Cilvēki pie bagātības tiek dažādos veidos. Kāds smagi strādā, lai nopelnītu naudu, kādam paveicas ar laimestu loterijā vai iespaidīgu mantojumu, bet vēl kādam izdodas nopelnīt ar oriģinālām idejām. Tomēr, neatkarīgi no tā, kā, kādā veidā un cik daudz naudas cilvēks iegūst, viņa finansiālo labklājību ilgtermiņā nosaka tieši dažādas rakstura īpašības, prasmes un zināšanas par to, kā pārvaldīt savu naudu. Tieši tāpēc, daži var notriekt vairākus miljonus pāris gadu laikā, bet citi uzaudzēt bagātību no dažiem simtiem eiro. Kas tad ir tās prasmes un īpašības, ar ko ir apveltīti visi finansiāli veiksmīgie cilvēki?

Prasme domāt ilgtermiņā

Pats svarīgākais, lai uzkrātu un noturētu bagātību ir, prasme domāt ilgtermiņā. Ikviens var kļūt bagāts, taču tad ir jāatsakās no šodienas patēriņa par labu nākotnes patēriņam jeb jāinvestē. Tas attiecas gan uz finanšu investīcijām, gan arī jebkādiem ieguldījumiem, kas nākotnē varētu nest peļņu. Tā piemēram, ir svarīgi investēt sevī, savā izglītībā un zināšanās. Ja veltīsiet savu laiku un naudu tam, lai izglītotu sevi, nākotnē tas atmaksāsies, jo ar savām zināšanām vatēsiet nopelnīt naudu. Protams, arī kapitāla investīcijas dažādos finanšu un vērtspapīru tirgos mūsdienās ir svarīgs nosacījums, lai varētu noturēt naudas vērtību vai pat pelnīt naudu ar savu kapitālu. Daudziem ir grūti dzīvot taupīgi šodien, lai varētu nodrošināt labāku finansiālo nākotni, taču tā ir neatņemama sastāvdaļa bagātības un labklājības veidošanā.

Prasme uzstādīt labus finanšu mērķus

Ļoti svarīgi ir arī prast sev uzstādīt mērķus un izvirzīt uzdevumus šo mērķu sasniegšanai. Darbu vienmēr paveikt ir daudz vieglāk, ja saprotiet, kas tieši jums jādara un kā to paveiksiet. Tā jebkurš mērķis var tikt sasniegts noteiktā laikā, jo virzība uz priekšu notiek ar maziem solīšiem. Sākotnēji mērķu uzstādīšana varbūt arī neliekas pārāk sarežģīta, taču labus mērķus uzstādīt prot vien retais. Labs mērķis ir reālistisks, taču tajā pašā gana ambiciozs, turklāt tam jābūt arī ļoti konkrētam un specifiskam. Ja izdosies uzstādīt labu finanšu mērķi, tad puse darba jau būs padarīta.

Prasme dzīvot pieticīgi

Lai cik tas varbūt arī ironiski nešķistu, bet finansiāli veiksmīgi cilvēki, kuriem ir daudz naudas dzīvo pieticīgi. Varbūt arī no malas izskatās, ka visi bagātnieki šķiežas ar naudu pa labi un pa kreisi, taču tā nav. Tie, kas patiešām tā dara, agri vai vēlu savu bagātību zaudē. Pārējie prot atteikties no visa liekā un zina, kur ir vērts tērēt naudu un, kur nav. Piemēram, daudzi pērk dārgus, greznus nekustamos īpašumus, jo tā ir sava veida investīcija, tajā pašā laikā, viņi taupa uz pārtiku, komunālajiem pakalpojumiem un visu pārējo. Varbūt viņi arī neskaita katru centu, tomēr, atbilstoši savam finansiālajam stāvoklim, meklē izdevīgākus un lētākus piedāvājumus.

Prasme plānot budžetu

Visbeidzot, lai panāktu, ka finansiālā situācija ir laba ilglaicīgi, ir jāprot plānot budžetu. Tas nav nekas sarežģīts. Lai saplānotu budžetu ir vien jāpiefiksē savi ienākumi un izdevumi un jāsaprot, kur nauda aizplūst nelietderīgi. Patiesībā tā pat īsti nav prasme, jo to var ikviens, taču labums, ko sniedz saplānots budžets ir nenovērtējams. Tas ir veids, kā panākt, ka neviens cents no nopelnītās naudas netiek izlietots nelietderīgi. Vienalga, cik daudz jūs nopelnāt un kāds pašlaik ir jūsu uzkrātais vai iegūtais kapitāls, jūs nevarēsiet nodrošināt ilgtermiņa labklājību, ja nesekosiet līdzi tam, kur paliek jūsu nauda.

Kā redzams, finansiāli veiksmīgi ir tie cilvēki, kas nevis vienkārši iegūst kaudzi naudas, bet gan tie, kas prot rīkoties ar savām finansēm. Labā ziņa ir tā, ka šīs prasmes var apgūt ikviens, tātad, arī ikviens var kļūt bagāts un finansiāli nodrošināts, ja vien to vēlas. Neceriet uz laimestiem loterijās, bet tā vietā pats izveidojiet sev tādu finansiālo situāciju, kādu vēlaties.