Tas ir kā nepārtraukts vāveres rats, kurā griežamies – alga, rēķini, mazie sadzīves tēriņi. Pat ar pienācīgu atalgojumu, mēs periodiski uztraucamies, vai pietiks visam, ko vēlamies. Zinot savus paradumus un attieksmi pret naudu, patiešām daudziem mūsdienu sabiedrībā vajadzētu uztraukties par savu personīgo budžetu, kā nepalikt pilnīgi tukšā. Taču, ja apzinies, ka dzīve ir mainīga un viss kas notiek, vairāk vai mazāk notiek uz labu, tad galvenajam stresa iemeslam katru dienu nevajadzētu būt naudai. Galvenais ir zināt veiksmes formulu: Vienmēr jātur sev rokas attālumā iekrājumus, jo nekad nevar zināt, kad tie būs vajadzīgi.

Daži ieteikumi, kas liks pārstāt raizēties par personīgajām finansēm:

Finansiāls atbalsts no dzīvesbiedra Ļoti bieži finansiālais spiediens ģimenēs tiek izdarīts saistībā ar mājsaimniecību. Ja divi cilvēki tiecas uz dažādiem mērķiem, var rasties konflikts un finanses netiek dalītas kopīgi. Ja katrs vēlas kaut ko citu, tad galu galā nevar izveidot iekrājumus un ir jāraizējas par savu budžetu. Ja abi cilvēki ir vienā harmonijā, mājsaimniecībā tiek izmantoti kopīgie tēriņi, un, gadījumā, ja vienam no ģimenes parādās finansiāli zaudējumi, tad otrs spēs atbalstīt ar saviem ienākumiem. Ģimenē galvenā ir komunikācija. Ir jārunā par to, kā pareizi rīkoties ar naudu un kādi ir finansiālie mērķi no katra viedokļa. Ja jūsu domas sakrīt šajos jautājumos, tad par savu finansiālo stāvokli vari uz pusi mazāk uztraukties.

Priekšlaicīgi iekrājumi Jau no pirmās algas, ko tu nopelni, sāc veidot savus ienākumus. Kaut arī ja tā ir minimālā, attiecīgi mazāk atliec iekrājumos, bet svarīgi ir tas, ka tu to dari vispār un domā par savu nākotni. Jau sākot ar padsmit un divdesmit gadu vecumu ir jāsāk domāt ilgtermiņā. Protams, nesāc jau plānot kā pavadīsi savu pensiju, bet tomēr par desmit gadiem uz priekšu ir obligāti jādomā. Ja tev būs uzsākta iekrājumu veidošana, ikdienā uz pusi mazāk varēsi neraizēties par personīgajām finansēm. Liekot naudu krājkontā, ar laiku tavs cipars palielinās, tāpēc turi vienmēr tajā kādu summu.

Dzīvesveids bez parādiem Centies pēc iespējas mazāk ņemt aizdevumus, it sevišķi, ja runa par ilgtermiņa aizdevumiem. Tu patstāvīgi sevi uzturi domās, ka esi kādam parādā. Ja ir iespēja, tad atmaksā tos pēc iespējas ātrāk. Samaksājot aizdoto kredītu ātrāk pirms termiņa, tu nepārmaksā summu, kas katru gadu palielinās. Ja nespēj atmaksāt aizdoto kredītu noteiktā laikā, tev parādās negatīva kredītvēsture, kas var būt par iemeslu tam, ka banka atteiks nākošo kredītu, kuru vēlēsies aizņemties. Laimīgs ir tas cilvēks, kuram nav finansiālas saistības ar bankām un citiem kredītu devējiem.

Vairāki ienākumu avoti Nenoliedzami, viens cilvēks var darīt vairākus darbus, tikai – vai tas ir nepieciešams. Ja jūti, ka nepieciešami lielāki ienākumi, lai justos stabilāk: ir vērts pameklēt kādu papildus darbu. Tas var būt darbs, ko var darīt no mājām. Tu vari pārskatīt savu drēbju skapja saturu un atrast ko nevajadzīgu un pārdot par saprātīgu naudu. Ja rokdarbi ir tavs hobijs, tad padomā, varbūt uzsākt mazu biznesu un pārdodot internetā savus darinājumus. Vairāki ienākumu avoti sniegs lielāku finansiālo drošību un nebūs jābaidās no negaidītiem naudas iztrūkumiem.

Iemācies dzīvot taupīgāk Lai dzīvotu taupīgāk un veiksmīgi uzkrāt naudu, no kaut kā ir jāatsakās. Padomā, kas būtu tā lieta vai nodarbe, ko būtu gatavs upurēt, lai nodrošinātu savu finansiālo stāvokli. Nereti mēdz teikt – līdz ko tu izej no mājas, tu sāc tērēt naudu. Tas nenozīmē, ka ir jāsēž katru dienu savās četrās istabās, bet gan jāpiedomā, kā apvienot lietderīgo ar patīkamo. Vari apvienot pastaigu ar veikala apmeklējumu, vai izbraukumu ar riteni – automašīnas vietā.