Kāda ir atšķirība starp fondu ārkārtas situācijām un fondu nebaltām dienām? To mēģināsim noskaidrot raksta turpinājumā.

Viens no personīgo finanšu stūrakmeņiem ir plāns “B” jeb rezerves plāns situācijām, kad plāns “A” nedarbojas. Viens no galvenajiem rezerves plāna mērķiem ir risināt negaidītas finanšu problēmas. Visbiežāk šis rezerves plāns ietver fondu ārkārtas situācijām vai fondu nebaltām dienām. Vairākums cilvēku uzskata, ka šie fondi viens no otra ar neko neatšķiras, tomēr tā nav taisnība. Lai zinātu, kurš fonds ir piemērotāks tās vai citas situācijas risināšanai, aplūkosim, ar ko šie fondi viens no otra atšķiras.

Cilvēkiem, plānojot savu finanšu plūsmu, vajadzētu domāt par šiem fondiem atšķirīgi. Spēja atšķirt šos fondus un prasme atšķirt situācijas, kad tik tiešām ir nepieciešams izmantot savus iekrājumus, var palīdzēt saprast, vai jūs saprātīgi rīkojaties ar savu naudu vai sperat soli pretī vēl lielākām nepatikšanām.

Kas ir fonds ārkārtas situācijām?

Fondu ārkārtas situācijām veido iekrājumi, kas paredzēti iztikšanai, piemēram, uz vairākiem mēnešiem zaudējot darbu. Tāpat šie iekrājumi var tikt pielietoti negaidītu medicīnisko manipulāciju apmaksai vai svarīgu medikamentu iegādei. Fonds ārkārtas situācijām ne velti tiek saukts par fondu ārkārtas situācijām – skaidrs, ka šīs situācijas nebūs ikdienišķas un mazsvarīgas, bet gan nopietnas un steidzami risināmas, kā arī nereti ilgstošas. Veidojot fondu ārkārtas situācijām, ikvienam vajadzētu domāt par to, kas notiktu, ja jums pēkšņi būtu nepieciešams cits veids, kā segt savus izdevumus, jo jūsu pašreizējo ienākumu gluži vienkārši nebūtu vai arī jūs piedzīvotu finansiālo katastrofu, kas pilnībā iztukšotu visus jūsu finanšu resursus. Finanšu eksperti rekomendē izveidot fondu ārkārtas situācijām, kuru veidotu iekrājumi apmēram 6 mēnešu izdevumu apmērā. Protams, ja vien jūs to varat atļauties vai arī tas palielina jūsu sirdsmieru, jūs varat veidot arī lielāka apmēra iekrājumus. Ārkārtas situāciju fondam vajadzētu atrasties vietā, kurā tam varētu piekļūt tikai tad, kad notiktu kaut kas tik tiešām ārkārtējs.

Kas ir fonds nebaltām dienām?

Fonds nebaltām dienām, salīdzinot to ar fondu ārkārtas situācijām, nav tik svarīgs. Tas ir paredzēts situācijām, kas nav tik katastrofālas, bet kurām tomēr ir nepieciešama nauda. Fonds nebaltām dienām ir lielisks veids, kā finansiāli atrisināt negaidītas situācijas, kad savi personīgie līdzekļi bankas kontā ir izsmelti. Vienu vārdu sakot, nav nepieciešami ātrie kredīti vai kādi citi aizdevumi, jo jums ir fonds nebaltām dienām. Fonds nebaltām dienām lieti noder situācijās, kad ir nepieciešams, piemēram, automašīnas remonts vai kādas sadzīves tehnikas nomaiņa. Tāpat tas var noderēt kādam neplānotam ceļojumam vai pasākumam, ar kuru iepriekš nebijāt rēķinājušies. Salīdzinot ar ārkārtas situāciju fondu, nebalto dienu fonds ir arī mazāks, proti, tajā nav nepieciešams iekrāt vairākus tūkstošus, jo ir pilnīgi pietiekami iekrāt vien pāris simtus vai pat desmitus eiro. Ja ārkārtas situāciju fondu veido apmēram 6 mēnešu izdevumi, tad nebalto dienu fondu veido apmēram 6 nedēļu izdevumi. Šim fondam savukārt vajadzētu atrasties rokas stiepiena attālumā, lai tas būtu viegli pieejams ik reizi, kad tas ir nepieciešams. Itin laba un piemērota uzglabāšanas vieta šiem līdzekļiem ir atsevišķs bankas konts.