Kredīts, jeb naudas aizdošana pret nosacījumu, ka šī nauda tiks vēlāk atmaksāta vienā maksājumā vai vairākos mēneša maksājumos ar papildus procentiem ir finanšu instruments, ko cilvēkiem iesējams izmantot dažādās situācijās. Tomēr, lai gan pats kredīts, kā pakalpojums nav nekas slikts, cilvēki bieži vien nespēj ar to apieties un nereti aizņemas par daudz, un pēc tam šo naudu nespēj laicīgi atmaksāt un ieslīgst vēl lielākos parādos. Šāda situācija nav retums, un būtībā jebkuru kredīta veidu ir iespējams izmatot nevīžīgi, tāpēc šodien apskatīsim, kas cilvēkiem liek ņemt pārāk daudz kredītus, kā arī kāpēc cilvēki vispārīgi nemāk apieties ar šiem aizdevumiem?
  • Zema finanšu izglītība – Viena no lielākajām problēmām, kāpēc cilvēki aizņemas pārāk daudz un nedomā par šo aizņēmumu sekām ir mazais izglītības daudzums ekonomikā, un citās zinātnēs, kas saistītas ar naudu un finansēm. Bērniem jau no maza vecuma vajadzētu iemācīt naudas vērtību, kā arī visus šos pārējos konceptus, kā investīcijas, kredīti, uzņēmumi utt. Šādi cilvēki saprastu, kā notiek naudas veidošana, kā šī nauda tiek izplatīta, kā arī to, kā notiek kredītu iegūšana, izsniegšana, un, kas ir patiesie labuma guvēji visus šajos darījumos. Mūsdienās vidusskolā ir tikai virspusējs ekonomikas kurss par dažām no šīm lietām, bet, pēc manas pieredzes, tajā noteikti, ka māca pārāk maz un noteikti, ka ir nepieciešams daudz padziļinātāks kurss, lai bērni iemācītos visas šīs lietas un būt pilnvērtīgi mūsu kapitālisma sabiedrības locekļi. Ja nauda un finanses nebūtu tik noderīgas mūsdienu finanšu tirgū un finanšu darījumos, tad noteikti, ka cilvēkiem pietiktu ar patreizējo mācību līmeni. Bet tā, kā visa pasaules ekonomika grozās tieši ap naudu, kredītiem un investīcijām, tad cilvēkiem vajadzētu saprast visas šīs lietas lai varētu produktīvi un labi dzīvot, pelnīt naudu un sasniegt finansiālo neatkarību.
  • Kredītdevēju mārketings – Protams paši kredīt devēji, kas veido dažādas mārketinga kampaņas, reklamē savus piedāvājumus un ļauj tos brīvi iegūt ikvienam arī ir pie vainas. Bet šeit mums ir jāpadomā, par to, kāda tad būtu alternatīva, jo, ja šīs institūcijas sāktu pašas izlemt, kam sniegt un kam nesniegt kredītu, tas varētu būt uzskatāms,par cilvēka tiesību pārkāpumu un noteikti, ka atkal daudziem tas nepatiktu. Būtībā kredītiestādēm ir dots uzdevums, ka tās nedrīkst izsniegt kredītus cilvēkiem, kas tos nespēj atmaksāt, un lai gan Bankas ir visai pieticīgas un šādi arī cenšas rīkoties, tomēr naudas kārie privātie kreditori bieži vien sniedz kredītus katram kurš to vēlas. Kredīt-devēju reklāmas jau Latvijā tika ierobežotas un arī piedāvājumi, kur ņemot kredītu līdzi tiek dota dāvana arī tika ierobežoti, tomēr bezprocentu kredīti un citi līdzīgi pakalpojumi vēl jo projām eksistē un tie arī noteikti vilina cilvēkus saņemt šos kredītus.
  • Nav iemācīts gribasspēks – Un trešais, bet varbūt pat svarīgākais punkts ir tas, ka cilvēkiem nav iemācīts un viņi nav paši iemācījušies veidot savu gribasspēku un būtībā kredīta ņemšana jau pati par sevi ir iešana vieglāko ceļu. Katru reizi, kad tu ņem kredītu tu būtībā saņem pakalpojumu vai preci, ko tu pašlaik nevari nopirkt, un tā vietā, lai sakrātu naudu tu paņem kredītu un pēc tam lēnām šo kredītu atmaksā. Ja cilvēki iemācītos labāk pielietot savu gribasspēku un to tā teikt “uztrenēt” tad noteikti, ka pasaulē nebūtu tik daudz izsniegto kredītu. Mums visiem taču ir problēmas ar sava gribasspēka izlietošanu, kur cits nespēj atturēties no vakara saldumiem tur cits nespēj sevi piespiest sportot, bet lielākā daļa no mums nespēj piespiest sevi sakrāt naudu, un ņem kredītus visam kam vien pagadās!