz gadījuma darbiem, pat, ja tā ir iespējams nopelnīt vairāk naudas. Atšķirības abiem šiem darba veidiem ir arī tādas, ka algotā darbā parasti darbus iedala šefs, bet gadījuma darbos tu izpildi klientu pieprasītus darbus gluži, kā būdams pats sev noteicējs un bieži vien šie gadījuma darbus strādājošie izveido arī savus mikrouzņēmumus vai arī individuālā komersanta statusu, lai varētu oficiāli maksāt nodokļus un saņemt valsts sociālās garantijas. Algota darba strādājošiem parasti ir iespējams izvēlēties tos darbus, ko viņi vēlas un atmest tos darbus, ko nevēlas, un tāpēc cilvēkam ir lielāks gandarījums iet uz darbu, jo ir izvēle, ko darīt un ko nedarīt, kur pretī algota darba strādājošai personai ir iespējams tikai pasūdzēties savam bosam par kaut ko un bieži vien atbilde ir tāda, ka, ja nevēlies to darīt, tad iespējams, šis nav īstais darbs tev.

Kā pasargāt sevi un radīt drošību?

Kad tu pamatā strādā tikai algotu darbu, lai nopelnītu sev iztiku, kad tev vajadzētu daudz vairāk domāt par konstruktīvu budžeta veidošanu, kā arī par iekrājumu veidošanu tiem periodiem, kad darba būs mazāk, un tas nozīmē, ka tev būs jāsāk uzskaitīt ienākumi, izdevumi, kā arī jāveic nākotnes plānošana. Ja tu strādā darbus, kas ir sezonāli, tad tev vēl jo vairāk ir jādomā par naudas menedžmentu, jo, lai gan tu sezonas laikā vari nopelnīt daudz vairāk naudas nekā parasti, bet tev šo naudu ir jāietaupa, lai tajā laikā, kad nebūs sezona tu varētu sev maksāt algu un izdzīvot līdz nākamai sezonai. Parasti tieši vasaras sezona ir tā, kur cilvēki nopelna lielākos naudas daudzumus, un tāpēc ziemā tā īsti nav ko darīt un, ja netiek ievērota budžeta uzskaite, tad vasarā nopelnītā nauda var tikt ātri iztērēta un ziemā naudas vienkārši nepietiks. Šādi veidojot vairāku mēnešu drošības spilvenu cilvēks, kas strādā šos gadījuma darbus var justies droši un ja par dažiem darbiem ir iespējams nopelnīt tik daudz, lai pietiktu vairākiem mēnešiem, tad ir iespējams biežāk ņemt atvaļinājumu vai arī strādāt papildus, lai nopelnītu vēl vairāk.

Uzņēmuma veidošana

Ja tev ir pietiekoši daudz darāmā, ka šie darbi jau ir iekrājušies vairākiem mēnešiem, tad, iespējams tev ir jāsāk domāt par papildspēkiem un vairs ne tikai darīt šos darbus vienam, bet sadalīt tos, ņemot darbā kādu citu cilvēku un maksājot viņa vai nu procentus vai algu, ka jebkurā citā algotā darbā. Protams šis solis no vienkārša pašnodarbinātā uz uzņēmuma veidošanu nav viegls, bet, ja tas izdodas, tad ir iespējams nopelnīt vairāk un vai nu strādāt mazāk, vai strādāt tik pat un audzēt savu uzņēmumu, ņemot vēl un vēl papildspēkus. Protams, šādi var rīkoties tikai tad, ja tu vari garantēt šim darbiniekam drošību un vislabākais veids ir tāds, ka tu parādi cilvēkam, ka tev bankas kontā ir pietiekoši rezerves, lai izmaksātu viņam vismaz 6 mēnešu darba algu, un šādi tu vari pārvilināt pat labākos darbiniekus, bet vispirms tev šī nauda jānopelna, un, ja tu vēlies maksāt cilvēkam 500 Eiro algu, tad tev kontā jābūt vismaz 3000 Eiro, kas nosegtu šos 6 mēnešus. Ja tu strādā gadījuma darbus tad, šis raksts noteikti tev palīdzēs, bet atceries, ka vislabākais darbs ir tāds, kas ir jādara pēc iespējas mazāk, jo pat darbi, kur ir iespējams nopelnīt daudz naudu ir nepatīkami, ja tas ko tu dari tev nepatīk, tāpēc, ja tev ir dota tāda iespēja, tad labāk izvēlies darbus, ko tev patīk darīt!