Mājokļu renovācija vienmēr ir bijusi diezgan aprunāta tēma, jo, lai gan ar Eiropas finansējumu pilsētās ir redzams, ka liela daļa no vecajām paneļu un ķieģeļu daudzdzīvokļu mājām tiek renovētas, tomēr cilvēki tā īsti nemaz nezina vai šī prakse ir izdevīga un vai lielās renovācijas izmaksas ilgtermiņā atmaksāsies, it sevišķi, ja jāņem ir hipotekārais kredīts, lai varētu šo renovāciju veikt.

Kur tiek zaudēts siltums mājai?

Lielākā daļa siltuma daudzdzīvokļu mājai parasti tiek zaudēts tieši no sienām un logiem kur aiziet kopumā vismaz 60% no kopējā zuduma, bet no jumta un pirmā stāva grīdas tiek zaudēti pārēji 30%, bet pēdējie 10% paliek no durvīm, ventilācijas un citām vietām, bet tie ir nenozīmīgi, ja salīdzina ar to siltumu, kas tiek zaudēts caur sienām un logiem, tāpēc arī renovējot māju galvenais ir siltināt sienas un nomainīt logus, bet pēc tam jau arī jumtu un vēl labāk ja tiek nomainīts arī siltummezgls, jo tas karstā ūdens padevē nenotiek zudumi un nav tā, ka vannas istaba un tualete ziemā ir karstākās vietas mājās, jo tajās mazajās telpās iet tieši šī siltuma mezgla caurules.

Kredīts un tā procenti?

Lai varētu veikt daudzdzīvokļu mājas renovāciju siltinot to, mainot dažādas siltuma trases, kā arī mainot logus, mājas apsaimniekotājam parasti ir jāņem kredīts kādā no lielākajām Latvijas bankām un šie kredīti aprasti ilgs vismaz 10 gadus, bet parasti tiek ņemti pat līdz 15. gadiem un tādā veidā tikai ir iespējams samazināt šos ikmēneša kredīta atmaksas nosacījumus tik zemus, lai tie sakristu ar ietaupījumu, kas tiks saņemts no šīs renovācijas. Šis noteikti nav nekāds SMS kredīts un lai saņemtu aizdevumu ir jāiziet cauri neskaitāmiem papīru kalniem un tikai tad banka izvērtēs, vai kredītu piešķirt ir izdevīgi. Protams bankas vai privātie kreditori arī vēlas uz šiem kredītiem nopelnīt un lai gan vidējās procentu likmes tā arī netiek izpaustas, tomēr tās noteikti ir vismaz 5% līdz 7% un tas nozīmē, ka 15 gadu laikā tiks pārmaksāti vismaz 50% no kopējās saņemtās summas tikai procentu maksājumos vien. Lai saņemtu šādu kredītu mājai ir jāatbilst dažādiem nosacījumiem un sākumā kredīts jāņem ir par visu renovācijas summu un tikai pēc tam Eiropas savienības fonda finansējums var nosegt daļu no šī kredīta atmaksājot to bankai un samazinot kredīta ikmēneša maksājumu apjomu.

Patiesie ietaupījumi?

Lai gan parasti tiek lēsts, ka rēķini ziemā būs vismaz par 50% mazāki nekā pirms renovācijas, tad tomēr ne visiem projektiem tiek iegūsti tik lieli ietaupījumi un ir redzēts, ka rēķini samazinās tikai par 30% un citreiz pat vēl mazāk, bet ir arī projekti kur rēķini samazinās par vairāk kā 50%. Bet parasti ir tā, ka samazinoties šiem apkures rēķiniem kopējā summa, kas jāmaksā izlīdzinās, jo ir taču jāmaksā kredīts un tas nebūt nav no tiem lētākajiem priekiem. Visticamāk, ka pēc šāda remonta vairākus gadus vasarā sanāks maksāt krietni vairāk, nekā līdz šim, bet ziemā maksājums būs aptuveni vienlīdzīgs, tāpēc cilvēki savā maciņā ietaupījumus nejutīs un pat tieši otrādi vasarā sakarā ar kredīta atmaksu būs jāmaksā tieši vairāk nekā līdz šim.

Kā veikt šo renovāciju?

Renovāciju parasti veic kāds no lielajiem uzņēmumiem, kas piedāvā vislētāko samaksu un to dara konkursā, kur var piedalīties burtiski jebkurš. Šos konkursus izsludina pats ēkas apsaimniekotājs, un, ja tiek savākti vairāk kā 51% no kopējā iedzīvotāju skaita parakstos, tad ar šiem parakstiem un konkursa rezultātiem var doties uz banku un gaidīt kreditora atbildi, un, ja atbilde ir pozitīva, tad var sākt notikt renovācija, bet pēc tam kad renovācija ir pabeigta, tad ir iespējams pretendēt uz šiem Eiropas kohēzijas fondu finansējumiem, kas var nosegt pat 40% no kopējās renovācijas maksas.